صفحه اصلی | eslah | مقالات | بیجا شده گان داخلی نیازمند حمایت؛ افغانستان 2 میلیون و8000 هزار تن بیجا شده‎ی داخلی دارد

بیجا شده گان داخلی نیازمند حمایت؛ افغانستان 2 میلیون و8000 هزار تن بیجا شده‎ی داخلی دارد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

پیامدهای ناگوار جنگ وخشونت در افغانستان اندک نیست. رنج ومحنت بیجا شده گان داخلی یکی از این پیامد های ناگوار است.

    جنگ وخشونت عامل عمده ی این پدیده است. جنگ ولایاتی چون ننگرهار در شرق کشور، فاریاب و سرپل و... در شمال، کندز در شمال شرق وهلمند وارزگان در جنوب و...، سبب شده تا تعداد قابل توجهی از شهروندان از محلات مسکونی آبایی شان مهاجر وبه سایر ولایات وشهر های دیگر کوچ کنند.    برخی دیگر از این بیجا شده ها از اثر بیکاری وفقر که عمدتا از خشکسالی ونابودی مزارع وباغ های شان ویا هم از اثر حوادث طبیعی و...، از محلات مسکونی دایمی خود مهاجر شده وبه سایر نقاط کوچ کرده و به عنوان بیجا شده ی داخلی زنده گی دشواری را پشت سر میگذارند. ومشکلات فراوانی زنده گی این بیجا شده ها را در خود پیچیده وچالش های چشمگیری آنان را زیر فشار خود گرفته  است.

    عمده ترین مشکلات بیجا شده ها را نبود سرپناه، انفصال فرزندان شان از تعلیم وتحصیل، بیکاری وفقر، عدم دسترسی به خدمات اساسی صحی، بی سرنوشتی وفقدان  امید نسبت به دوام زنده گی و...، تشکیل می دهد. آنعده از شهروندان کشور که از اماکن ومحلات زیست دایمی ومسکن آبایی شان بیجا شده اند همه چیز خود را از دست داده اند. با از دست دادن کار وشغل خود به خود به فقر وتنگدستی کشانده شده اند و با از دست دادن مسکن وخانه ی خود به شهروندان حاشیه نشین در شهر ها وولایات دیگر تبدیل شده اند.        همین هفته ی پیش بود که برخی رسانه ها به نقل جمعی از بیجا شده گان شهر بامیان گزارش دادند که از فقر وتنگدستی شکایت کرده وگفته بودند که زنده گی را به سختی به پیش میبرند. این رسانه ها به نقل از عزیزالله امین یار، آمر امور مهاجران وعودت کننده گان این ولایت گفته بود که در مرکز این ولایت 3500 فامیل بیجا شده زنده گی میکند که ازین جمله 350 فامیل از سایر ولایات به دلیل جنگ ونا امنی و2700 فامیل دیگر از ولسوالیهای این ولایت به دلیل خشکسالی و حوادث طبیعی وفقر به مرکز بامیان کوچ کرده اند. این یک نمونه از بیجاشده گان داخلی است. ما نمونه های بسیاری از این گونه بیجا شدن ها وپناه گرفتن به ولایات وشهر های دیگر را داریم. میلیون ها تن از شهروندان کشور از محلات زیست دایمی خود و مسکن آبایی شان بیجا شده وبه ولایات وشهر های دیگر پناه برده اند. در حال حاضر نزدیک به دو میلیون وهشتصد هزار تن از شهروندان کشور از مناطق محل زیست دایمی خود بیجا شده وبه ولایات همجوار ویا وشهر ها به شمول پایتخت مهاجر شده اند.    

    بیجا شده های داخلی نیازمند کمکهای عاجل بشری وحمایت دولت ونهاد های کمک رسان بین  المللی میباشند. انتظاری که معمولا این بیجا شده ها ابراز میدارند توجه دولت به آنان است. این بیجا شده از دولت کمک های عاجل بشری، خدمات مورد نیاز شان، به شمول کار وشغل وسرپناه میخواهند. آنان انتظار دارند که زمینه ی تعلیمی وتحصیلی برای فرزندان شان در ولایات ویا شهر های که آنان به صورت محل زیست موقت خود وخانواده ی شان برگزیده اند باید فراهم شود.

   براساس آنچه که نهاد های مسئوول در دولت افغانستان اعلام داشته این است که انان آماده اند این بیجا شده ها را کمک کنند. وزارت امور مهاجران وعودت کننده ها همیشه در کنار موضوع مهاجرت به مسئله بیجا شده های داخلی را نیز مطرح کرده اند وگفته اند که آنان خود را در قسمت کمک ورسیده گی به زنده گی این بیجا شده ها مسئوول احساس میکنند. اما گفته اند که هزینه های مورد نیاز خیلی بیشتر از ان است که بودجه ی این وزارت نسبت به آن پاسخگو باشد. وگفته اند که جامعه ی بین المللی وسازمان ملل متحد باید در این قسمت این وزارت را حمایت کنند ودر زمینه ی تامین هزینه های مورد نیاز کمک های خود را بیشتر کنند.

    نهاد های کمک رسان بین  المللی ودولت افغانستان ماه گذشته سال روان میلادی برای آنعده از اقشار جامعه ی افغانی که نیازمند کمک های بشر دوستانه اند، به شمول بیجا شده های داخلی به میزان 430 میلیون دالر کمک نقدی را در خواست نمود. نماینده ی سازمان ملل متحد در زمینه کمک های بشر دوستانه از کشور های عضو سازمان ملل تقاضا کرد که برای رسیده گی به افغانهای نیازمند کمک های بشردوستانه لازم است تا به این میزان کمک در اختیار نهاد های کمک رسان ودولت افغانستان گذاشته شود. این مقدار کمک بیشتر از میزان کمکی است که در سال
گذشته‎ی میلادی تقاضا شده بوده است. سال گذشته ی میلادی 410 میلیون دالر کمک تقاضا شده بود که قرار گزارش ها 77 در صد آن در این بخش هزینه شده است.

  

عنابی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha