صفحه اصلی | eslah | مقالات | نگرانی شهروندان ار کُندکاری ها در روند برگزاری انتخابات

نگرانی شهروندان ار کُندکاری ها در روند برگزاری انتخابات

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

نارضایتی شهروندان در این اواخر نسبت به کندکاری ها در روند برگزاری انتخابات افزایش یافته است. شهروندان انتظار دارند که حکومت با آوردن اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی و معرفی رییس جدید به این کمیسیون انتخابات، زمینۀ لازم را برای برگزاری انتخابات روی دست گیرد.

مردم هم‌چنان توقع دارند که کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی تلاش‌های‌شان در امر اصلاحات و هم‌آهنگی با حکومت در امر برگزاری انتخابات را سرعت بخشند تا سال آینده بار دیگر شاهد برگزاری انتخات در کشور باشند.

احمد شاکر عظیمی که باشندۀ خیرخانه است و در شهر نو کابل هم مصروف دکانداری می‌باشد، می‌گوید که حکومت باید اصلاحاتی را که در کمیسیون انتخابات به مردم وعده داده بود، هرچه زوتر عملی و نیز رییس جدید کمیسیون انتخابات را معرفی کند تا گامی به سوی برگزاری انتخابات در سال آینده باشد.

احمد شاکر در گفت‌وگو با روزنامۀ اصلاح هم‌چنان تأکید کرد که با توجه به شرایط کنونی کشور، بی‌صبرانه در انتظار برگزاری انتخابات است تا به نامزد مورد نظرش رأی دهد که به گفتۀ او: "در روند توسعۀ کشور سهم خود را ادا کرده باشم".

به باور شاکر عظیمی، برگزاری انتخابات یک پروسۀ ملی است و به سرنوشت همۀ مردم افغانستان بسته‌گی دارد و از این جهت، باید میان کمیسیون انتخابات و حکومت، هم‌آهنگی تمام وجود داشته باشد.

ازسوی دیگر، شهرام حسینی، باشندۀ دیگر کابل از عدم هم‌آهنگی و چنددسته‌گی در کمیسیون انتخابات و حکومت نگران است. او می‌گوید که برکناری رییس کمیسیون انتخابات، چنددسته‌گی در میان کمیشنران این کمیسیون و نبود بودجۀ کافی که مسوولان در کمیسیون انتخابات از آن سخن می‌زنند، سبب نگرانی مردم شده است.

حسینی هم‌چنان می‌افزاید که کُندکاری در زمینۀ برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری موجب شده که مردم از آیندۀ کشور بهراسند و حتا به آیندۀ کشور بی‌باور شوند و تن به مهاجرت از کشور بدهند.

به باور این شهروند، منطقی‌ترین کار برای جلب اعتماد مردم نسبت حکومت و برنامه‌های حکومت، شفافیت در سخن و اقدام به عمل است. آقای حسینی تأکید دارد که حکومت باید در عمل با برنامه‌ریزی و اقدام عملی، اعتماد مردم را به آیندۀ کشور به دست آورد.

همزمان با این، نذیر اقدام، دانشجوی سال سوم حقوق در دانشگاه کابل می‌گوید که برای داشتن یک حکومت مورد اعتماد مردم و رفتن به سوی ثبات سیاسی و توسعۀ اقتصادی، نیاز داریم انتخابات شفاف برگزار کنیم تا مردم سرنوشت‌شان را خودشان رقم بزنند.

او می‌افزاید: "اگر انتخابات سالم و همه‌شمول در کشور برگزار شود، زنان و مردان در سراسر کشور در آن شرکت کردند، نظام آينده قوى و با اعتبار خواهد بود؛ اما اگر انتخابات خوب نداشتيم و نماينده‌گى عمومى مردم در آن تمثيل نشد؛ يک نظام و حکومت ضعيف به ميان خواهد آمد که متعهد خدمت به مردم نخواهد بود".

آقای اقدام با اشاره به اين‌که افغانستان در حال حاضر جايگاه بهترى در ميان جامعۀ جهانى دارد، انتخابات آيندۀ پارلمانی و رياست‌جمهورى را  براى افغانستان در سطح منطقه سرنوشت‌ساز خوانده گفت: "اگر در نتيجۀ يک انتخابات غير شفاف، نظام ضعيف در کشور به وجود بیايد، افغانستان در سطح منطقه جايگاه قوى و مطمین خود را از دست خواهد داد".

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی همواره در صحبت با رسانه‌ها از برنامه‌ریزی‌های جدی  و الکترونیکی ساختن روند انتخابات صحبت کرده اند. کمیشنران کمیسیون‌های انتخابات گفته اند در صورت تأمین منابع مالی برگزاری انتخبات از طرف دولت و نهادهای کمک کنندۀ بیرونی، آنان مصمم به برگزاری انتخالات پارلمان و شورای‌های ولسوالی‌ها در زمان اعلام شده در تقویم انتخابات هستند. 

گفتنی است که بی‌باوری و کُندکاری کمیسیون انتخابات و حکومت در امر برگزاری انتخابات سال آینده موجب شده است شهروندان به این باور برسند که کمیسیون انتحابات و دولت برنامه‌های درستی برای برگزاری انتخابات ندارند.

کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی از چندی به این سو، درگیر مشکلات درون‌سازمانی اند، زیرا با برکناری نجیب احمدزی از سمت ریاست کمیسیون مستقل انتخابات و هم‌چنان با به پایان رسیدن مدت زمان یک سال تشکیل اداری و درون‌سازمانی این کمیسیون، کارهای آنان با مشکلِ عدم مشروعیت مواجه شده است.

در این مدت گپ و گفت‌های فراوانی هم از وجود فساد در پیمان‌های این کمیسیون برای خرید وسایل، کُندکاری روی برنامه‌ریزی‌های جدید برای برگزاری انتخابات پارلمانی در میزان سال آینده و هم‌چنان معرفی نشدن چهرۀ تازه به عنوان رییس کمیسیون انتخابات می‌باشند.

رهبری جمهور پس از آنکه آقای احمدزی را از سمت این کمیسیون کنار کشید، از کمیتۀ گزینش خواست تا درخواستی‌های جدید برای عضویت در این کمیسیون را بررسی کرده و به رهبران حکومت بفرستد. تنها امید باقی‌مانده برای سرعت بخشید به کار در کمیسیون انتخابات، آمدن چهرۀ جدید در سمت ریاست این کمیسیون می‌تواند پنداشته شود و این وظیفه به دوش کمیتۀ گزینش گذاشته شده است.

اعضای این کمیته هفتۀ پیش اعلام کردند که هرچه زودتر نام‌های کسانی که واجد شرایط در ریاست کمیسیون انتخابات باشد را به ارگ ریاست‌جمهوری می‌فرستند.

 

بهزاد

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha