صفحه اصلی | eslah | مقالات | هراس‌افگنان و کشتار هدفمند غیرنظامیان

هراس‌افگنان و کشتار هدفمند غیرنظامیان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

کشتار فجیعانه، قتل عام، اسارت و کوچانیدن اجباری غیرنظامیان از مناطق و خانه‌های شان هیچ‌گونه توجیه دینی، مذهبی، حقوقی و سیاسی ندارد. بر اساس قوانین بین المللی، طرف‌های درگیر جنگ در نبردهای مسلحانه نباید جان، مال عزت و حیثیت غیرنظامیان را در خطر بیندازند و دست به قتل و کشتار آنان بزنند. اما متاسفانه شورشیان مسلح، گروه‌های هراس افگن و ستیزه جو و مخالفان مسلح دولت افغانستان، هیچ توجهی به این مسأله ندارند و قتل عام، اسارت و ریختن خون بیگناهان برای آنان به یک عادت و سیاست مبدل شده است. این گروه‌ها از بدو ایجاد شان تا کنون فجایع خونبار و اسفباری را در کارنامه دارند.

 قتل عام مردم ملکی در یکاولنگ بامیان، مزار شریف، کشتار دسته‌جمعی مردم شمالی و اعمال سیاست زمین سوخته در این منطقه، تاریخچه سیاهی است که طالبان مسلح آنرا در کارنامه شان یدک می کشند.

 با وجود اینکه یک ونیم‌دهه از فروپاشی حاکمیت این گروه در افغانستان می گذرد، هنوزهم آنان از کشتار گروهی غیرنظامیان و خلق فجایع خونبار دست نکشیده اند و همه روزه از مردم این کشورقربانی می گیرند. قربانی اصلی حملات انتحاری، انفجاری و ماین‌گذاری‌های کنار جاده‌ای طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر، غیرنظامیان است. بهای اصلی فعالیت تروریستی این گروه ها را در شانزده سال گذشته غیرنظامیان پرداخته اند. 

حملات هدفمند بر مراسم مذهبی:

طالبان داعش و گروه‌های تروریستی دیگر در یکی دو سال اخیر با تغییر تاکتیک جنگی شان، غیرنظامیان را به گونة عمدی مورد هدف قرار می دهند. با وجود اینکه پیروان تمامی مذاهب افغانستان چه شیعه و چه سنی به گونة یکسان در معرض خطر حملات تروریستی قرار دارند؛ اما در دوسال اخیر پیروان مذهب شیعه در افغانستان بیشتر مورد هدف هراس افگنان بوده اند. در سال‌های اخیر،گردهمایی های مسالمت آمیز، مراسم مذهبی و مراسم عزاداری شیعه‌های افغانستان از گزند حملات هدفمند هراس افگنان در امان نبوده است. حمله بر راه‍پیمایی جنبش روشنایی، حمله بر مسجد باقر العلوم، زیارت سخی، عزاداران حسینی در شهر مزار شریف و اخیرا حملة گروهی بر نمازگزاران مسجد جوادیه هرات همه گویای این واقعیت است که گروه‌های هراس افگن در تلاش تفرقه افگنی مذهبی و ایجاد فاصله میان حکومت و مردم اند. تروریستان می‌خواهد با این ترفند دست به ایجاد یک نارضایتی عمومی بزنند، پ‍یروان مذاهب را به جان همدیگر بیندازند وزمینه را برای نفاق و انشقاق جامعه مساعد سازند. مقام ها در حکومت وحدت ملی به این باور اند، از آنجایی که طالبان در نبردهای رو در رو در برابر نیروهای ملی امنیتی و دفاعی کشور با شکست روبرو شده اند و تلفات زیادی را متقبل شدند، از اینرو تاکتیک جنگی شان را تغییر داده اند و با این کار می خواهند جامعه افغانستان را از درون ب‍پاشانند، مردم را در برابر حکومت قرار داده و زمینة تضعیف و سقوط نظام را فراهم سازند.

حملات گروهی و کشتار غیرنظامیان:

  در حملات گروهی‌ای که هراس افگنان طالب و داعش در برخی روستاها و ولسوالی‌های دور دست انجام می دهند، بازهم این مردم ملکی اند که به رگبار بسته می شوند. دست‌کم در جریان دو ماه اخیر، صدها غیرنظامی به شمول زنان و کودکان در برخی ولسوالی‌ ها و روستاهای کشور کشته شده اند. طالبان مسلح پس از این که ولسوالی تیوره ولایت غور را برای مدت کوتاهی تصرف کردند، افزون بر اینکه ساختمان‌های نهادهای دولتی، مراکز صحی و آموزشی را به آتش کشیدند، ده‌ها غیرنظامی را تیرباران کردند. حتا برخی رسانه‌های کشور گزارش دادند که طالبان به بیماران، داکتران و پ‍رستاران شفاخانه تیوره نیز رحم نکردند و آنان را به گلوله بستند. گزارش‌ها از ولسوالی شاه ولی کوت ولایت کندهار نیز می رساند که طالبان حدود صدتن از باشندگان محل را به اتهام همکاری با دولت با خود برده اند و شماری از آنان را به قتل رسانیده اند. گفته می‌شود هنوز هم ده‌ها تن از این غیرنظامیان در اسارت طالبان قرار دارند. به تازگی گروه طالبان در روستای میرزا اولنگ ولسوالی صیاد ولایت سر‍پل نزدیک به پنجاه غیرنظامی به شمول زنان و کودکان را تیرباران کرده اند. مسوولان ولایت سر‍پل می گویند طالبان روز شنبه به این روستا حمله کردند و همزمان با تصرف این روستا، نزدیک به ‍پنجاه تن از باشندگان محل را قتل عام کردند. گفته می شود پس از هجوم طالبان به این منطقه، مردم محل در تلاش فرار از مناطق شان بودند. اما طالبان کسانی را که می خواستند فرار نمایند به گونة بی رحمانه‌ای به قتل رسانیدند.

علاوه بر گروه طالبان، دست داعش نیز در افغانستان به خون صدها غیرنظامی آلوده است. گروه داعش در دوسال گذشته روزگار باشندگان شماری از ولسوالی‌های شرقی افغانستان را تیره و تار ساخته است.  سربریدن افراد ملکی، کودکان، زنان، آموزگاران، بزرگان و متنفذان قومی و کوچانیدن اجباری، آتش زدن خانه‌های مردم، نهادهای صحی، مراکز مذهبی و دولتی، از اعمال غیرانسانی داعش است که در جریان دو سال اخیر در ننگرهار صورت گرفته است. این گروه در هر نقطة کشور که جای برای نفس کشیدن ‍پیدا کرده، دست به جنایت زده و فاجعه آفریده است. خون کشاورزانی که داعش ماه گذشته در ولایت غور ریخته است هنوز نخشکیده است. طالبان و داعش این روزها از ریختن خون بی‌گناهان هیچ دریغی نمی کنند و هرکدام به نحوی از انحا به کشتار بی رحمانه غیرنظامیان متوسل می شوند.

حملات هدفمند تروریستان بر اجتماعات مردمی، مراسم دینی و مذهبی و حملات گروهی آنان بر ولسوالی‌ها و روستاهای دور دست افغانستان سبب شده است که در یکی دو سال اخیر میزان تلفات غیرنظامیان به گونة بی پشینه‌ای افزایش یابد.

گزارش‌هایی که همه ساله از آدرس نهادهای بین المللی در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان به نشر می رسد از طالبان، داعش و گروه های هراس‌افگن دیگر به عنوان عاملین اصلی این تلفات یاد می شود. با وجود محکومیت و اعتراض‌های نهادهای حقوق بشری، شورای علمای افغانستان و شخصیت های بانفوذ مذهبی در مورد کشتار غیرنظامیان، هیچ تغییری در رویکرد و رفتار گروه های هراس افگن به میان نیامده است و آنان همچنان دست به قتل کشتار می زنند و فاجعه می آفرینند.

راهکارها: حکومت افغانستان بر اساس قانون اساسی کشور، مکلف به تأمین امنیت جان، مال و دارایی مردم است. حکومت افغانستان باید به هرنحو ممکن این وضعیت را مدیریت کند و مصوونیت جانی و مالی مردم را تأمین نماید. همکاران بین المللی این کشور بر بنیاد توافقات کتبی‌ای که با حکومت افغانستان دارند، باید در آوردن امنیت و ثبات به افغانستان صداقت بیشتر به خرج دهند. همکاران بین المللی افغانستان بیش از این نباید در برابر کشتارهای هدفمند غیرنظامیان از سوی گروه‌های هراس افگن بی تفاوت بمانند. هسته‌ها، ‍پناه‌گاه‌ها، مراکز آموزشی و نظامی هراس افگنان چه در بیرون و چه در داخل قلمرو افغانستان باید خشکانیده شود. همچنین گروه های هراس افگن فعال در افغانستان که دست به انجام حملات تروریستی می زنند و غیرنظامیان و مردم ملکی را به رگبار می بندند، باید در فهرست سیاه شورای امنیت ملی متحد قرار گیرند.کشورهایی که در مبارزه علیه هراس افگنی از خود صداقت نشان نمی دهند و برعکس برای فعالیت هراس افگنان فضای تحرک، تمویل، تجهیز وآموزش را فراهم می‌کنند و در نهایت از تروریزم و افراطگرایی به عنوان ابزاری جهت مداخله در امور همسایه‌ها استفاده می نمایند باید با فشارها و تعزیرات شدید جهانی روبرو شوند.

خاستگاه‌ها پناهگاه‌ها و آموزشگاه های هراس افگنان در منطقه واضح و آشکار است و دیگر هیچ چیزی برای پ‍نهان کاری وجود ندارد.

 امروز این تنها حکومت افغانستان نیست که از پاکستان به عنوان حمایت‌گر اصلی گروه‌های هراس افگن در منطقه یاد می‌کند. اکنون حکومت ایالات متحده امریکا خود از پاکستان به عنوان حمایت کننده اصلی گروه های تروریستی یاد می کند.

 در گزارش سالانة وزارت خارجه امریکا به صراحت از پاکستان به عنوان تمویل کنندة گروه طالبان و شبکه حقانی یادآوری شده است. بنا براین زمان آن رسیده است که جامعه جهانی به ویژه ایالات متحدة امریکا در برابر پاکستان عملاً دست به کار شود.

ایالات متحدة امریکا که خود در جنگ افغانستان دخیل است و از سال 2001 به اینسو افزون بر اینکه میلیاردها دالر را در جنگ افغانستان به مصرف رسانیده، صدها سربازش را از دست داده است؛ نباید بیش از این خلاف ورزی های پاکستان را تحمل کند و حمایت آن کشور از گروه‌های هراس افگن و دست اندازی‌های آنرا در امور داخلی افغانستان نادیده بگیرد. دست پاکستان از حمایت، تجهیز و تمویل هراس افگنان باید کوتاه شود.

پاینده

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha