صفحه اصلی | anis | صفحه ویژه | صحت | بيش از ۶۰ درصد مبتلايان به ويروس «اچ آي وي» از مراقبت هاي صحي محروم اند

بيش از ۶۰ درصد مبتلايان به ويروس «اچ آي وي» از مراقبت هاي صحي محروم اند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

وزارت صحت عامه کشور مي‎گويد که هم اکنون بيش از ۶۰ درصد از مبتلايان به ويروس "اچ آي وي" در افغانستان از مراقبت‌هاي صحي محروم اند.

احمدجان نعيم معين پاليسي وزارت صحت عامه مي گويد که در حال حاضر اکثريت افراد مبتلا به ويروس اچ آي وي در سطح کشور به خدمات و مراقبت هاي صحي دسترسي ندارند.

آقاي نعيم به خبرگزاري جمهور گفت:" به دليل ذهنيت منفي حاکم نسبت به ويروس اچ آي وي در افغانستان تاکنون اکثريت مبتلايان به اين ويروس به فاش شدن و تداوي امراض شان حاضر نشده اند، به اين دليل هم اکنون بيش از ۶۰ در صد اين مبتلايان از دسترسي به مراقبت هاي صحي محروم مي باشند".

به گفته وي، ازميان حدود ۲۲۹۰ بيمار مبتلا به ويروس اچ آي وي در کشور، تنها ۹۰۰ تن از آنان زير مراقبت هاي صحي قرار دارند.

آقاي نعيم حاضر نشدن اکثريت مبتلايان به ويروس اچ آي وي را عامل اصلي محروميت اين افراد از مراقبت هاي صحي دانسته، بيان داشت که وزارت صحت براي مبارزه با اين عامل برنامه هاي آگاهي دهي گسترده اي را در سطح کشور روي دست گرفته است.

معين پاليسي وزارت صحت تصرح کرد که اين وزارت همچنان برنامه‌هاي گسترده اي را روي دست گرفته که در سال هاي آينده تمام مبتلايان به ويروس اچ آي وي را زير مراقبت هاي ويژه صحي قرار داده و از انتشار اين ويروس در سطح کشور جلوگيري خواهد کرد.

به گفته وي، اين برنامه از هزينه مالي "صندوق بين المللي کنترول توبرکلوز، ملاريا و اچ آي وي" در پنج سال آينده تمويل خواهد شد.

گفتني است که بر اساس تخمين سازمان بين المللي کنترول اچ‎آي‎وي از ميان تمام نفوس افغانستان حدود بيش از ۶۰۰۰ شهروند کشور از ابتلا به ويروس اچ آي وي رنج مي برند که تعداد اين افراد نيز رو به افزايش مي باشد.اين در حالي است که تنها حدود۲۲۹۰ مورد از اين واقعات از سوي وزارت صحت عامه کشور به ثبت رسيده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha