صفحه اصلی | anis | اجتماع | سرور دانش دوازده نامزد وزیر را برای کسب رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی کرد

سرور دانش دوازده نامزد وزیر را برای کسب رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی کرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سرور دانش دوازده نامزد وزیر را برای کسب رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی کرد

دوازده تن از نامزد وزیران کابینه حکومت وحدت ملی، دیروز از سوی سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری به منظور کسب رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی شدند.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، سروردانش هنگام معرفی نامزد وزیران به اعضای ولسی جرگه گفت که این نامزد وزرا از کادرهای شایسته و اشخاص متخصص، با تجربه، مدیر و مدبری است که برای کسب رأی اعتماد به مجلس معرفی شده واعضای باقی مانده کابینه و ستره محکمه هم به زودی معرفی خواهند شد.

سرور دانش دیدگاه های حکومت وحدت ملی را در عرصه های روابط خارجی، بخش امنیتی و دفاعی، بخش اقتصاد و اصلاحات بیان نموده گفت که به لحاظ سیاست خارجی افغانستان اکنون در جایگاه مناسب و شایسته ای قرار دارد.

به گفته وی تعهدات حکومت به جامعه بین المللی در محورهای مختلف با پیشرفت همراه بوده و جامعه بین المللی نیز حمایت های سیاسی، امنیتی و مالی خود را از دولت و مردم افغانستان اعلام داشته اند.

سرور دانش استراتیژی اخیر دولت آمریکا در مورد مبارزه با تروریزم و حمایت از موقف افغانستان را یک گام بزرگ و بی پیشینه در طول سالیان اخیر عنوان کرده گفت که این اقدام هم قابل تقدیر است و هم مایه امیدواری برای مردم افغانستان.

وی در بخش امنیتی و دفاعی نیز گفت که دشمن با همه تلاش خود برای دستیابی به موقعیت برتر، اکنون ناکام تر از هر وقت دیگر است و همه نقشه های آنان مبنی بر ایجاد تفرقه در میان اقوام کشور نقش بر آب شده است و در مقابل، نیروهای دفاعی و امنیتی ما در موقعیت برتر قرار دارند.

سرور دانش با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصادی در شروع کار حکومت وحدت ملی تصریح کرد که در سال جاری وضعیت کاملا رو به بهبود است. وی گفت پروژه های کلان منطقه ای به حرکت افتاده و یک نوع همگرایی سیاسی و همکاری منطقه ای با محوریت افغانستان آغاز شده که اجلاس ریکا به تاریخ 14 و 15 نوامبر در ترکمنستان و امضای موافقتنامه راه لاجورد یک نمونه آن است.

معاون رئیس جمهور افزود که پروژه های کوچک و بزرگ داخلی نیز تحرک یافته، عواید داخلی ما افزایش یافته و سرمایه گذاری های داخلی نیز رو به ازدیاد است. به گفته وی این ادعا را منابع معتبر بین المللی نیز تأیید می کند.

چنانچه گزارش اخیر بانک جهانی نشان می دهد که اقتصاد کشور نسبت به سال گذشته رشد نسبی داشته و از 2،2 به 2،6 ارتقا یافته و این سیر صعودی در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

سرور دانش در زمینه اصلاحات نیز گفت که اصلاحات عدلی و قضایی و اصلاحات اداری و خدمات ملکی و مبارزه علیه فساد اداری با موفقیت های بسیار به همراه بوده است.

به گفته وی برگزاری انتخابات پارلمانی، شوراهای ولسوالی ها در سال آینده و انتخابات ریاست جمهوری در سال بعدتر، از اولویت های اصلی حکومت است که در یک سال اخیر در این رابطه اقدامات زیادی صورت گرفته است.

وی گفت راجع به انتخابات انتقاد و پیشنهادات همه شخصیت ها، گروه ها و احزاب سیاسی کشور و نمایندگان مردم، از جانب حکومت همواره به صورت جدی پی گیری می شود. به گفته وی انتخابات به مردم افغانستان تعلق دارد و نه به حکومت، یا کمیسیون و یا تنها به پارلمان.

وی گفت: همچنان که اعلام شده حکومت با اراده قاطع و با کمک و همکاری شورای ملی افغانستان، گروه های سیاسی و مدنی کشور و جامعه بین المللی، انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها را در سال آینده برگزار خواهد کرد.

سرور دانش عقلانیت، خرد ورزی، مشوره و همدلی را برای رسیدن به اهداف بزرگ ملی، بین قوای سه گانه دولت یک عنصر کلیدی خوانده گفت دشمنان مرئی و نامرئی تلاش می کنند در میان اقوام باهم برادر کشور و همچنین قوای سه گانه دولت فاصله ایجاد کنند.

به گفته وی گرایش های نابخردانه قوم گرایی و تبارگرایی و تحریک احساسات و ایجاد فتنه در میان اقوام و زبان های کشور، از سوی هر کسی که باشد، باعث آسیب بر پیکر وحدت ملی و برادری مردم افغانستان
است
.

وی گفت مسئولیت اصلی مبارزه با این فتنه های ویرانگر بر دوش حکومت و شورای ملی است که به عنوان نمایندگان مردم و سکانداران کشتی رهبری و مدیریت کشور، با این خطرات و تهدیدات برخورد قاطع نمایند.

همچنین معاون رئیس جمهور طارق شاه بهرامی، نامزد وزارت دفاع ملی، ویس برمک، نامزد وزارت امور داخله، محمد شفیق گل آغا شیرزی، نامزد وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل، انجنیر یما یاری، نامزد وزارت فواید عامه، مصطفی مستور، نامزد وزارت اقتصاد، نجیب الله خواجه عمری، نامزد وزارت تحصیلات عالی، نرگس نهان، نامزد وزارت معادن و پترولیم، فیض الله زکی، نامزد وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین، شهزاد گل آریوبی، نامزد وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، حمید طهماسی، نامزد وزارت ترانسپورت، محترم نصیر احمد درانی، نامزد وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، مجیب الرحمن کریمی، نامزد وزارت احیا و انکشاف دهات را برای کسب رأی اعتماد به نمایندگان مردم در ولسی جرگه معرفی نموده و از آنان خواست تا هر چه زودتر به نامزد وزیرانی که معرفی شده اند رأی تأیید بدهند.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha