صفحه اصلی | anis | اجتماع | داکتر عبدالله عبدالله: آنهایی‌که فکر می‌کنند با جنگ می‌توانند کشور را تسخیر کنند، اشتباه می‌کنند

داکتر عبدالله عبدالله: آنهایی‌که فکر می‌کنند با جنگ می‌توانند کشور را تسخیر کنند، اشتباه می‌کنند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر عبدالله عبدالله: آنهایی‌که فکر می‌کنند با جنگ می‌توانند کشور را تسخیر کنند، اشتباه می‌کنند

جلسۀ شورای وزیران ، دیروز تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور برگزار شد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر، رئیس اجرائیه افغانستان در آغاز جلسه، قهرمانی یاسین قادری را در مسابقات پرورش اندام آماتور جهان تبریک و تهنیت گفت.

در ادامه، رئیس اجرائیه کشور به سفر هفتۀ پیش وزیر دفاع امریکا و سکرتر جنرال ناتو

به کابل اشاره کرد و گفت که ناتو و ایالات متحده امریکا باردیگر تعهدشان را به حمایت دوام‌دار از دولت و مردم افغانستان ابراز داشتند.

داکتر عبدالله عبدالله افزود : با جیمز ماتیس و ینس استولتنبرگ دربارۀ استراتژی تازۀ امریکا بحث کردیم و وزیر دفاع امریکا اطمینان داد که راهبرد تازۀ آن‌ها جنبۀ عملی پیدا می‌کند.

رئیس اجرائیه کشور اضافه کرد که سکرتر جنرال ناتو و وزیر دفاع امریکا بر مبارزۀ جدی با داعش و آوردن فشارهای بیشر روی حامیان مخالفان مسلح در منطقه تأکید کردند.

داکتر عبدالله عبدالله خاطر نشان ساخت که استراتژی تازۀ امریکا امید مخالفان مسلح را برای برگشت به صحنه و تسخیر افغانستان به یأس مبدل ساخت و بستر را برای تأمین صلح و ثبات در کشور فراهم ساخته است.

رئیس اجرائیه افغانستان بر موضع واحد حکومت وحدت ملی در پروسۀ صلح و مذاکره با مخالفان مسلح تأکید کرد و گفت: آنهایی‌که فکر می‌کنند با جنگ می‌توانند کشور را تسخیر کنند، اشتباه می‌کنند و باید به وضعیت پیش آمده به حیث یک فرصت نگاه کنند.

در ادامه، رئیس اجرائیه کشور دربارۀ سفر اخیر هیأت بلندپایۀ افغانستان به هند معلومات داد و گفت که در این سفر بر گسترش مناسبات اقتصادی- تجاری افغانستان و هند تأکید شد و 250 میلیون دالر معاملۀ تجاری میان بازرگانان هند و افغانستان صورت گرفت.

داکترعبدالله عبدالله با اشاره به ملاقات‌های خویش با رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر خارجۀ هند گفت که موافقت‌نامه‌یی در زمینۀ همکاری با پولیس افغانستان با جانب هند نیز به امضا رسید.

سپس، رئیس اجرائیه کشور از برگزاری موفقانۀ نشست سام در کابل ابراز خرسندی کرد و از وزارت مالیه و نهادهای امنیتی به خاطر زحمات شبانه‌روزی‌شان در تدویر موفقانۀ نشست قدردانی کرد.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که در این نشست ۶۱ نماینده از کشورها و نهادهای بین‌المللی شرکت کرده بودند و دربارۀ تعهدات دوجانبه در کنفرانس‌های بین‌المللی صحبت شد و چالش‌ها تشخیص گردید.

همچنان، رئیس اجرائیه کشور به نگرانی‌ جریان‌های سیاسی دربارۀ پروسۀ انتخابات اشاره کرد و باردیگر تعهد حکومت وحدت ملی را بر برگزاری انتخابات به موقع، شفاف و عادلانه تکرار کرد.

داکتر عبدالله عبدالله با بیان این‌که ثبات و آینده افغانستان به انتخابات بستگی دارد، گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی باید برای ایجاد اعتماد راه عملی را دنبال کنند.

رئیس اجرائیه کشور اضافه کرد که نباید تجربه‌های تلخ گذشته در زمینۀ انتخابات تکرار شود.

طبق کار مجلس، سرپرست وزارت داخله دربارۀ اوضاع امنیتی سراسر کشور و حوادث امنیتی و جنایی به جلسه گزارش داد.

سرپرست وزارت داخله، از عملیات موفقانۀ نیروهای امنیتی در شماری از ولایت‌ها سخن زد و گفت که عملیات دشمن در شماری از ولایت‌ها دفع گردیده و نیروهای امنیتی طالبان را عقب زده‌اند. همچنان، معاون وزارت دفاع گفت که عملیات هوایی و زمینی به طور دوام دار ادامه دارد و عملکرد قوت‌های خاص و نیروهای هوایی موثر بوده است.

رئیس اجرائیه کشور پس از شنیدن گزارش اوضاع امنیتی، دربارۀ حادثۀ اخیر ارزگان، تهاجم طالبان بر فندقستان غوربند، تحرکات افراد مسلح غیرمسوول در بدخشان و برخی مواد دیگر به مسوولان امنیتی هدایت‌های لازم داد.

در پی آن، معاون اول ریاست اجرائیه گفت که در عملیات‌های هوایی و قوت‌های خاص موفقیت‌های چشمگیر وجود دارد و نیاز است که نیروهای کشفی و استخباراتی بیشتر از گذشته فعال شوند.

در ادامه، طبق آجندای شورای وزیران، وزارت مالیه دربارۀ طرح سیستم کمپیوتری تحصیل عواید ترانسپورتی به جلسه گزارش داد.

وزارت مالیه در طرح خویش برنامۀ کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت را در نظر گرفته است. بر بنیاد طرح باید تعدیلاتی در قانون ترانسپورت، مقررۀ ترازوی‌های بلندتناز و کتاب‌چۀ خط‌سیر به وجود آید و گمرک‌ها با سیستم کمپیوتری عیار شود.

داکتر عبدالله عبدالله پس از شنیدن گزارش وزارت مالیه گفت که مقررۀ جدید که در شورای عالی اقتصادی هم روی آن بحث صورت گرفته، می‌تواند چالش‌ها در عرصۀ جمع‌آوری عواید ترانسپورتی را حل نماید.

رئیس اجرائیه کشور به وزارت عدلیه هدایت داد تا قوانین و طرزالعمل‌های مورد نظر را هرچه زودتر تعدیل نمایند تا طرح نهایی و اجرایی گردد.

در ادامه، وزارت اقتصاد گزارش ارزیابی ارتقای ظرفیت در ادارات دولتی را به جلسه ارایه کرد.

بر بنیاد گزارش وزارت اقتصاد، چالش‌های جدی در عرصۀ ارتقای ظرفیت در نهادهای دولتی وجود دارد و دلیل اصلی نبود دید استراتژیک در زمینۀ برنامه‌های ارتقای ظرفیت می‌باشد.

وزارت اقتصاد در گزارش خویش پیشنهادهایی را برای بهبود برنامه‌های ارتقای ظرفیت در اداره‌ها ارایه کرد که بر اساس آن، ایجاد برنامه‌ریزی استراتژیک، فعال‌سازی سکتور خصوصی، تعدیل در برخی قوانین و مقرره‌ها و تطبیق پالیسی ملی ارتقای ظرفیت، موارد اصلی آن را تشکیل می‌داد. در ادامه، وزرا و مسوولان نهادهای دولتی، پیشنهادها و دیدگاه‌های‌شان را در پیوند به مشکلات برنامۀ ارتقای ظرفیت در نهادهای مربوط ارایه کردند. سپس، رئیس اجرائیه کشور گفت که در کمیته ارتقای ظرفیت باید روی پالیسی عمومی ارتقای ظرفیتِ پایدار و موثر کار صورت گیرد.

داکتر عبدالله عبدالله از هدر رفتن امکانات و منابع در پانزده سال پسین در اداره‌ها یاد کرد و گفت که مشاورینی با معاش هنگفت استخدام شده‌ بود که یک گامی هم در راستای اهداف اداره بر نداشته‌اند.

جلسۀ شورای وزیران کمیتۀ ارتقای ظرفیت را که متشکل از شماری از اداره‌هاست، تصویب نمود و فیصله صورت گرفت که جلسۀ نخستین هم باید هرچه زودتر برگزار شود.

در ادامه، وزارت صحت عامه، دربارۀ افزایش بستر برای سرویس ولادی و نسایی شفاخانه ولایتی فیض‌آباد گزارش ارایه کرد.

وزارت صحت عامه از کمبود بستر در شفاخانه‌های ولایتی به عنوان یک چالش یاد کرد و گفت که به زودی ۱۰۰۰ بستر در شماری از شفاخانه‌ها ایجاد می‌شود.

: Post on Facebook Facebook Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg StumbleUpon StumbleUpon Twitter Twitter

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha