صفحه اصلی | anis | اجتماع | داکتر عبدالله عبدالله: تامین صلـح در کشـور به اجمـاع مردمـی نیـاز دارد

داکتر عبدالله عبدالله: تامین صلـح در کشـور به اجمـاع مردمـی نیـاز دارد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر عبدالله عبدالله: تامین صلـح در کشـور به اجمـاع مردمـی نیـاز دارد

استاد سیاف: قـوم پـرستی و نژاد پـرستی ما را نجـات نمیدهـد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در پیامی به مناسبت چهارمین سالروز وفات مارشال محمد قسیم فهیم تاکید داشته یکی از آسیب های که هستی یک جامعه را به چالش مواجه میسازد پیدایش شکاف های داخلی وسست شدن شیرازه انسجام وحدت ملی است .

به گزارش آژانس باختر ، از چهارمین سالروز وفات مارشال محمد قسیم فهیم سابق معاون اول ریاست جمهوری ، شخصیت جهادی وچهره اثر گذار سیاسی دیروز ضمن همایشی درکابل یاد بود بعمل آمد.  

دراین مراسم شماری از مقامات عالی رتبه دولتی ، شخصیت های سیاسی و جهادی و جمعی کثیری از هواخواهان مارشال فهیم شرکت داشتند.محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان درپیامی که به همین مناسبت صادر شدواز سوی جنرال تاج محمد جاهد مشاور امنیتی ریاست جمهوری خوانده شد از مارشال فهیم به عنوان یکی از چهره های نامدار یاد کرده که نام و یادش درتاریخ معاصر کشور ما به جاویدانگی ثبت گردیده است.

همچنان در این پیام تذکر رفته ، کشورهای که گرفتارمصیبت ، تهاجم خارجی و بحران داخلی میشوند درمعرض آسیب های شدیدی قرار میگیرند و یکی از آسیب های که همه هستی آن را به چالش مواجه میسازد پیدایش شکاف های داخلی و سست شدن شیرازه انسجام ووحدت ملی است آباد کردن ، ویرانی های بجا مانده از جنگ، سرو سامان دادن به شرایط اقتصادی ،غلبه برفقر و بیکاری، به کار انداختن چرخ صنعت و دهها کار دیگر ، همه امکان پذیر میشود به شرط آنکه نیروهای ملت در مسیر منافع علیای کشور متحدانه به کار بیفتد ووحدت ملی محفوظ بماند.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در این همایش ضمن آنکه از شخصیت اثر گذار مارشال فهیم برسیاست ، اجتماع و نظام درافغانستان یاد کرد اظهار داشت که مارشال فهیم همیشه از وحدت ملی و همدلی در میان مردم افغانستان سخن میگفت و تاکید داشت، افغانستان نباید به تفرقه های گذشه برود و تفرقه باعث تضعیف افغانستان میشود.

داکتر عبدالله علاوه داشت که مارشال فهیم متعهد به این امر بود تا ارمان مردم افغانستان که تامین عدالت بود تحقق یابد.

وی یاد آورشد که مااز مارشال فهیم چیزهای زیادی آموختیم که باید آن را در عمل پیاده نماییم .

داکتر عبدالله ضمن آنکه از قربانی، همکاری با نظام ، حوصله مندی و درایت مردم افغانستان ستایش کرد یاد آور شد که وظایف خطیری در برابر مردم افغانستان داریم که باید آن را انجام دهیم .

او هشدار داد که بی عدالتی و تفرقه قومی نگرانی بزرگ مردم افغانستان است اگر این دو پدیده مهار نشود دیگر افغانستان وجود نخواهد داشت.

رئیس اجرائیه با تحلیل از اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان مذاکره و گفتگو های بدون قید و شرط با مخالفان مسلح را یک حرف خوب دانست مگر یاد آورشد که درمعامله پشت پرده صلح به میان نمی آید ، صلح درکشور مساله است که به اجماع مردمی نیازمند است .

وی برگزاری انتخابات را نیز یک نیاز برای آوردن تغییر خواند درحالیکه برای برگزاری این روند اطمینان لازم به مردم داده نشده است این روند به گونه باید مدیریت شودکه مردم به آن اعتماد داشته باشند.

همچنان دراین مراسم ادیب فهیم رئیس بنیاد محمد قسیم فهیم گفت درشرایط کنونی مردم ما با مشکلات امنیتی ، اجتماعی و سیاسی روبرواند بیشتر از هر زمان به همدیگر پذیری ضرورت داریم، چنانچه مرحوم مارشال فهیم نیز به وحدت ملی مردم تاکید داشت.

دراین مراسم حامدکرزی رئیس جمهور پیشن ، عبدالرووف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه ، فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه و عبدالهادی ارغندیوال رئیس حزب اسلامی افغانستان ضمن سخنرانی، مارشال فهیم را مرد سنگردار و یک شخصیت جهادی و اثر گذار در سیاست جدید افغانستان عنوان کردند و اورا یک شخصیت قابل تمجید دانستند.

سخنران اخیر این همایش عبدالرب رسول سیاف یکی از شخصیت های جهادی کشور بود او که به صراحت گویی شهرت دارد یاد آور شد در دفاع از کشور پایدارهستیم در مصالحه نیز پابند هستیم و رسیدن به صلح آرزوی همیشگی ماست اما پیشنهادمیکنم که برای مخالفان بیشکش داشته نه پیش پرداخت .

سیاف همچنان تاکید داشت هرکسی که به تفرقه اندازی ، سمت پرستی ، قومی و نژادی درکشور دامن میزند، مجاهدین و مسلمانان باید این کار را نکنند و جلو آن را بگیرند، زیرا قوم پرستی نژاد پرستی و تفرقه اندازی ما را نجات نمی دهد باید توطیه های دشمنان خنثی شود.

وی علاوه نمود هرکس حق دارد اظهار نظر کند ولی نظر خود را بالای دین و شرعیت تحمیل نکند زیرا خداوند حلال راحلال دانسته و حرام را حرام دانسته است .

مارشال فهیم در 18 حوت سال 1392 از اثر سکته قلبی به رحمت حق پیوست او درزمان مرگ 56 سال داشت مارشال فهیم در زمان حکومت حامد کرزی دوبار به عنوان معاون اول رئیس جمهور خدمت کرد و قبل از آن دردوره جهاد ومقاومت هسته های از مجاهدین را رهبری کرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha