صفحه اصلی | anis | اجتماع | داکتر عبدالله عبدالله: مسئولان دولتی به ولایت های کشور سفر کنند و مشکلات اداره‌های محلی را به بررسی گیرند

داکتر عبدالله عبدالله: مسئولان دولتی به ولایت های کشور سفر کنند و مشکلات اداره‌های محلی را به بررسی گیرند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر عبدالله عبدالله:  مسئولان دولتی به ولایت های کشور سفر کنند و مشکلات اداره‌های محلی  را به بررسی گیرند

جلسۀ شورای وزیران جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز به ریاست داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی برگزار شد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر  رئیس اجرائیه کشور در صحبت‌های مقدماتی خویش، دربارۀ سفر هیئت بلندپایۀ حکومتی به ولایت قندهار معلومات داد و گفت که در این سفر پروژۀ مهم برق آفتابی قندهار به کمک  USIDیا برنامه انکشاف ایالات متحده امریکا و بخش خصوصی افتتاح شد.

داکتر عبدالله عبدالله افزود که با بهره‌برداری این پروژه، برق پارک‌های صنعتی قندهار تأمین خواهد شد.

سپس، رئیس اجرائیه کشور، مشکلات شفاخانه، پوهنتون و جاده‌های ولایات قندهار را با ادارات و وزارت‌ها در میان گذاشت و از آن‌ها خواست که در زمینۀ تسریع کارها اقدام نمایند. داکتر عبدالله عبدالله اضافه کرد که امنیت قندهار در همکاری مردم و هماهنگی خوب میان مقام‌های محلی، به خوبی تأمین شده است. رییس اجراییه، از والی، فرمانده قول اردو و جنرال رازق به خاطر تلاش‌های‌شان در راستای تأمین امنیت قندهار سپاس‌گزاری کرد.

رییس اجراییه کشور، از وزرا و مسئولان دولتی خواست که به ولایت های سفر کنند و از نزدیک چالش‌ها و مشکلات اداره‌های محلی و مردم را بررسی و ارزیابی نمایند و به شورای وزیران گزارش دهند تا دربارۀ آن اقدام صورت گیرد.

داکتر عبدالله عبدالله گفت که برخی پروژه‌ها به دلایل بسیار عادی، سال‌هاست معطل مانده و نیاز به توجه دارد.

رییس اجراییه کشور گفت که در سفرش به قندهار با متنفذان ارزگان نیز دیدار و ملاقات کرده و مهمترین نگرانی مردم را ناامنی تشکیل می‌دهد.

در ادامه، داکتر عبدالله عبدالله، از سفر قریب‌الوقوع خویش به دهلی جدید خبر داد و گفت که در این سفر تمرکز آن‌ها به تجارت و سرمایه‌گذاری میان افغانستان، هندوستان و ایالات متحدۀ امریکاست.

رییس اجراییه کشور گفت که در این سفر ملاقات‌های دوجانبه با مقامات هندوستان خواهیم داشت.

داکتر عبدالله عبدالله اضافه کرد: در نشست سه‌جانبه، تعداد ۲۰۰ تن از سرمایه‌‌گذاران افغان و برخی از سرمایه‌گذاران کشورهای امریکا و هند اشتراک می‌کنند تا روی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور گفتگو شود.

سپس طبق دستور کار مجلس، معاون وزارت دفاع ملی، دربارۀ وضعیت امنیتی کشور به گونۀ مفصل گزارش داد.

معاون وزارت دفاع از فروکش‌کردن تهدید های امنیتی در روزهای پسین خبر داد و گفت که در هفتۀ گذشته نیروهای امنیتی ضربات سختی بر دشمن وارد کرده‌اند.

بر بنیاد گزارش وزارت دفاع ملی، هفتۀ گذشته نیروهای امنیتی کشور ۱۷ عملیات را اجرا کرده‌ و هم اکنون ۱۳ عملیات تصفیه یی در سراسر کشور جریان دارد.

معاون وزارت دفاع ملی گفت که در نتیجۀ عملیات‌ نیروهای امنیتی، ۵۲۴ تن از دشمنان کشور کشته، ۳۵۵ تن زخمی و ده‌ها تن اسیر شده‌اند.

سپس، معین وزارت امور داخله با تأیید گزارش وزارت دفاع ملی، از فعالیت‌ها و دست‌آوردهای پولیس ملی و وقایع جنایی در سراسر کشور گزارش ارائه کرد.

استاد محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه دربارۀ وضعیت امنیتی ولایت سرپل، از مسئولان امنیتی طالب معلومات شد.

مسئولان وزارت‌های داخله و دفاع ملی دربارۀ برنامه‌‌های‌ خود در خصوص تأمین امنیت سرپل و رفع تهدیدات دشمن معلومات ارایه کردند.

طبق آجندا، رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، دربارۀ طرزالعمل استخدام کارکنان دایمی کمیسیون شکایات انتخاباتی به جلسۀ شورای وزیران گزارش داد.

رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، طرزالعمل استخدام کمیسیون اصلاحات اداری را پیچیده و زمان‌بر خواند و گفت که آن‌ها طرزالعملی را بر مبنای قوانین کشور تدوین کرده‌اند که تصویب و اجرایی‌سازی آن، شفافیت و سرعت لازم را در روند استخدام به وجود خواهد آورد.

اعضای شورای وزیران، دربارۀ مواد طرزالعمل کمیسیون شکایت انتخاباتی به گونۀ مفصل بحث و تبادل نظر کردند و پیشنهاد ها و نکته‌نظرات‌شان را مطرح نمودند. رییس اجراییه کشور، به وزارت عدلیه هدایت داد تا در همکاری با کمیسیون مستقل شکایت‌های انتخاباتی، طرزالعمل را با دقت مرور نمایند تا در جلسۀ کابینه دربارۀ آن تصمیم گرفته شود.

طبق دستور کار مجلس، سرپرست وزارت اقتصاد، از وضعیت پروژه‌های کوچک انکشافی از کمک‌های کشور هندوستان به جلسه گزارش داد.

نبود تیم مشخص تخنیکی- اداری به خاطر دیزاین و تطبیق پروژه‌ها، طی مراحل طولانی پروژه‌های کوچک، طولانی‌بودن پروسۀ تدارکاتی و ضعف در مدیریت پروژه‌ها، عمده‌ترین چالش‌ها و موانع در راه تطبیق پروژه‌های کوچک انکشافی بوده است.

وزارت اقتصاد به منظور از میان برداشتن موانع و چالش‌ها، پیشنهادات و راه‌حل‌های مشخصی را به نهادها و ادارات دولتی ارایه کرده است.

در ادامه، معین وزارت مالیه از مصرف بودجه ملی از اول جدی الی 27 سنبله سال مالی 1396 به جلسه گزارش داد.

بر بنیاد گزارش وزارت مالیه، تا 27 سنبله سال مالی 1396 در مجموع بالغ بر 308.5 میلیارد افغانی تخصیص های عادی و انکشافی صادر گردیده که 71 درصد اصل بودجه را تشکیل می‌دهد و از آن جمله مبلغ 217.6 میلیارد افغانی به مصرف رسیده که 50 فیصد اصل بودجه را تشکیل می‌دهد.

سپس، وزیر صحت عامه، طرح تصدی شفاخانه‌های تخصصی را به جلسه شورای وزیران ارایه کرد.

بر بنیاد طرح وزارت صحت عامه، «تصدی‌سازی شفاخانه‌ها» می‌تواند زمینۀ جمع‌آوری عواید مالی، توزیع عادلانۀ عواید، ازدیاد بستر و جذب نیروهای بشری ماهر و متناسب به ضرورت را فراهم سازد. وزیر صحت عامه گفت که تصدی‌سازی شفاخانه‌ها معیار خدمات و کیفیت آن را بالا خواهد برد.

در موضوعات متفرقه، انجنیر محمدخان، معاون اول ریاست اجراییه، دربارۀ جلسات کمیتۀ کنترل پمپ‌استیش‌ها و ذخیره‌های مواد نفتی معلومات ارائه کرد.

انجنیر محمد خان گفت که به پمپ استیشن‌ها تا اخیر ماه میزان مهلت داده شد تا قدم‌های عملی را در زمینۀ معیاری‌سازی کارها و خدمات‌شان بردارند.

در ادامه، رییس اجراییه کشور، به وزارت‌های فواید عامه و مالیه هدایت داد تا جلسات مشترکی را به منظور تأخیر در کار جاده‌سازی در برخی ولایات کشور برگزار نمایند و مشکلات را رفع سازند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha