صفحه اصلی | anis | اجتماع | رئیس جمهور غنی:تاپی دسترخوان مردم را تغییر خواهد داد و مردم ما را به رفاه و آرامش می‌رساند

رئیس جمهور غنی:تاپی دسترخوان مردم را تغییر خواهد داد و مردم ما را به رفاه و آرامش می‌رساند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس جمهور غنی:تاپی دسترخوان مردم را تغییر خواهد داد و مردم ما را به رفاه و آرامش می‌رساند

رئیس جمهور ترکمنستان:عملی نمودن چنین پروژه ها روابط میان اقوام و مملکت های منطقه را توسعه بیشتر خواهد بخشید صدراعظم پاکستان:تاپی باعث تقویت روابط میان کشورهای منطقه می گردد وزیر دولت هند در امور روابط خارجی:تاپی مسیری است که می تواند زندگی مردمان کشورهای منطقه را تغییر دهد

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان و مبشر جاوید اکبر وزیر دولت هند در امور روابط خارجی ظهر دیروز در مراسم افتتاح کار پروژۀ تاپی اشتراک و سخنرانی نمودند.

در مراسمی افتتاح کار پروژۀ تاپی که در سالون مولانا جلال الدین محمد بلخی شهر هرات برگزار گردید، برعلاوة هیئت‌های کشورهای عضو تاپی، سفرا و دیپلمات‌های کشورهای مختلف مقیم افغانستان، هیئت‌های بلند رتبۀ کشورهای منطقه، رؤسا و اعضای شورای ملی، شخصیت‌های سیاسی و ملی کشور نیز اشتراک داشتند.

رئیس‌جمهور کشور ضمن خوش‌آمدید به سران کشورهای عضو تاپی و مهمانان حاضر در مراسم مذکور، گفت: من منحیث یک افغان این روز خجسته را به تمام افغانها و به مردم ترکمنستان، پاکستان و هندوستان مبارک می‌گویم.

وی افزود که امروز هرات پیام احیای مجدد و پیام امید را به منطقه می‌دهد و این پروژه تنها پروژه گاز نیست بلکه برق، فایبر نوری و خط آهن را نیز در بر خواهد داشت.

رئیس‌جمهور غنی تصریح داشت که پیام ما پیام همکاری منطقوی است و مردم ما تعهد واضح دارند تا در کنار نیروهای امنیتی خود در راستای سرعت‌بخشیدن کار و تأمین امینت این پروژه همکاری همه جانبه نمایند.  

وی اضافه کرد که این پروژه از ولایت هرات آغاز شده است و به فراه، نیمروز، هلمند و کندهار و از این مسیر به پاکستان و در نهایت به هند توسعه خواهد یافت.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی خاطرنشان ساخت که هرات چهار راه آسیا بوده و منحیث چهار راه آسیا همچنان باقی خواهد ماند و دروازه‌های هرات نمایندگی از ارتباطات وسیع آن می‌کند.

رئیس‌جمهور کشور با اشاره به اهمیت پروژه‌های بزرگ زیربنایی گفت که انتقال لین برق ۵۰۰ کیلوولت از ترکمنستان به پاکستان از طریق افغانستان باعث می‌شود دو حوزه عظیم اقتصادی افغانستان (هرات، کندهار) با هم وصل شوند.

رئیس جمهور گفت که تاپی دسترخوان مردم را تغییر خواهد داد و مردم ما را به رفاه و آرامش می‌رساند و نیز زمینه افزایش عواید و کاریابی را به شهروندان ما فراهم می سازد.

رئیس‌جمهور غنی تقویت مناسبات منطقه یی را مهم قلمداد نموده گفت که همکاری‌های منطقه‌یی، ما را از فقر به ثروت میرساند و اضافه کرد که هر افغان پروژۀ تاپی را از خود می داند و اطمینان می دهم که افغانستان از هیچ اقدامی در راستای عملی‌نمودن این پروژه کوتاهی نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: ما هرگز اسیر گذشته نمی‌شویم و آینده نگر می‌باشیم، با هیچ کشوری دشمنی نداریم و منافع ملی برای ما اولویت دارد و ما میخواهیم که در محور همکاری های منطقه‌یی قرار گیریم.

رئیس جمهور کشور گفت که لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت دو حوزۀ اقتصادی یعنی هرات و کندهار را و نیز سیستان و هلمندرا با هم وصل می سازد و روشنایی را به خانه های مردم می آورد.رئیس جمهور محمداشرف غنی از تلاش های رئیس جمهور قربانقلی بردی محمدوف بخاطر عملی‌نمودن به موقع پروژۀ تاپی تشکر کرد.

سپس، قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهوری ترکمنستان در صحبتی گفت که پروژۀ تاپی و سایر پروژه‌های مربوط به آن نمونه‌های از همکاری میان کشورهای منطقه به شمار میرود و این پروژه فرصت های خوبی برای ارتباطات بین المللی در عرصه اقتصاد و تجارت را فراهم مینماید.رئیس جمهور ترکمنستان گفت: من باورمندم که چنین پروژه های زیربنایی در رشد اقتصاد افغانستان تاثیرات مثبت و همه جانبه خواهد داشت و افغانستان را در عرصه رسیدن به صلح و ثبات کمک می نماید.

بردی محمدوف علاوه کرد که ترکمنستان منحیث یک کشور دوست و همکار با دولت و مردم افغانستان اطمنان میدهد که در عرصه رشد اقتصاد و حمایت های همه جانبه این کشور همکار خواهد بود.

وی نقش پروژه مذکور را در راستای کاریابی موثر خواند و تأکید ورزید که عملی نمودن چنین پروژه ها روابط میان اقوام و مملکت های منطقه را توسعه بیشتر خواهد بخشید.

متعاقباً شاهد خاقان عباسی صدراعظم پاکستان در مورد اهمیت پروژۀ تاپی صحبت کرده ضمن تبریک افتتاح کار این پروژه گفت: تاپی یک قرن پیش رویا بود که امروز عملی شده است و میتواند وضعیت کشورهای منطقه را تغییر دهد.

وی افزود که افغانستان در پروژۀ تاپی نقش مرکزی دارد و من از رئیس جمهورغنی که تعهد اساسی در عملی شدن این پروژه داشتند، اظهار امتنان می نمایم. صدراعظم پاکستان معتقد است که تاپی باعث تقویت روابط میان کشورهای منطقه می گردد.

صدراعظم پاکستان اطمینان داد که در راستای عملی شدن تاپی تعهد کامل دارد و نیز گفت که پاکستان در جهت تأمین صلح و ثبات متعهد می باشد. به باور او کامیابی افغانستان، کامیابی پاکستان و امنیت افغانستان برابر است به امنیت پاکستان.

در ادامه، مبشر جاوید اکبر وزیر دولت هند در امور روابط خارجی صحبت کرد و افتتاح کار عملی پروژۀ تاپی را تبریک گفت. وی با اشاره به اهمیت روابط میان افغانستان و هند گفت: سلسله چشتیه و نقشبندیه روابط دو کشور را شکل داده است.

وی افزود که تاپی مسیری است که می تواند زندگی مردمان کشورهای منطقه را تغییر دهد و این پروژه رشد اقتصاد و ختم فقر خواهد بود. وزیر دولت هند در امور روابط خارجی گفت که افغانستان قلب آسیاست و مقاومت این کشور در برابر مشکلات، یک معجزه است.

وزیر دولت هند در امور روابط خارجی اضافه نمود که باید در کنار برنامه های اقتصادی در مقابل تروریزم نیز مبارزه شود و هند نقش خود را در همه زمینه‎ها به گونۀ همه جانبه ایفا خواهد کرد.

گفتنیست که امروز خط آهن تورغندی نیز طی مراسم شانداری با حضورداشت هیئت های دوجانب افتتاح شد و قرار است همزمان با پروژۀ تاپی  پروژه‌های لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت، خط آهن و فایبر نوری مورد تطبیق قرار گیرد.

در اخیر مراسم مذکور، هیئت های بلندپایۀ کشورهای عضو تاپی از نمایشگاه صنایع دستی افغانی دیدن کردند و در ضیافتی که از سوی رئیس جمهورغنی به افتخار ایشان ترتیب گردیده بود، اشتراک ورزیدند.


 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha