صفحه اصلی | anis | اجتماع | محمداشرف غنی رئیس‌جمهور: هدف ما این است تا افغانستان را در بخش صنعت، از کشور واردکننده به صادرکننده بدل کنیم

محمداشرف غنی رئیس‌جمهور: هدف ما این است تا افغانستان را در بخش صنعت، از کشور واردکننده به صادرکننده بدل کنیم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
محمداشرف غنی رئیس‌جمهور: هدف ما این است تا افغانستان را در بخش صنعت، از کشور واردکننده به صادرکننده بدل کنیم

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان دیروز، فابریکۀ ذوب آهن خان استیل را رسماً افتتاح کرد و از بخش خصوصی به ویژه مسوولین فابریکۀ مذکور به‌خاطر سرمایه‌گذاری قدردانی نمود.

در مراسم افتتاح فابریکۀ "خان ستیل" که در پارک های صنعتی کابل برگزار گردیده بود، رئیس‌جمهور کشور گفت: امروز یکی از آرزوهایم که داشتن فابریکۀ معیاری ذوب آهن در افغانستان بود، برآورده شد. وی خطاب به مسوولین فابریکۀ خان ستیل گفت که شما با این سرمایه‌گذاری، دَین ملی و اسلامی تان را بجا کردید.

رئیس‌جمهور کشور تأکید کرد که باید چنین سرمایه‌گذاری‌ها را ملی بدانیم  و در حفظ و حمایت از فابریکات و سرمایه‌گذاران، کوشا باشیم.

وی افزود که با سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در بخش‌های مختلف، کار و اشتغال بیشتر فراهم می‌شود.

رئیس‌جمهور غنی بیان داشت که در کنار مشکلات، دستاوردهای بزرگی در عرصۀ سرمایه‌گذاری نیز داریم و من از سرمایه‌گذاران به‌خاطر داشتن تعهد و احساس ملی شان، از آنان قدردانی می‌نمایم. 

رئیس‌جمهور با تأکید بیان نمود که هدف اساسی ما تنها افزایش عایدات نیست، بلکه افزایش تولیدات می‌باشد.

وی اطمینان داد که حکومت با تمام توان در خدمت سکتور خصوصی خواهد بود و از طرح‌های سرمایه‌گذاری حمایت همه‌جانبه می‌نماید.

رئیس‌جمهور گفت : شورای عالی اقتصادی به‌منظور رفع مشکلات بخش خصوصی ایجاد شده است و وسیلۀ حل مشکلات سرمایه‌گذاران می‌باشد که دراین مورد راه های حل مناسبی را برای  تقویت طرح‌های اقتصادی جستجو می‌نماید.

رئیس‌جمهور تصریح داشت: هدف ما این است تا افغانستان را در بخش صنعت، از کشور واردکننده به صادر کننده بدل نماییم. وی بر استفاده از منابع موجود فولاد در کشور تأکید کرده گفت که منابع فولاد افغانستان می‌تواند  نیازمندی‌های بازار داخلی را مرفوع سازد.

رئیس‌جمهور هم‌چنان گفت که سرمایه‌گذاری بدون دانش نتیجه بخش نیست و از سرمایه‌گذاران به‌خاطر ادغام دانش و سرمایه گذاری آنان، تشکر کرد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: داغمه‌جات داخلی که سال‌ها قبل قاچاق می‌شد، از این پس به‌اساس ساختار شفاف، فابریکه‌های ذوب آهن از آن استفاده خواهند کرد و براساس هدایت من به وزارت دفاع ملی، تا دو هفتۀ  دیگر گزارش کامل دراین زمینه تهیه می‌شود.

رئیس‌جمهور غنی از سرمایه‌گذاران خواست تا در راستای انکشاف معادن آهن همکاری کنند و طرح‌های واضح  را جهت سرمایه‌گذاری و تقویت این‌بخش ترتیب و ارائه نمایند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد که مردم و بخش خصوصی، نظام می‌خواهند، نظامی که بر اساس قانون استوار باشد، هیچ قدرتی نمی‌تواند مانع پیشرفت ما در راستای رسیدن به‌منافع ملی شود. وی افزود که مردم قربانی داده اند و نتایج آن را که داشتن یک افغانستان مرفه و آباد است، خواهند دید. 

رئیس جمهور گفت: ما چند روزی برای خدمتگزاری اینجا هستیم، زیرا اکنون وقت ملک الطوایفی نیست، مردم برای هرکس که رأی بدهند رئیس جمهور میشود و هدف از رئیس جمهورشدن، این نیست که خانی کنید، بلکه هدف خدمت گزاری می باشد.

رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان به‌مسوولین مربوطه هدایت‌داد تا از این‌پس نام وزارت تجارت و صنایع را  به "وزارت صنایع و تجارت" تغییر دهند. 

دراین مراسم، خان‌محمد وردک رئیس فابریکه خان‌ستیل، ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور کشور به‌خاطر حمایت و زمینه‌سازی جهت سرمایه‌گذاری، گفت که فابریکۀ مذکور در سال ۲۰۱۵،جواز فعالیت را به‌دست آورد و با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیون دالر آغاز  به کار کرد.

وی افزود که این فابریکه با معیارهای جهانی و کیفیت بالا روزانه ۲۰۰ تن سیخ تولید می‌کند که نیازمندی‌های بازار افغانستان را مرفوع می‌سازد. وردک علاوه‌نمود که هم اکنون ۵۰۰ تن در فابریکۀ متذکره مصروف کار می‌باشند که غیر مستقیم برای ۱۵۰۰ تن  زمینۀ کار  فراهم شده است.

رئیس فابریکۀ خان‌ستیل گفت که این فابریکه در سطح منطقه بی‌نظیر می باشد و قبلا به این سطح فابریکه در افغانستان فعالیت نداشته است و تأکید کرد که با حمایت بیشتر حکومت، آن‌ها می‌توانند تولیدات شان را افزایش بخشند و با سرمایه‌گذاری افزون‌تر، زمینۀ اشتغال  بیشتر را فراهم نمایند.

هم‌چنان، خان‌جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع، در صحبتی خطاب به رئیس‌جمهور گفت: شهامت، جرئت و حمایت شما به سکتور خصوصی قوت پیشرفت می‌دهد. وی از رئیس‌جمهور به‌خاطر توجه به حل مشکلات بخش خصوصی تشکر کرد.

وی گفت : با حمایت همه‌جانبۀ شما از سرمایه‌گذاران و سکتور خصوصی، برای ما نسبت به آینده، امیدواری بیشتر پیدا می‌شود و تعهد می‌کنیم که تحت هرشرایط، سرمایه‌گذاری خواهیم کرد. الکوزی تأکید ورزید که بخش سکتور خصوصی و مردم از برنامه‌های حکومت و طرح‌های اقتصادی رئیس‌جمهور حمایت همه‌جانبه می‌نمایند.

معاون اتاق تجارت و صنایع بیان داشت: گام‌های که در عرصۀ تقویت و حمایت از صنعت و تجارت از سوی رئیس‌جمهور برداشته شده‌است، زمینه‌های بهتری را برای سکتور خصوصی فراهم نموده است. وی از دیدگاه رئیس‌جمهور که افغانستان باید از کشور واردکننده به کشور صادرکننده بدل شود، استقبال نمود.

خان‌جان الکوزی از داکتر همایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربناها و نیز اجمل احمدی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور مالی به‌خاطر رسیده‌گی به مشکلات سکتور خصوصی و پی‌گیری برنامه‌ها در این زمینه، قدردانی نمود.

وی خطاب به رئیس‌جمهور کشور گفت : شما از یک جهت برای تأمین امنیت و اصلاحات در وزارت ها و ادارات مصروف هستید و از سویی‌هم، به منظور رفاه اقتصادی و تجارتی کشور تلاش می‌ورزید، ما در کنارتان  هستیم و از برنامه‌های شما حمایت می‌نماییم.

الکوزی با تأکید اضافه کرد : چالش‌های سیاسی به هیچ‌عنوان نمی‌تواند برای پیشرفت ما مشکل ایجاد کند، زیرا اکنون مردم می‌دانند که چه کسی برای منافع فردی و چه‌کسی به‌خاطر منافع ملی کار می‌کند.

در این مراسم، رئیس فابریکه خان استیل، شیرباز کمین زاده رئیس اتحادیه صنعت کاران و خان‌جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع، تحسین نامه مزین شده با نشان خان استیل و یک مدل این فابریکه را بخاطر حمایت رئیس جمهور از بخش خصوصی و سرمایه گذاران  به وی اهدا کردند.

  در اخیر این مراسم، رئیس جمهور در حالیکه از سوی رئیس فابریکه خان استیل، شماری از اعضای کابینه، رئیس اتحادیه صنعت کاران و معاون اتاق تجارت و صنایع همراهی می گردید، از بخش های مختلف این  فابریکه، دیدن نمود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha