صفحه اصلی | eslah | مقالات | گام مهم در راستای تقویت نیروی هوایی افغانستان؛شاهین‌سیاه در آسمان افغانستان به پرواز در می‌آید

گام مهم در راستای تقویت نیروی هوایی افغانستان؛شاهین‌سیاه در آسمان افغانستان به پرواز در می‌آید

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

افغانستان برای نخستین‌بار صاحب چرخبال‌های بلک‌هاک یا شاهین‌سیاه امریکایی شد. روز شنبه در مراسمی در ولایت کندهار با حضور رییس جمهور غنی، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع و مقام‌های دولتی و محلی ولایت کندهار، تفاهمنامه‌ی کمک چرخبال‌های بلک‌هاک امریکایی با حکومت افغانستان امضا شد و دوبال چرخبال بلک‌هاک به نیروی هوایی افغانستان سپرده شد.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در این مراسم گفت که برگزاری مراسم تحویل‌گیری این چرخبال‌ها در ولایت کندهار پیام واضحی به طالبان است. زیرا به گفتة آقای غنی، طالبان در تلاش عملی کردن اهداف شوم شان در ولایت کندهار اند و این مراسم این پیام را به طالبان می‌دهد که آنان هیچ‌گاهی به اهداف شان دست نخواهند یافت و از زمین و هوا سرکوب خواهند شد. در این مراسم پیام‌های واضحی از سوی جنرال نیکلسون فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع در افغانستان به طالبان فرستاده شد. جنرال نیکلسون خطاب به طالبان گفت که فکر براندازی نظام افغانستان را از سر بیرون کنند. به گفته‌ی جنرال نیکلسون، طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر، هیچ‌گاهی در نبرد افغانستان پیروز نخواهند شد. او گفت که جنگ با طالبان، القاعده و داعش منحصر به افغانستان نیست؛ بل این جنگ برضد دشمنان بشریت است که مربوط به همه می‌شود. فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع دوبرابر شدن نیروی ویژه، سه برابر شدن نیروی هوایی و افزایش ظرفیت تحرک و حمله‌ در نیروی زمینی افغانستان را به معنای شکست قطعی طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر عنوان نمود و همچنین بر حمایت دوامدار امریکا از حکومت و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تأکید ورزید. او از توانایی‌های رزمی، روحیه و مورال نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان ستایش کرد و گفت که این نیروها در خط مقدم نبرد جهانی قرار دارند و از ارزش‌های جهانی و بشری دفاع می‌کنند. این جنرال امریکایی همچنین به گونه‌ی غیرمستقیم به پاکستان پیام فرستاد که از ترویج خشونت و حمایت شورشگری در افغانستان دست بردارد و در برابر امنیت و ثبات منطقه برخورد مسوولانه داشته باشد. تحویلدهی چرخبال‌های بلک‌هاک به نیروی هوایی افغانستان، آغاز فصل جدید همکاری‌های ایالات متحده امریکا با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است. پیش از این نیروی هوایی افغانستان از چرخبال های می35 و می 17روسی استفاده می‌کرد. این چرخبال‌ها پس از 200-300 ساعت پرواز به ترمیم نیاز دارند و پس از 2000 ساعت پرواز از کار می‌افتند. وزارت دفاع افغانستان چرخبال‌های روسی را برای ترمیم به کشورهای اوکراین و جمهوری چک می‌‌فرستاد و از جانب دیگر در فراهم‌آوری پرزه‌جات این چرخبال‌ها با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کرد.  وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون پیش از این برای خرید چرخبال‌های می 35 روسی به نیروی افغانستان، بودجه اختصاص داده بود. اما به دلیل وضع تحریم‌های جدید ایالات متحده امریکا و اتحادیه‌ی اروپا بر روسیه، پنتاگون از خرید چرخبال‌های روسی منصرف شد و اعلام کرد که چرخبال‌های بلک هاک امریکایی را جاگزین چرخبالهای روسی در افغانستان خواهد کرد.

  تقویت و تجهیز نیروی هوایی افغانستان  بخشی از تعهدات حکومت ایالات متحده امریکا با حکومت افغانستان است. ایالات متحده امریکا وعده سپرده است که تا چهار سال آینده ۱۵۰ فروند هلیکوپتر بلک هاک را به نیروی هوایی افغانستان کمک خواهد کرد. حکومت افغانستان نیز اعلام کرده که تقویت کمیت و ظرفیت نیروی هوایی اردوی ملی بخشی از پلان چهارساله‌ی امنیتی افغانستان را تشکیل می‌دهد. حکومت افغانستان اعلام کرده که در کنار تحویل‌گیری چرخبال‌های بلک هاک، برنامه‌ی آموزش پیلوت‌های این چرخبال‌ها هم جریان دارد.

گفته می‌شود هم اکنون ۳۶ تن از پیلوت‌های نیروی هوایی افغانستان در میدان هوایی ولایت کندهار آموزش پرواز این هلیکوپترها را از نیروهای امریکایی فرا می‌گیرند. دو تیم از پیلوتان نیروی هوایی کشور هم اکنون در کشورهای ایالات متحده امریکا و جمهوری چک در این  زمینه آموزش می‌بینند و انتظار می رود تا زمان رسیدن تمامی این چرخبال‌ها به افغانستان، نیروی هوایی کشور مشکلی در زمینه‌ی بهره‌گیری و به پرواز درآوردن این چرخبال‌ها نداشته باشد.

ویژه‌گی‌های چرخبال‌های بلک‌هاک:

انصراف پنتاگون از خرید چرخبال‌های روسی و کمک چرخبال‌های بلک هاک امریکایی به نیروی هوایی اردوی ملی، مورد استقبال بیشتر قرار گرفته است. برخی آگاهان نظامی افغانستان چرخبال‌های بلک هاک امریکایی را بر چرخبال‌های روسی ترجیح می‌دهند. چرخبال‌های بلک هاک نسبت به چرخبال‌های روسی مقاوم‌تر اند و سرعت بیشتر و کاربرد چندگانه دارند. همچنین نیروی هوایی کشور در بخش ترمیم و فراهم‌آوری پرزه‌جات آن با مشکل روبرو نخواهد شد.

چرخبال‌های بلک هاک که در حال حاضر ارتش امریکا و نیروهای ناتو از آن استفاده می‌کند، ویژه‌گی‌های منحصر به فردی دارند. یکی از ویژه‌گی‌های این چرخبال‌ها، ویژه‌گی چندکاربردی آن است. یعنی هم می‌توان از آن به عنوان چرخبال اکمالاتی استفاده کرد و هم می‌توان در عملیات‌های نظامی و هدف قراردادن دشمن از آن بهره گرفت. این چرخبال‌ها قابلیت مانور قوی دارد. بدنه‌ی نیرومند بلک‌هاک در هنگام عملیات‌ها در برابر حملات دشمن از سرنشینان آن به خوبی محافظت می‌کند. سپر محافظت خارجی این چرخبال‌ها می تواند در برابر گلوله‌های 23 ملی‌متری مقاومت کند و حد اکثر سرعت آن  294 کیلومتر در ساعت است.

نبود حمایت هوایی و مشکلات نیروهای دفاعی و امنیتی:

 نبود حمایت هوایی از نیروهای زمینی افغانستان، یکی از مشکلات اصلی جنگ افغانستان بوده است. پس از پایان ماموریت نظامی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، این مشکل بیشتر از گذشته دامنگیر حکومت افغانستان شد.

 نبود حمایت هوایی لازم از نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در میدان های نبرد، سبب شده بود که برخی پاسگاه‌ها و قرارگاه‌های این نیروها به ویژه در روستاها و ولسوالی‌های دور دست، هفته‌ها و حتا ماه‌ها در محاصره‌ی طالبان قرار گیرد. دلیل سقوط برخی پاسگاه‌های امنیتی، ولسوالی‌ها و پیشروی گروه‌های هراس‌افگن تا حومه‌های برخی شهرهای کشور، نبود حمایت لازم هوایی خوانده شده است. اردوی ملی افغانستان هنوز در بخش لوژستیک هوایی، اکمالات نیروهای زمینی و همچنین انتقال شهدا و زخمی‌های نیروهای امنیتی به مرکز و شهرهای دیگر مشکل دارد. پیش از این برخی مقام‌های وزارت دفاع ملی گفته اند که در برخی موارد مجبور می‌شوند از هواپیماها و چرخبال‌های ترانسپورتی در عملیات‌های نظامی استفاده کنند. حتا در مواردی دیده شده که تعدادی از شهدای نیروهای امنیتی توسط بستگان شان در وسایط شخصی انتقال داده شده اند. به هرحال با توجه به تعهد ایالات متحده امریکا مبنی بر کمک ۱5۰ چرخبال بلک هاک، این مشکلات تا یکی دو سال آینده مرفوع خواهد شد. باتوجه به جغرافیای پیچیده و کوهستانی افغانستان، مخالفان مسلح دولت بیشتر روی حملات چریکی و جنگ و گریز تمرکز دارند. در چنین وضعی، نیروی زمینی افغانستان بدون حمایت هوایی با دشواری‌های زیادی روبرو می شود. تجهیز نیروی هوایی افغانستان با چرخبال‌ها و جنگنده‌های پیشرفته نظامی، مؤثریت عملیات‌های نظامی در برابر مخالفان مسلح دولت را بیشتر می‌سازد. با تجهیز نیروی هوایی اردوی ملی، ابتکار عمل در دست نیروهای دفاعی و امنیتی کشور قرار خواهد گرفت و روحیه و مورال نظامیان کشور در برابر دشمن بالا می‌رود. گذشته از مسایل امنیتی، نیروی هوایی در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان چتر محافطتی در حادثات و رویدادهای طبیعی نیز مورد کاربرد قرار می‌گیرد. در بسیاری از کشورهای جهان هنگام وقوع رویدادهای طبیعی، نیروی هوایی یک قدم جلوتر از نهادهای دیگر به کمک مردم می‌شتابد.

با توجه به آسیب‌پذیری بیش از حد افغانستان از رهگذر رویدادهای طبیعی، ضرورت تقویت نیروی هوایی و تجهیز آن با بالگردهای اکمالاتی و ترانسپورتی بیشتر است. اردوی ملی افغانستان با استفاده از هواپیماها و چرخبال‌های اکمالاتی، در صورت وقوع رویدادهای طبیعی در کشور، می‌تواند به اسرع وقت به کمک مردم بشتابد و از وقوع فجایع انسانی جلوگیری کند.

پاینده 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha