صفحه اصلی | eslah | مقالات | تغییر در راهبرد مبارزه علیه مواد مخدر؛ مراکز تولید و پروسس مواد مخدر هدف قرار داده می‌شود

تغییر در راهبرد مبارزه علیه مواد مخدر؛ مراکز تولید و پروسس مواد مخدر هدف قرار داده می‌شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

برای اولین بار شب دوشنبه، هشت مرکز عمده‌ی تولید وپروسس مواد مخدر در ولایت هلمند از سوی نیروهای ماموریت حمایت قاطع هدف قرار گرفت و به مقدار تقریبی پنجاه بیرل هیرویین تولید شده نابود گردید. این نوع حملات که قرار است پس ازین بر مراکز تولید وپروسس مواد مخدر تا نابودی کامل این مراکز ادامه یابد، بر بنیاد راهبرد جدیدی صورت می گیرد که به گفته‌ی جنرال نیکلسون فرمانده عمومی ماموریت حمایت قاطع، از سوی ناتو وایالات متحده‌ی امریکا روی دست گرفته شده است.

نیکلسون که روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با مسئولان امنیتی افغانستان صحبت می کرد گفت که: آنان پس ازین در مبارزه علیه مواد  مخدر نیز سهم می گیرند و این مبارزه آنان تا نابودی کامل منابع عایداتی گروه های تروریستی ادامه خواهد یافت. نیکلسون از مواد مخدر به عنوان تهدید علیه امنیت  افغانستان وکشور های جهان یاد کرده گفت: عملیاتی که دیشب ( شب دوشنبه) انجام شد، به خاطر از بین بردن تمام هسته های پروسس، تولید وقاچاق مواد مخدر دشمنان بود که آنان از آن منفعت می بردند. یعنی ما دیشب آن منابع مالی‌ای را که سبب حمایت وتقویت طالبان می شود، هدف قرار دادیم. بنا به گفته‌ی جنرال نیکلسون، گروه طالبان به تجارت مواد مخدر از آن حیث رو آورده اند که منبع عایداتی هنگفتی برای آنان است. او افزود که: افراد پایین رتبۀ طالبان، نانی برای خوردن ندارند؛ اما رهبران شان با استفاده از قاچاق وترافیک مواد مخدر با امکانات هنگفت در بیرون از افغانستان زنده گی دارند. نیکلسون علاوه کرد: « می خواهیم منابع اصلی عایداتی طالبان را قطع کنیم تا شریان اساسی شورشگری در افغانستان از بین برود.» بنا به گفته های جنرال نیکلسون، مواد مخدر پر منفعت ترین تجارت در جهان به شمار می رود ونزدیک به 85 در صد مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می شود. میزان پولی که از درک کار وبار مواد مخدر در افغانستان به دست می آید، به 60 میلیارد دالر در سال بالغ می شود که ازین رقم دوصد میلیون دالر آن به حساب بانکی رهبران طالبان می ریزد. قوماندان نیروهای ناتو در افغانستان گفته که گروه طالبان دستگاه های مجهز وپیشرفته‌ای برای تبدیل کوکنار به هیرویین دارد واین گروه به یک شبکه‌ی جنایی مواد مخدر در جهان مبدل شده است. نیکلسون افزود: گروه طالبان از نگاه تجارت مواد مخدر به تهدید بزرگی در سطح جهان تبدیل گردیده است.

    حمله بر مراکز تولید وپروسس مواد مخدر در حقیقت نشانه‌ی تغییر راهبرد مبارزه علیه مواد مخدر بوده میتواند که پیش ازین سابقه نداشته است. مبارزه علیه مواد مخدر که سال هاست از سوی دولت افغانستان و شرکای بین المللی اش به پیش برده می شد، به هیچ صورت حمله بر مراکز تولید و پروسس مواد مخدر را در بر نمی گرفت. تولید وپروسس انواع مواد مخدر و از جمله هیرویین در مناطق بیرون از اقتدار دولتی وبه ویژه مناطقی که طالبان وسایر گروه های تروریستی در آن نقش ونفوذی داشتند، به یک امر معمول مبدل شده و سالانه هزاران تن مواد مخدر در این مناطق تولید و به خارج از کشور قاچاق می گردید. آگاهان پیش ازین پیوسته پیشنهاد می دادند که لازم است از تورید مواد کیمیاوی وماشین‌آلات تولید و پروسس مواد مخدر از خارج به داخل افغانستان جلوگیری به عمل آید. این آگاهان هدف قرار گرفتن مراکز تولید وپروسس مواد مخدر را در زمینه رفع تهدیدات امنیتی و محدود شدن فعالیت های هراس افگنانه گروه های تروریستی چون طالبان و شبکه حقانی موثر می دانند و باور دارند که این گونه حملات می تواند منابع تمویل تروریزم را بخشکاند.

    دولت افغانستان نیز از این راهبرد استقبال کرده است. دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری با صدور اعلامیه‌ای گفته است: جنگ کنونی، جنگ مواد مخدر است  وکشتزار ها و مراکز تولید مخدر منابع اساسی تمویل طالبان ودیگر گروه های تروریستی به شمال می روند و تروریستان با استفاده ازین منابع به فعالیت می پردازند. اعلامیه افزوده: کمپاین محو مواد مخدر یکی از اهداف استراتیژیک حکومت افغانستان به شمار می رود و تاکید ورزیده که مواد مخدر میلیون ها انسان را متضرر ساخته و شمار زیادی از خانواده ها وجوانان افغانستان در اثر استفاده از این مواد در معرض خطر نابودی قرار گرفته اند. اعلامیه افزوده: تامین صلح و ثبات در افغانستان نیازمند مبارزۀ جدی با اقتصاد جرمی، تولید، پروسس وترافیک مواد مخدر است و مواد مخدر یکی از منابع عمده تمویل جنگ  وتروریزم محسوب می شود وتاکید کرده که: بدون مبارزه با اقتصاد جرمی، تامین صلح وثبات در کشور دشوار خواهد بود.

    این در حالی است که چند روز پیش سازمان ملل متحد از ازدیاد تولید 78 درصدی مواد مخدر در سال جاری خبر داده و میزان تولید مواد مخدر در افغانستان را 9000 متریک تن دانسته است. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در سال جاری در ولایاتی شاهد کشت تریاک بودیم که هیچگاهی پیش ازین در آن‌ تریاک کشت نگردیده بوده است.

    همچنان منابع رسمی در دولت افغانستان اعلام داشته که در حال حاضر نزدیک به چهار میلیون تن در افغانستان معتاد به مواد مخدر اند؛ امری که سبب شده مشکلات وچالش های زیادی را در عرصه های مختلف اجتماعی و...، به وجود آورد. این پدیده نه تنها هزینه های زیادی را بر دوش نهادهای صحی در کشور تحمیل کرده، بلکه توانسته هزاران تن از شهروندان کشور را به کام مرگ بکشاند. مواد مخدر خانواده های زیادی را از هم پاشانده و از نقطه نظر انسانی هم حقوق انسانی شهروندان را هدف گرفته است.

    این امور باعث گردیده که برخی اذعان به این کنند که مبارزه علیه مواد مخدر در سال های گذشته بی نتیجه بوده، هزینه های به مصرف رسیده در این راه به هدر رفته و تمام پلان ها و برنامه ها برای نابودی این پدیده  بی ثمر بوده است. این عده اذعان کرده بودند که لازم است در برنامه های مبارزه علیه مواد مخدر ودر کل در استرایژی مبارزه در برابر مواد مخدر تجدید نظر صورت بگیرد.

   ازین بیان این نتیجه را می توان اثبات کرد که راهبرد جدید، یک رویکرد نو و یک تشبث جدید در مقابله با اقتصاد جرمی ومبارزه علیه مواد مخدر می باشد و میتواند مبارزه را از شکلیات ونیز اهداف خورد تر، به نقاط اصلی ومراکز اساسی تولید وپروسس مواد بکشاند. در صورتی که این رویکرد دنبال وتعقیب شود و پس ازین همانگونه که گفته شده مراکز تولید و پروسس مواد مخدر هدف قرار داده شود، میتواند روند تولید، پروسس و ترافیک مواد مخدر را کند و سر انجام نابود بسازد.

   برایند این امر، خشکاندن ریشه ها و منابع اصلی تمویل تروریزم است وسبب می شود که ماشین جنگی هراس افگنی از کار بیافتد و میتواند دامنۀ جنگ وخشونت را محدود و سرانجام متوقف سازد. این راهبرد می تواند رهبران هراس افگنان را ناگزیر بسازد که دست از تداوم خشونت ورزی کشیده و با روند صلح یکجا شوند.

عنابی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha