صفحه اصلی | anis | ورزش | محمد اسماعیل حیدری: قهرمان شدن مشکل است و حفظ آن مشکلتر

محمد اسماعیل حیدری: قهرمان شدن مشکل است و حفظ آن مشکلتر

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
محمد اسماعیل حیدری: قهرمان شدن مشکل است و حفظ آن مشکلتر

ورزش فریفایت از جمله ورزشهای رزمی است که حرکات چند ورزش دیگر در آن دیده می شود. این ورزش در سال 2006 میلادی توسط هارون قیومی یک تن از قهرمانان این رشته در افغانستان رایج گردید. ورزش یادشده طی زمان اندک سراسری گردید، فعلاً در اکثر ولایات کشور نه تنها در مرکز، بل در ولسوالی ها، قرا و قصبات علاقه مندان زیادی خود را پیدا نموده است. جوانان افغان مثل سایر رشته های ورزشی در این بخش نیز قهرمانانی زیادی را پرورش داده دستاوردهای قابل ملاحظه راازمیادین ورزشی بیرون مرزی بنام افغانستان از آن خود نمودند. خبرنگار روزنامة ملی انیس مصاحبه یی با محمد اسماعیل حیدری یک تن از قهرمانان این رشته انجام داده است که تقدیم خوانندگان میگردد.

در نخست محمد اسماعیل حیدری چنین گفت: خودم در فامیل ورزشکار به دنیا آمدم. از این رو ورزش در فامیل ما یک رکن اساسی زندگی می باشد. در ابتدا ورزش پهلوانی را تمرین می نمودم، ولی از مدت دوازده سال به این طرف به ورزش فریفایت رو آوردم و به تمرینات منظم خویش ادامه میدهم. خوشبختانه درین رشته درخشش و دستاوردهای خوب و قناعت بخش دارم. خوردسال بودم با پدرم که تمرین ورزش پهلوانی می کند به کلپ میرفتم و در آنجا علاقه مند این رشته گردیده بودم، ولی بعدها علاقه مندی به ورزش فریفایت پیدا نمودم. در ابتدااین رشته را تحت نظر استاد حسیب الله فیضی آغاز کردم و اکنون برعلاوه اینکه تحت نظر استاد علی احمد افشار تمرین میکنم به یک تعداد علاقه مندان این رشته که تعداد آنها به چهل تن میرسد تمرین میدهم. خوشبختانه کسانی راکه تمرین میدهم درکتگوری های نونهالان  نوجوانان وجوانان بوده قهرمانان زیادی این رشته در جمع آنها بیشتر می باشند. امیدوارم در هر مسابقه که از کلپ ما دعوت صورت گیرد برنده خواهیم بود  زیرا ورزشکاران مابا تمرینات فشرده و عرقریزی بیشتر و با علاقه مندی خاص به وقت معین به تمرینات منظم خویش حاضر می باشند. هرکدام آنها در هر لحظه آماده مسابقه خارجی می‎باشند که در حقیقت امر این مسأله باعث پیروزی هر ورزشکار میگردد. ما مسابقات دوستانه بیشتر سازماندهی می نماییم و دستاورد نسبتاً زیادی را با خود داریم. همین مسابقات دوستانه است که استعدادهای ورزشی نونهالان، نوجوانان و جوانان کشف گردیده  راجع به رشد آن از طرف مسئولین فدراسیونها تصامیم لازم اخذ میگردد وشرایط برنده شدن در مسابقات خارجی برای ورزشکار افغان مساعد میگردد.

وی افزود: تا کنون بیست و هفت مسابقه داخلی و یک مسابقه بیرون مرزی نمودم که در جمع آنها یک مرتبه بازنده شدم و در سایر مسابقات برنده شناخته شدم و مدالهای طلا از داخل و خارج کشور را با خود داریم. مسابقه خارجی ام در کشور روسیه بود. حریفم از کشور ازبکستان بودکه در دقایق اول او را ناک اوت نموده برنده مدال طلا گردیدم. از سال دو هزار و هفت به این طرف در وزن خود «شصت و پنج کیلو» قهرمان می باشم.

محمد اسماعیل حیدری گفت: در حقیقت هر باخت نصف برنده شدن است. یک ورزشکار نباید در وقت بازنده شدن روحیه خود را از دست داده دل شکسته شود، بلکه همان اشتباهات خود را که از وی سر زده بود و باعث شکست گردیده بود اصلاح نموده برای برنده شدن آمادگی لازم را بگیرد تا بتواند در آینده پیروز شود. در وقت برنده شدن احساس کبر و غرور نکند. همیشه اخلاق ورزشی خویش را حفظ نموده سعی نماید تا قهرمان بماند، زیرا قهرمان شدن مشکل است و حفظ آن مشکلتر، نگهداشتن قهرمانی با تمرینات منظم و حفظ دسپلین ورزشی امکان پذیر است، یک ورزشکار باید هیچ وقت آنرا فراموش نکند.

وی تصریح کرد: گرچند ورزشکاران ما همیشه آماده مسابقات می باشند، ولی کنون تمرینات ما فشرده تر و بیشتر از گذشته است، به دلیل اینکه تقریباً اندک بیشتر از دو ماه به مسابقات بیرون مرزی این رشته که در روسیه برگزار خواهد گردید باقی مانده است. ورزشکاران زیادتر از سایر کشورها که تا کنون تعداد دقیق آنها برایم معلوم نگردیده شرکت خواهند کرد. ورزشکاران افغان باید مدالهای زیادی را که شایسته مردم ما است از آنجا با خود به کشور بیاورند.

حیدری گفت: طوریکه دیده میشود مشکلات در تمام عرصه ها وجود دارد که ورزش نیز در آن دخیل می باشد، ولی نظر به شرایط کنونی کشورما هرگاه به ورزشکاران اندک توجه بیشتر گردد، در تمام رشته های ورزشی مدالهای قناعت بخشی را از مسابقات بیرون مرزی به دست‎آورده میتوانیم فعلاً در سراسر کشور ورزشکاران شکایت از امکانهای ستندرد ورزشی و تجهیزات آن که خواست زمان است دارند، فریفایت نیز در آن دخیل بوده مشکلات زیادی فراه راه ورزشکاران این رشته وجود دارد. هرگاه مقامات مسئول در زمینه به اداره ورزش کشور همکاری بیشتر نماید و امکانات لازم را در اختیار آنها قرار دهند، طبعاً برای تمام رشته های ورزشی همکاری صورت خواهد گرفت و دستاوردها بیشتر از هر وقت دیگر خواهد شد.

وی در اخیر گفت: جوانان در حقیقت سرمایه ملی کشور می باشند، باید به آنها همکاری نموده زمینه رشد استعدادهای آنها را در تمام عرصه ها بخصوص ورزش و رشته های تحصیلی آنها مساعد نموده تا فردای ما بهتر از امروز گردد. همچنان نونهالان، نوجوانان و جوانان ما درس بخوانند، کارهای عملی را بیشتر انجام دهند و ورزش نمایند. این مهم نیست که کدام رشته را تمرین می نمایند، بل مهمتر این است که باید هدایت تریز مربوط خویش عمل نماید تا بتوانند در میادین ورزشی بیرون از سرحدات کشور به پیروزیهای نایل گردیده بیرق سه رنگ و زیبای کشور را در آنجا ها به اهتزاز آورند.  

   احمدی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha