صفحه اصلی | anis | اجتماع | رئیس اجرائیه: تطبیق این پروژه در یک نهاد علمی -‌ تاریخی و با اعتبار یک سمبول ماندگار در تاریخ دوکشور خواهد بود

رئیس اجرائیه: تطبیق این پروژه در یک نهاد علمی -‌ تاریخی و با اعتبار یک سمبول ماندگار در تاریخ دوکشور خواهد بود

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس اجرائیه: تطبیق این پروژه در یک نهاد علمی -‌ تاریخی و با اعتبار یک سمبول ماندگار در تاریخ دوکشور خواهد بود

سنگ تهدابِ ساختمان‌های تالار نشست‌ها (ادیتوريم) و ادارۀ تدریسی دانشگاه کابل، با حضور رئیس اجرائیه کشور، مسئولان وزارت تحصیلات عالی و دانشگاه کابل گذاشته شد.

این پروژه به هزینه نزدیک به ۶۰ میلیون دالر امریکایی از سوی جمهوری چین ساخته می‌شود که در جریان سفر رئیس جمهور و رئیس اجرائیه به آن کشور روی آن توافق صورت گرفته بود.

داکتر عبدالله عبدالله که دیروز در ویژه برنامهٔ‌ افتتاح این پروژه سخن می‌زد، گفت: تطبیق این پروژه در یک نهاد علمی -‌ تاریخی و با اعتبار یک سمبول ماندگار در تاریخ دوکشور خواهد بود.

رئیس اجرائیه کشور تصریح کرد: چین در ۱۶ سال گذشته به حیث یک همسایة خوب کمک‌های زیاد و مؤثر را در تمام عرصه‌ها به‌ویژه بازسازی افغانستان انجام داده است.

داکتر عبدالله عبدالله علاوه نمود: چین و افغانستان در طول تاریخ روابط نیک و حسنه داشته و مبادلات تجارتی طی قرن‌ها مردمان این دو کشور را باهم پیوند داده است.

رئیس اجرائیه کشور با تأکید بر اهمیت این پروژه گفت: سرمایه‌گذاری در بخش تحصیلات عالی به معنی سرمایه‌گذاری روی سلامت و رفاه جامعه، تمامیت ارضی و آینده بهتر برای افغانستان است، چون تاثیرات ماندگار و دوامدار دارد.

داکتر عبدالله عبدالله خطاب به مسئولان وزارت تحصیلات عالی و دانشگاه کابل گفت: دانشجویانِ با استعداد و مبتکر داریم که در تمام عرصه‌ها استعدادشان را ثابت کردند، آنان برای رشدشان فقط زمینه می‌خواهند.

رئیس اجرائیه کشور تاکید کرد: همه ما مسئولیت داریم که فرصت از دست رفته را جبران کنیم و ما زمان برای ضایع کردن نداریم. باید از هر لحطه استفاده بهینه صورت گیرد.

رئیس اجرائیه کشور با ابراز خرسندی از کارهای انجام شده در دانشگاه کابل یادآور شد: این دانشگاه سهم مؤثر در آبادی، بالابردن ظرفیت جوانان، ایجاد کار در بخش خصوصی و دولتی داشته است.

در این برنامه، داکتر حمیدالله فاروقی رئیس دانشگاه کابل گفت: پروژه‌های ساختمان تدریسی در ۴۰ اتاق و ساختمان ادیتوریم با ظرفیت ۵۰۰ تن ساخته می‌شود که در تاریخ روابط دوکشور نقش محوری خواهد داشت.

فاروقی برنامه‌های این دانشگاه را برای ارتقای ظرفیت استادان، ایجاد فرصت‌های تحصیلی برای دانشجویان، تدوین ستراتژی دوساله، ایجاد مراکز تحقیقی-علمی با رئیس اجرائیه کشور در میان گذاشت و خواستار توجه در این زمینه‌ها گردید.

همچنان، داکتر عبدالطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی این پروژه را نشان دهندهٔ‌ دوستی و حسن‌نیت دو کشور عنوان کرد.

آقای روشان برنامه‌های این وزارت‎را دربارۀ تقسیم‌بندی دانشکده‌های تحقیقی و تدریسی، برنامه‌های انکشاف متوازن براساس نیازمندی دانشکده‌ها  ایجاد بخش ترجمه و تحقیق و ماستری به رئیس اجرائیه کشور گزارش داد.

در این برنامه، یوجینگ سفیر چین در کابل بر گسترش روابط دوجانبه و تداوم همکاری‌ها میان کابل-پکن تاکید کرد و گفت: افغانستان و چین از همسایه‌گان نیک بوده اند.

 

در این برنامه، رئیس اجرائیه کشور به مسئولان وزارت تحصیلات عالی و دانشگاه کابل اطمینان داد و گفت: حمایت از تحصیلات عالی را وظیفه، مسئولیت و افتخار خود می‌دانیم.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha