صفحه اصلی | anis | ورزش | محمد قاسم حیدری: در مسابقات همیشه به مدال طلا می اندیشم

محمد قاسم حیدری: در مسابقات همیشه به مدال طلا می اندیشم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
محمد قاسم حیدری: در مسابقات همیشه به مدال طلا می اندیشم

پهلوانی ورزشی است بسیار قدیم که صدها سال قبل از ایجاد ریاست عمومی تربیت بدنی و سپورت در سراسر افغانستان رایج بود. جوانان، نوجوانان وخورد سالان همه و همه بدون در نظرداشت سن و سال و معیارات کنونی این رشته پهلوانی می نمودند. تا قبل از جنگهای تحمیلی پهلوانان نامدار در کشور ما بسیار زیاد بودند. اکنون پیروان آنها در مرکز و ولایات کشور تعدادی زیادی از نونهالان، نوجوانان، جوانان وبزرگسالان علاقه مند را دور هم جمع نموده به تمرینات منظم خویش ادامه میدهند. خبرنگار روزنامه ملی انیس در رابطه به موضوع مصاحبه یی دارد با محمد قاسم حیدری یک تن از ورزشکاران این رشته که تقدیم خوانندگان میگردد.

در نخست محمد قاسم حیدری چنین گفت: از آوان کودکی به ورزش پهلوانی علاقه مندی زیاد داشتم، ولی در آن وقت گاه گاهی تمرین میکردم. شش سال قبل از امروز به تمرینات مظیم خویش تحت نظر استاد شیرجان احمدی با علاقه مندی خاص آغاز نموده و تا اکنون ادامه میدهم.

مشوق اصلی ام به ورزش پهلوانی اعضای فامیلم بخصوص پدر بزرگوارم می باشد، زیرا وی نیز ورزشکار است و رشته پهلوانی را تمرین می کند. روی همین دلیل خوبی ها و ارزشهای ورزشی را با گوشت و پوست خود لمس کرده است. اکنون که به تمرینات ورزشی میروم. اکثر اوقات با من همراه به کلپ رفته حرکات مثبتم را تشویق نموده و از حرکات منفی برایم یاد آوری می نماید تا از تکرار آن جلوگیری نمایم. همین اندرزهای ارزشمند پدر بزرگوارم می باشد که به صورت دقیق و همه جانبه و با علاقه مندی کامل به تمرینات منظم خویش ادامه میدهم.

وی گفت: تاکنون بیست و پنج مسابقه نمودم و فعلاً در وزن شصت و سه کیلو مقام اول را به خود اختصاص دادم. در مسابقات یاد شده دومدال طلا بدست آوردم، دریک مسابقه برنده شده نه‎توانستم. مدالهای نقره و برونز را در حساب نمیگیرم، زیرا در وقت مسابقه همیشه متوجه می باشم تا مدال طلا را بدست آورم، به مدال نقره و برونز قناعت ندارم. روی همین دلیل به تمرینات بسیار فشرده و نسبتاً ثقیل میپردازم تا مدال طلا را بدست آورم، هرگاه مؤفق شده نتوانستم، اشتباهات خود را با مشوره پدربزرگوارم تحت نظر استاد گرانقدر به بررسی میگیرم، زیرا برعلاوه قدرت فزیکی در رشته پهلوانی وسایر رشته های ورزشی تخنیک نقش مهم خویش را بازی میکند که باید همیشه آنرا بخاطر داشته باشم.

حیدری تصریح کرد: گرچند سایر رشته های ورزشی را نیز دوست دارم، ولی نسبت اینکه به مقام که آرزو دارم در رشته پهلوانی، تاکنون نرسیده ام، تا بتوانم سایر رشته های ورزشی راتمرین کنم و از جانب دیگر این رشته ورزشی را پدر بزرگوارم تمرین میکرد ومن بخاطر حفظ نام وی سعی دارم تا به اندازه او دستاورد داشته باشم زمانی که پدربزرگوارم به سن من بود تجهیزات لازم که امروز مروج است حتا نام یک تعداد آنرا نشنیده بودم، پدرم دستاورد های زیادی دارد. من که در شرایط نسبتاً بهتر تمرین میکنم باید جای او را خالی نگذارم. ازین رو سعی دارم تا در تمام سبکهای این رشته تا اندازة لازم دسترسی داشته باشم و دستاورد هایی را از میادین خارجی بنام افغانستان بدست آورم و افتخارات بیشتر را نصیب شوم.

محمد قاسم حیدری در جواب سوالی گفت: تاکنون برای نوجوانان ورزشکار این رشته، چندین بار دعوت نامه جهت اشتراک در مسابقات خارج کشور به فدراسیون پهلوانی رسیده است، ولی نسبت کمبود بودجه و عدم امکانات مالی فدراسیون، از آن صرف نظر گردیده است. ما ورزشکاران این رشته هرلحظه آماده مسابقات خارجی می باشیم و با اطمینان گفته می توانم که با دستاورد خوب دوباره به کشور برخواهیم گشت، زیرا همیشه بخاطر مسابقات دوستانه و رشد ورزش در کشور تمام کلپ ها بخصوص در شهر کابل آمادگی های لازم خویش را داریم و مؤفقیت از آن ما است.

حیدری مشکلات ورزشکاران راچنین بیان نمود: طوریکه دیده می شود مشکلات نه تنها در فدرارسیون پهلوانی بلکه در تمام رشته های ورزشی اعم از المپیکی و غیر المپیکی بسیار زیاد است که ورزش پهلوانی نیز از آن رنج میبرد، ولی اگر هیئت رهبری دولت به ورزش و ادارة ورزشی کشور توجه بیشتر نماید، تمام رشته های ورزشی دستاورد هایی را به کشور آورده میتوانند به طور مثال اکنون مکانهای ورزشی در مرکز اکثراً ستندرد نبوده به مشکلاتی زیادی مواجه می باشند، تجهیزات ورزشی اکثر رشته ها در کلپ ها طبق خواست زمان وجود ندارد. وقتیکه در مرکز چنین باشد در ولایات، ولسوالی ها، قرا و قصبات نمیتوانیم آرزوی بهتر ازین را داشته باشیم. فکر می شود که حالت تمام آنها خرابتر از مرکز است.

پس لازم وضروری پنداشته می شود تا درین قسمت توجه جدی صورت گیرد. ورزشکاران تمام رشته های ورزشی مروج در کشور جهت شرکت در مسابقات بیرون مرزی دعوت نامه بدست می آورند، ولی نسبت عدم موجودیت بودجه کافی سفر کرده نمیتوانند، در حقیقت این خود یک ضربه به رشته وگسترش ورزشی در کشور محسوب میگردد. دولت باید در قسمت حل این مشکل گامهای عملی بردارد تا ورزشکاران افغان در تمام رشته های ورزشی مروج در کشور دستاورد داشته و بیرق سه رنگ زیبای کشور را درمیادین ورزشی کشور های جهان به اهتزاز بیاورند.

قابل یاد آوری میدانم یک تعداد فدراسیون های ورزشی نسبت عدم موجودیت بودجه کافی، ورزشکاران را از ولایات دور دست کمتر دعوت می نمایند تا در مسابقات تیم های ملی شرکت نمایند و افتخار عضویت آنرا کسب نمایند. این مسئله باعث دلسردی ورزشکاران دریک تعداد ولایات خواهد شد و یک تعداد رشته ها از رشد و گسترش کمتر بهره مند خواهند گردید، استعداد های که در ولایات وجود دارد نه تنها رشد نخواهند یافت، بلکه جریحه دار خواهد گردید. امید وارم در زمینه توجه جدی صورت گیرد.

وی در اخیر خطاب به وزرشگاران گفت: ورزشکاران باید تمام مشکلات را نادیده گرفته بخاطر رشد و گسترش ورزش گامهای استوار برداشته جهت دستاورد های بیشتر در تمام رشته های ورزشی مروج در کشور کوشا باشند، زیرا مشکلات با گذشت زمان حل خواهد شد، ولی زمان دوباره برنمیگردد.

بخاطر عشق و علاقه خود به رشته دلخواه ورزشی هیچگونه مشکل تراشی نکرده، بل آنرا ساده فکر نموده و در جستجوی راه های حل آن گامهای عملی استوار تر بردارند، تا باشد به همانا قله های بلند پیروزی که در ذهن دارند برسند.

احمدی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha