صفحه اصلی | eslah | مقالات | تجلیل از روز معلم و مشکلات روزافزون معلمان در افغانستان

تجلیل از روز معلم و مشکلات روزافزون معلمان در افغانستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

تجلیل از روز معلم از سنت های دیرین و میمونی است که در تقویم کشور ما درج می باشد و همه ساله از آن در نقاط مختلف افغانستان گرامیداشت به عمل می آید.

در افغانستان  از روز معلم در حالی تجلیل صورت می گیرد که معلمان با چالش های گوناگون و مشکلات بسیاری رو به رو هستند.

در کشوری که چهار دهه جنگ را تجربه کرده است، با آنهم در بخش آموزش و پرورش پیشرفت هایی صورت گرفته، اما بهبود کیفیت آموزش مسأله‌ای است که در ده سال گذشته چندان پر رنگ نبوده است.

ملالی عزیزی، یک تن از معلمان مکتب قلعچه چنین می گوید:

کیفیت آموزشی در مکاتب افغانستان در حدی نیست که پاسخگوی نیازمندی کشور ما باشد. سطح پائین مهارتهای حرفه‎ای و پایین بودن درجه تحصیل استادان از عوامل اصلی آن دانسته می شود.

هنوز هم شمار زیادی از آموزگاران آموزش کافی برای تدریس در مکاتب را ندارند. شمار کمی از آنها از تحصیلات عالی دانشگاهی برخوردار هستند. در حال حاضر بیشتر معلمان فارغ التحصیل مراکز تربیت معلم می‎باشند.

وی از مخالفان مسلح دولت خواست تا از سوزاندن مکاتب و کشتن دانش‎آموزان بی‎گناه دست بردارند و به خاطر تأمین امنیت و رفاه مردم کار کنند.

دو تن از معلمان مکتب عبدالحی حبیبی در مورد تجلیل از روز معلم چنین گفتند:

روز معلم در کشور هر سال یک بار تجلیل می شود، اما معلمان از نظر اقتصادی در وضعیت بدی قرار دارند.

معلمان زن در زنده گی شان مشکلات بیشتر دارند، معلم در جامعۀ ما با آن‎که  از معنویت و دانش عالی برخوردار است، اما به دانش و اندوخته علمی شان کمتر ارج  داده می شود.

سامعه یکتن از شاگردان مکاتب شهر کابل چنین می گوید:

در مکاتب، شاگردان با مشکلات زیادی رو به رو هستند، کمبود معلمان مسلکی و کمبود صنوف درسی از جمله مشکلات اولی شاگردان معارف است. مقامات در حصه حقوق معلمان که خیلی ناچیز و پاسخگوی نیازهای زندگی شان نیست توجه بیشتر کنند.

وی گفت: اگر وضعیت اقتصادی معلم نامناسب باشد روند آموزش همچنان باکندی به پیش می رود.

وی افزود: من شخصاً یک سال توانستم در یکی از مکاتب خصوصی درس بخوانم، اما به خاطر بلند بودن فیس، مجبور شدم دوباره خودم را به مکتب دولتی تبدیل نمایم.

در مکاتب خصوصی شیوۀ تدریس خوبتر است، اما در مکاتب دولتی هم روند آموزش قناعت‎بخش می‎باشد.

حضرت خلیل، مدیر مکتب خصوصی میوند در زمینه چنین توضیح داد: معلمان کسانی هستند که دراذهان دانش‎آموزان انگیزه عشق، زنده گی وطندوستی و مبارزه با نارسایی‎ها را نجوا می‎کنند.

به خاطر داشته باشیم که موفقیت بسیاری از مردان و زنان بزرگ جهان مرهون زحمات بی دریغ معلمان شان است، بنابر این برای بهبود وضعیت زندگی معلمان بکوشیم تا این قشر منور جامعه با خاطر آرام وظیفه تدریس شان را به پیش ببرند.

وی گفت: همین اکنون شمار بیشتری از مکاتب خصوصی در شهر کابل فعالیت دارند و این روند در حال افزایش است، اما انتقادهایی وجود دارند که بیشتر این مکاتب برای تقویت معارف وتدریس شاگردان نه بل، به خاطر به دست آوردن پول ساخته شده ا ند.

نصرت الله یک تن از شاگردان مکتب خصوصی میوند گفت:
مشکل اساسی در مکاتب خصوصی بلند بودن فیس و بهای گزاف یونیفورم شان است باید در این زمینه کمی توجه شود.

وی گفت: کنترول از نصاب درسی و تدریس نه تنها در مکاتب دولتی، بل در مکاتب خصوصی نیز از جمله شروطی است که مسوولان باید به آن توجه کنند.

غزاله بابکرخیل

 


نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha