صفحه اصلی | eslah | فرهنگ و هنر | گرامی داشت از روز جهانی موزیم‌ها در قالب نمایشگاه آثار اسلامی

گرامی داشت از روز جهانی موزیم‌ها در قالب نمایشگاه آثار اسلامی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
گرامی داشت از روز جهانی موزیم‌ها در قالب نمایشگاه آثار اسلامی

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان روز جهانی موزیم را با برگزاری نمایشگاه آثار دورۀ اسلامی در موزیم ملی افغانستان تجلیل کرد.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان روز جهانی موزیم را با برگزاری نمایشگاه آثار دورۀ اسلامی در موزیم ملی افغانستان تجلیل کرد.

فهیم رحیمی رییس موزیم ملی افغانستان هدف از برگزاری این نمایشگاه را چنین بیان کرد:"پرگرام امروزی ما به مناسبت روز بین المللی موزیم ها و افتتاح  نمایشگاه آثار دوره اسلامی به مناسبت ماه مبارک رمضان تدویر یافته است."

رحیمی گفت:‌ در نمایشگاه امروزی آثار بی نظیر دوره اسلامی که نشاندهنده فرهنگ و چیره دستی خلاقیت این دوره می‌باشد به نمایش گذاشته شده و باورمندیم با دیدن آثار این دوره، شما به عظمت فرهنگ اسلامی بیشتر پی خواهید برد.

رییس موزیم ملی افغانستان افزود، امروز بیشتر از صد قلم اثر از دور های مختلف فرهنگ اسلامی که جزء کلکسیون های خود موزیم ملی افغانستان است به نمایش بر گزیده شده.

وی میگوید، در مجموع شصت و پنج الی هفتاد هزار اثر ثبت و راجستر در موزیم ملی داریم که از آنها نگهداری صورت می‌گیرد.

وی از بر گزاری نمایشگاه در بیرون از کشور هم خبر داد و گفت: ما نمایشگاه گنجینه های افغانستان را که دوصد وسی و یک آثر از بخش های مختلف انتخاب شده و اکنون در کشور چین به نمایش است برگزار کرده ایم که هدف عمده آن آگاهی دهی در مورد تاریخ و فرهنگ غنی افغانستان به جهانیان و از بعد دیگر تا حال توانستیم چهار میلیون دالر عاید را از این طریق به دست آوردیم.

در همین حال پوهاند محمد رسوول باوری سر پرست وزارت اطلاعات وفرهنگ که در این نمایشگاه اشتراک کرده بود، موزیم ها را به یک انستیتوت تربیتی و تحقیقی تشبیه کرد وبرگزاری این نمایشگاه را ارزنده توصیف نمود.

وی گفت: "ین نمایشگاه دو مشخصه دارد؛ اول اینکه روز بین المللی موزیم ها است و مشخصه دوم این است که به مناسبت ماه مبارک رمضان آثار دوره اسلامی به نمایش گذاشته شده است. ما می‌توانیم از این اثار هویت اسلامی خود را چنانچه است و بود مشاهد کنیم و به آن افتخار نماییم. "

باوری افزود، ما با دیدن این اسناد می توانیم ثابت سازیم که افغانها دین مبین اسلام را نه تنها خود پذیرفتند، بلکه آن را به مناطق دیگر نیز گسترش دادند.

سر پرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت: موزیم و فعالیت موزیمی در جهات مختلف صورت می‌گیرد؛ از راجستر کردن آثار تا ترمیم و تحلیل آن، این چنین کار ها را بدون داشتن کادر های متخصص نمی‌توانیم به شکل مثبت انجام دهیم، لذا نیاز است تا  به موزیم ها توجه صورت گیرد و خاصتاً در خصوص آماده کردن کادر های تخصصی تلاش گردد.

همینگونه پیام بانوی اول کشور نیز توسط زهره یوسف، مشاور مطبوعاتی دفتر بانوی اول به خوانش گرفته شد. بانوی اول ضمن تبریک گفتن روز بین المللی موزیم ها به تمام فرهنگیان افغان و جهان، گفته که این روز می‌تواند مناسبتی باشد تا مردم جهان روی موضوعات فرهنگی و آثار باستانی کشورهای شان بحث و تبادل نظر داشته باشند.

بانوی اول در پیامش تأکید کرده که ما باید در حفظ و نگهداری این آثار باستانی سعی و تلاش خود را انجام دهیم و برگزار چنین نمایشگاه ها می‌تواند برای نسل های آینده خیلی ارزنده باشد.

پترشیا، نماینده سازمان علمی و فرهنگی یونسکو نیز در این برنامه صحبت کرد و ضعیت موزیم ملی افغانستان را به بررسی گرفت.

وی گفت : "ما در موزیم ها گذشته های خود را می‌بینم و بیان می‌کنیم. موزیم ها وسیله های ارتباطی اند. خوشبختانه افغانستان در مدت کمی دست آورد های خوبی در خصوص موزیم دارد و این سبب خوشحالی است، امروز آثار زیادی در موزیم ملی وجود دارد که اصلاً با گذشته قابل مقایسه نیست." گفته می‌شود روز جهانی موزیم به منظورگسترش موزیم های دنیا و همكاری همه جانبه ی علمی ، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه های مؤثر نامگذاری شده است.

  در قطعنامه‌ی شماره پنج دوازدهمین مجمع عمومی كمیته‌ی بین المللی موزیم ها، ایكوم (ICOM) كه در 28 ماه مه 1977 میلادی درمسكو برپا شد ، روز 18 مه برابر با 28 ثور به عنوان روز جهانی موزیم ها اعلام شد  و از آن سال به بعد روز جهانی موزیم ها درهمه‌ی كشورهای عضو تجلیل می شود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha