صفحه اصلی | anis | اجتماع | رئیس اجرائیه: باید ذهنیت‌ها را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم

رئیس اجرائیه: باید ذهنیت‌ها را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس اجرائیه: باید ذهنیت‌ها را برای تحقق صلح و همدیگرپذیری آماده کنیم

رئیس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان در ويژه ‌برنامه‌ یی به مناسبت روز جهانی صلح گفت که هیچ‌ کشوری با حمایت از یک گروه تروریستی مخالف مسلح در برابر دولت و سایر گروه‌ها به منافع خود دست نمی‌یابد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست اجراییه به آژانس باختر، رئیس اجراییه کشور که روزپنجشنبه در مقر شورای عالی صلح سخن می‌زد، تصریح کرد: نگرانی کشورهای منطقه درباره داعش قابل درک است؛ اما راه حل حمایت و تقویت یک گروه‌ مخالف مسلح دیگر در برابر آن گروه نیست.

رئیس اجراییه کشور از کشورهای منطقه خواست که زمینه را برای کسانی‌که جنگ را در افغانستان دامن می‌زنند، مساعد نسازند.

رئیس اجراییه کشور در سخنانش از رهبران پیشین شورای عالی صالح، به‌ ویژه پروفیسور برهان‌الدین ربانی شهید راه صلح، مرحوم سید احمد گیلانی و شهدای راه صلح به نیکویی یاد کرده و به روح‌شان اتحاف دعا نمود.

داکتر عبدالله عبدالله در ادامه گفت: وضعیت منطقه و جهان نشان می‌دهد که زمینهٔ صلح در افغانستان وجود دارد. ما باید شرایط داخلی، منطقه‌یی و جهانیِ صلح را در افغانستان جستجو کنیم.  داکتر عبدالله عبدالله به بعد داخلی صلح اشاره کرد و گفت: تا زمانی‌که ما روحیهٔ وحدت و همپذیری را نداشته باشیم و دیگران را به‌خاطر مذهب، زبان و منطقه از خود جدا پنداریم به صلح دست نمی‌یابیم. ما باید ذهنیت‌ها را برای تحقق صلح و همدیگر پذیری آماده کنیم.

رئیس اجراییه کشور گفت: دولت در برابر هیچ گروه مخالف مسلح تبعیض ندارد، در صورتی‌که پیام‌آور صلح خودش دست به کشتار دیگران نزند. دولت معتقد است که بدون راه حل سیاسی، صلح از راه جنگ تحقق‌پذیر نیست؛ اما دفاع از تمامیت ارضی کشور را لازم می‌داند.داکتر عبدالله عبدالله توافق با حزب اسلامی را یک اقدام جسورانه و تاریخی خوانده و گفت: همۀ ما باید تلاش کنیم که این توافق را یک نمونهٔ خوب بسازیم تا این‌که برای مردم قابل تشویش نباشد.رئیس اجراییه کشور افزود: در صلح خیر دوطرف است؛ اما در آن هیچ‌کس نمی‌تواند به منافع خود صددرصد دست یابد و یا آن را از دست دهد، چون این یک راه بینابین است.

در این برنامه، رئیس اجراییه کشور خاطر نشان ساخت که همه ما برای تحقق صلح مسوولیت داریم تا آنچه را که ما تجربه کردیم، نسل‌های آینده تجربه نکنند. از سوی دیگر، محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح گفت: از راه جنگ نه دولت و نه هم مخالفان مسلح به پیروزی می‌رسد. صلح به معنی تسلیمی و ذلت طرف مقابل نیست، بلکه یک مصالحه و داد و ستد است.

خلیلی افزود: صلح یکی از اولویت‌ّهای بسیار مهم است که سایر اولویت‌ها مثل خدمات و امنیت به آن وابسته می‌باشد. او گفت: شورای عالی صلح در این راه تحت تاثیر اتهامات و تبلیغات سوء نمی‌رود و با حوصله‌مندی و قوت این پروسه را به‌پیش می‌برد.

رئیس شورای عالی صلح ضمن درخواست از مخالفان مسلح برای پیوستن به پروسه صلح تاکید کرد: فکر احیای امارت اسلامی اشتباه و تحقق نیافتنی است، به دلیلی ‌که امروز افغانستان تغییر کرده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha