صفحه اصلی | anis | اجتماع | قانونپوه دانش: ناکامی در فرهنگ شهرنشینی خطرناک تر از ناکامی در شهرسازی است

قانونپوه دانش: ناکامی در فرهنگ شهرنشینی خطرناک تر از ناکامی در شهرسازی است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
قانونپوه دانش: ناکامی در فرهنگ شهرنشینی خطرناک تر از ناکامی در شهرسازی است

چهارمین کنفرانس ملی شهری با سخنرانی قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در پوهنتون پلی تخنیک کابل خاتمه یافت.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دراین کنفرانس سعادت نادری وزیر امور شهر سازی و مسکن ، اعضای کابینه ، اعضای شورای ملی ، معینان ادارات دولتی ، انجنیران ، شاروالان ورسانه ها نیز حضور داشتند.

معاون رئیس جمهور در ابتدا برگزاری موفقانه کنفرانس ملی شهری را به وزارت شهرسازی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که با  بحث های علمی و همه جانبه متخصصین که در این کنفرانس صورت گرفته است، برای مشکلات و چالش های شهری راه حل های علمی و عملی ارائه شده باشد

معاون رئیس جمهور در سخنرانی خود، شهر را نماد مدنیت، ترقی و نوگرایی و نشانه فرهنگ، تمدن و تاریخ ملت ها دانست و با اشاره به پیشینه شهرسازی در افغانستان گفت که وزارت شهرسازی و مسکن در راستای شهرسازی مدرن در ساختار حکومت افغانستان، از وزارت های نسبتا جوان و نوپا است و هنوز راه درازی در پیش دارد تا واقعا بتواند بر مشکلات پیش رو فایق آید

معاون رئیس جمهور افزود که وزارت شهرسازی برای فایق آمدن بر همه این مشکلات، قبل از هر چیز باید به ارتقای ظرفیت و توانمندی های مسلکی، تخنیکی و مدیریتی توجه کند.

به گفته قانونپوه دانش، آنچه که برای بیرون رفت از مشکلات موجود در عرصه شهرنشینی اهمیت فوق العاده دارد رهبری منسجم این بخش و ایجاد هماهنگی بین همه نهادهایی است که مستقیم و غیر مستقیم در شهرسازی و شهرنشینی نقش دارند

قانونپوه دانش تأکید کرد که وزارت شهرسازی به عنوان نهاد رهبری کننده بخش شهری باید این توانمندی را از خود نشان دهد که با ایجاد هماهنگی بین نهادها و استفاده از همه فرصت ها و ظرفیت های موجود، بتواند پالیسی ها، برنامه ها و حتی ماسترپلان ها و پروژه های کلان شهری را در همه عرصه خوب مدیریت کند.

معاون رئیس جمهور گفت که رهبری حکومت وحدت ملی بخش  شهری را یکی از اولویت های بنیادی می داند و به همین جهت است که «شورای عالی شهری» و همچنین «شورای عالی آب و اراضی» تحت رهبری مستقیم رئیس جمهور ایجاد شده و در این شوراها همه نهادهای سکتور شهری عضویت دارند.

معاون رئیس جمهور در کنار شهرسازی و تأمین امکانات شهری، اخلاق و فرهنگ شهرنشینی را از اولویت های اساسی و مهم عنوان کرده گفت که  امروز اگر در شهرسازی با مشکلاتی مواجه هستیم در شهرنشینی خود نیز با مشکلات بیشتر مواجه می باشیم. وی  افزود که ناکامی در فرهنگ شهرنشینی و شهروندی به مراتب خطرناک تر از ناکامی در شهرسازی است.  

قاونپوه دانش با اشاره به فرهنگ، تاریخ، ارزش ها و معتقدات دینی گفت که دموکراسی، برابری، آزادی، حقوق بشر، محیط زیست، حاکمیت قانون، منافع عامه، مشارکت عمومی، حقوق شهروندی تنوع و کثرت گرایی، جزء زندگی مدرن شهری است.

به گفته وی، تنوع در گرایش های فکری و سیاسی، تنوع قومی، نژادی و زبانی، تنوع در اصناف و گروه های اجتماعی و طبقات اقتصادی اساس زندگی شهری را در دنیای معاصر شکل می دهد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد که فرهنگ شهروندی با تعصب و تبعیض سازگار نیست. وی افزود که شهرنشینی به ایل و تبار ارتباط ندارد و قانونمداری، رعایت حقوق و آزادی های دیگران، مرز قوم و نژاد و زبان را نمی شناسد.

به گفته دانش، فرهنگ شهروندی به مرور زمان و در یک روند طولانی و نرم و در تعامل متقابل بین دولت و مردم در قالب تکالیف و مسئولیت های دو جانبه ایجاد می شود.

 معاون رئیس جمهور نهادهای آموزشی، اطلاع رسانی، دینی، سیاسی و شهری همچون وزارت شهرسازی و شاروالی ها را در تقویت فرهنگ شهرنشینی مؤثر و مسؤل عنوان کرد.

گفتنی است که در این محفل وزیر شهرسازی ومسکن نیز سخنرانی کرد و بر اراده قوی این وزارت در راستای تأمین امکانات وضرورت های شهری برای شهرواندان افغانستان تأکید کرد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha