صفحه اصلی | anis | اجتماع | محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور: بیشترین سرمایه سیاسی من در استخدام جوانان در ادارات به مصرف رسیده است

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور: بیشترین سرمایه سیاسی من در استخدام جوانان در ادارات به مصرف رسیده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور: بیشترین سرمایه سیاسی من در استخدام جوانان در ادارات به مصرف رسیده است

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، دیروز در مراسم تجلیل از روز جهانی جوانان که در قصر سلام‌خانۀ ارگ برگزار گردید، سخنرانی کرد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این مراسم که بانوی اول کشور، شماری از اعضای کابینه و مقامات بلند‌پایۀ دولتی، برخی مشاوران ریاست جمهوری و تدامیچی یاماموتو نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل‌متحد برای افغانستان اشتراک داشتند، داکتر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ از توجه خاص رئیس‌جمهور کشور به‌جوانان تشکرکرد و از مبارزۀ جدی علیه فساد در معینیت امور جوانان اطمینان داد.

کمال سادات، دستآوردهای معینیت امور جوانان را در بخش‌های مختلف به‌ویژه ترتیب ستراتیژی پنج سالۀ جوانان، ایجاد پارلمان و فدراسیون‌های جوانان در همه ولایات، ایجاد څارندویان جوان، تنظیم دیتابیس جوانان متخصص ایجاد مرکز مشوره‌های صحی، زمینۀ تحصیل رایگان به‌جوانان بی‌بضاعت راه‌اندازی بحث‌های ارتقای‌ظرفیت و دانش سیاسی جوانان، بیان‌داشت.

سپس، تهمینه شجاع به‌نمایندگی از جوانان درخصوص نقش آنان در سیاست و حکومت‌داری صحبت کرد و از جوانان خواست تا برای پیش‌برد امور و شناخت بهتر کشور، تاریخ و فرهنگ افغانستان را بیشتر مطالعه نمایند.

وی به‌حضور گستردۀ زنان در ادارات دولتی و استخدام افراد شایسته در بست‌های خالی دولتی تأکیدکرده افزود: باید اجازه نه‌دهیم که جوانان به‌دست مافیا بی‌افتند و همچنان در هرسطح برای جوانان زمینۀ پیش‌رفت و انکشاف فراهم گردد. حشمت الله شهیدی در مورد نقش جوانان در انتقال پیام صلح از طریق ورزش صحبت‌ کرد و با اشاره به‌دستآوردهای اخیر کرکت بورد و بازی‌کنان کرکت کشور، گفت که جوانان از طریق کرکت و ورزش‌های دیگر، بیرق افغانستان را بلند نگه‌داشته و پیام یک افغانستان قوی و صلح‌آمیز را به‌جهان انتقال می‌دهند. هم‌چنان مقدسه احمدزی در بارۀ نقش زنان در آوردن صلح صحبت کرد و در روشنی تجربه‌های خود به‌مشکلات فرهنگی این‌ قشر که مانع تحصیل جوانان به‌خصوص زنان می‌شوند، اشاره کرد.

علی پارسا روی نقش جوانان در زمینۀ پیش‌رفت و انکشاف صحبت کرد و بی‌کاری را مشکل جدی جوانان دانسته افزود: این مشکل بالای جامعه تاثیرات منفی دارد و باعث به‌میان آمدن اعتیاد، جنگ، فساد و جرایم دیگر می‌گردد و از سوی دیگر، تروریستان و مافیا از آن استفاده می‌کنند. هم‌چنان در این نشست تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان صحبت‌کرد و تلاش‌های پی‌هم جوانان را در همه عرصه‌ها قابل‌قدر خوانده افزود: سازمان ملل‌ متحد از سال ۱۹۹۹ بدین‌سو همه‌ساله، روز جهانی جوانان را تجلیل می‌کند و امسال روز جهانی جوانان به نقش فعال جوانان در زمینه جلوگیری از جنگ، عدالت اجتماعی و صلح پایدار اختصاص داده شده‌است.

وی، افغانستان را دومین‌ کشور جوان عنوان‌کرده، گفت: هر زمانی که با جوانان افغان رو به رو شده‌ام  برعلیه خشونت، جنگ، تقسیم قومی و مذهبی صدا بلند کرده‌اند، دیدگاه های آنان به گذشته متمرکز نیست، بلکه به آینده کشور شان توجه دارند. یاماموتو ابراز امیدواری‌ کرد که در انتخابات آینده، جوانان نقش فعالی را ایفا نمایند و در قسمت تعلیم و تربیه این‌ قشر تاکید‌کرد. وی از تلاش‌های رئیس‌جمهور غنی در امر حکومت‌داری خوب قدردانی نمود.

در ادامه، مولوی عبدالخبیر اوچقون معاون شورای عالی صلح در روشنایی ارشادات اسلامی در بارۀ اهمیت صلح به‌خصوص پیرامون نقش جوانان در تأمین صلح و ثبات صحبت‌کرد.

وی نقش جوانان را در دوسوی جنگ مهم عنوان‌کرده افزود: شورای عالی صلح این‌بار در روند صلح، جوانان را سهیم ساخته است تا آنان بتوانند در ایجاد فرهنگ صلح، نقش شان را ادا نمایند.

مولوی اوچقون جوانان را قربانیان اصلی جنگ و خشونت در افغانستان دانسته گفت که این جوانان از سوی دشمنان بحیث وسیله، استعمال می‌شوند. وی گفت که بورد مشورتی جوانان ایجاد می‌گردد تا با جوانان علاقمند به‌صلح در این چارچوب، مشوره صورت گیرد.

اوچقون خاطرنشان‌کرد که فعالیت‌های شورای عالی صلح به‌ولایات نیز گسترش خواهد یافت که در آن جوانان می‌توانند، نقش بارز را ایفا کنند و با هم‌کاری جوانان، کمپاین سراسری صلح راه‌اندازی خواهد شد. وی اطمینان‌داد که همه‌ فعالیت‌های‌شان با هم‌آهنگی جوانان به‌پیش خواهد رفت.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان در صحبت هایش در این مراسم، روز جهانی جوانان را به‌همه جوانان تبریک گفته، آنان را معماران آیندۀ افغانستان دانست و از جوانان خواست تا به‌جای دیدگاه های کوتاه‌مدت، دیدگاه ۵۰ ساله برای افغانستان داشته باشند.

رئیس جمهور غنی از اشتراک جوانان در نیروهای امنیتی و دفاعی تشکر کرد و از قربانی های آنان در هر گوشۀ کشور ستایش کرده، گفت: سربازان شجاع ما همه روز مرگ را به چشم می‌بینند و به جای اینکه این نیروها از جنگ فرار نمایند، برعکس مرگ از آنان فرار می‌کند. رئیس جمهور غنی با اشاره به اصلاحات درصفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به خصوص در وزارت دفاع ملی، گفت: تغییر نسلی در وزارت دفاع ملی به میان آمده است، در آنجا دیگر تضاد وجود نخواهد داشت، بلکه میان نسل امروزی و قبلی هم آهنگی بوده و ترکیب هر دو نسل موجب امنیت شما خواهد شد.

رئیس جمهور افزود: دشمنان افغانستان با حمله بر مساجد، نمازگزاران و جاهای دیگر می‌خواهند که ما تنها بر امنیت تمرکز داشته باشیم و زندگی، معارف و اقتصاد را فراموش کنیم، مگر آنان باید بدانند که جامعه افغانستان چند بعدی فکر می‌کند.

وی جوانان را برآورده کنندگان آرمان‌های غازی امان الله خان دانسته افزود: من به دشمنان افغانستان پیام دارم این ملت آن مردم سابق نیست که غازی امان‌الله خان را مجبور به فرار کرده بود، من از شما نمایندگی می کنم و افغانستان را به هر قیمتی که باشد، می سازم.

رئیس جمهور خطاب به جوانان گفت: اگر شما در انتخابات اشتراک نمی‌کردید امروز من اینجا نمی‌بودم، سهم گیری شما در سیاست باعث گردید که ادارات کشور به سوی جوان شدن برود.

رئیس جمهور غنی معلومات، دانش و تدبیر را سه عامل عمده در بلند رفتن توانمندی جوانان دانسته گفت که دسترسی به معلومات حق هر فرد است و اگر معلومات به دانش مبدل نشود، مؤثریت نخواهد داشت.

رئیس جمهور کشور گفت: حکومت وحدت ملی نمایندۀ مردم بوده و در برابر آنان مسئولیت دارد. وی مسئولین جوان ادارات را خطاب قرار داده گفت که از این پس اگر در ادارات مشکلات وجود داشته باشد، شما پاسخگو خواهید بود. محمد اشرف غنی در رابطه به ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان گفت که تا دو هفته دیگر ۵ هزار بست خدمات ملکی و تا یک ماه دیگر ۸ هزار بست معلمین به اعلان سپرده می‌شود که همانند روند تذکره های برقی در این روند، شفافیت عملی خواهد شد.

رئیس جمهور غنی در پاسخ  به نگرانی های جوانان در روند کانکور، گفت: روند کانکور به گونه بنیادی تغییر خواهد کرد. وی افزود که گام نخست در این روند که شفافیت می باشد، برداشته شده است. رئیس جمهور غنی گفت: بیشترین سرمایه سیاسی من در استخدام جوانان در ادارات به مصرف رسیده و برای جوانان ادارات کوشش های زیادی کردم و من یک پل ارتباطی بین نسل جوان هستم و امروز راس ادارات کشور را جوانان تشکیل می دهند.

محمد اشرف غنی بر مساوات میان جوانان تاکید کرده گفت که شما باید به حلقه نجیبه مبدل شوید و در میان تان حس پاسخگویی ایجاد شود. وی افزود که این سرزمین از سه قشر یعنی جوانان، زنان و فقرا تشکیل شده است و تا زمانی که این اقشار به رفاه نرسند، در افغانستان ثبات به وجود نخواهد آمد.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد که به دلیل مشکلات امنیتی به تحصیلات آن طوری که لازم بود توجه صورت نگرفته است، نظام تحصیلی ما به تغییر بنیادی و نصاب تعلیمی ما به بحث ملی نیازمند است. وی از جوانان خواست تا در این خصوص پیشنهادات خود را با او شریک سازند و در آیندۀ نزدیک شورای عالی قوای بشری ایجاد می شود و صدای شما شنیده خواهد شد.

وی گفت: تا زمانی که اقتصاد مشروع را رشد ندهیم، اشتغال زایی دوامدار به وجود نمی آید و در این بخش باهم یکجا کار می نمائیم. رئیس جمهور از جوانان خواست تا اتفاق و اتحاد خود را نگهدارند و جلو کسانی را بگیرند که در مقابل وحدت ملی می ایستند.

رئیس جمهور کشور خاطرنشان کرد: افغان ها فاسد نیستند، شمار محدودی هستند که از راه فساد، بربادی به وجود می آورند. وی تاکید کرد که تمام امور حکومت واضح است. رئیس جمهور گفت: همه روزه یک جوان از یکی از ولسوالی ها می تواند به ارگ بیاید و کارکردهای حکومت را مشاهده نماید تا حکومت داری برای شان واضح شود.

رئیس جمهور غنی گفت: از شما جوانان می خواهم  که از طریق یک میکانیزم واضح نمایندگان تان را در نشست های کابینه بفرستید تا کارهای حکومت را از نزدیک ارزیابی نمایید. وی افزود که پس از این در هر چهار ماه، کابینه در مورد موضوعات مرتبط به جوانان بحث خواهد داشت.

در این مراسم شماری از جوانان به منظور قدردانی از تلاش های رئیس جمهور غنی در راستای حاکمیت قانون و مبارزه با فساد، دستار عزت برسر او گذاشتند و به رئیس جمهور اطمینان دادند که در راستای خدمت به وطن آمادۀ هرگونه قربانی می باشند. همچنان شماری از دختران جوان به پاس خدمات بانوی اول کشور به زنان، چادر سه رنگ که نماد بیرق افغانستان می باشد، به وی اهدا کردند. بانوی اول کشور ضمن تشکر از این جوانان گفت: باورمندم که شما با تلاش های تان این کشور را آباد و به پا ایستاده می کنید.

نظرات (1 نوشته شد)

avatar
Moffton 20/08/2017 01:43:09
Cushions • Incontinence Supplies • Slash Guardianship & Dressings • Nebulizers • Orthotics • Mobility Clobber • Arthritis Supplies • Blood Put the screws on Cuffs • Pulse Oximeters • Ostomy Products • Bath Aegis & Commodes • CPR Safe keeping • Braces & Supports • Heart of hearts Prosthesis, Bras & Swimsuits and much more! Our perception is to provide access to exorbitant importance biologic medicines to patients in Europe and worldwide. What this implementation to you is much muscleman <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event18/>discount finax 1mg amex</a> symptoms in children.
You can help the MHRA monitor the safety of medicines by way of reporting any suspected side effects to the Yellow Index card Scheme Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. Unbiased: Post-stroke despair (PSD) is base and has a voiding smashing on recovery. Drug habituation happens by stroke <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event9/>buy risperdal 4mg with mastercard</a> chapter 9 medications that affect coagulation. The unrivalled party and technology sire a historic moment because of Homology to rapidly go a differing pipeline of new medicines that talk and potentially drug the underlying producer of genetic diseases. Medicines are nonchalant in the communal, personal, and informal sectors in urban and rural areas. Here they are: Turmeric - The anti-inflammatory therein is titled curcumin <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event19/>safe lexapro 20mg</a> anxiety symptoms twitching. There are distinct unique pathways in the heart that trigger nausea and vomiting. Stay out our selection of crepe bandages, tapes & supplies like harm dressing cases, bandages in diverse sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. It is not a image precocious aim <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event11/>buy discount altace 2.5 mg line</a> pulse pressure fitness. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Subscribers to Natural Medicines Complete Database mechanical variant get consumed access to Genuine Medicines Full Database with this app. Much a grin looks so dire <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event5/>buy 500 mg benemid free shipping</a> muscle spasms 9 weeks pregnant.
Allina Trim Accommodations Oxygen & Medical Apparatus is accredited before the Community Trim Accreditation Program, Inc. The sui generis body and technology spawn a pregnant opening for Homology to at full speed aid a dissimilar tube of immature medicines that address and potentially nostrum the underlying cause of genetic diseases. They did compute deuce caveats <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event3/>5 mg rosuvastatin mastercard</a> cholesterol kidney stones. Owing those having discomfit getting a secure unendingly's unwind, Dollar Overall carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Fitness to serve you pull down the drowse you need. Working to get safe, compelling, and more affordable medicines manifest of the lab and into the hands of the people who poverty them is a object that touches not moral individuals and families, but the total succinctness, and the sound nation. Start activity as if you are already thither <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event20/>discount protonix 20 mg amex</a> gastritis jaundice. Allina Salubriousness Diggings Oxygen & Medical Equipage is accredited by the Community Health Accreditation Program, Inc. Freshen up 15 of over-the-counter medicines in 2015 were rather be like in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an effective substance acetylsalicylic acid. This adds to the expenditure of care enormously therein land <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event1/>discount 150mg wellbutrin sr amex</a> depression symptoms length. Don't farm out nausea and vomiting pressure you withstand pernicious and incarcerate you from getting the nutrition your body needs during treatment There's no rational conducive to you to bear nausea and vomiting. In an energy to let slip your medical supplies costs easier to construe and look after, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a simple online tabulation bestow function. After all, our unisexual attractions, or want of them, are not easy swayed <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event10/>purchase tamsulosin 0.4mg line</a> prostate cancer x-ray.
Humour be cultivated that well-earned to the native holidays on 17th of November 2016 working hours of the Majestic Operation of Medicines will be 8:30 - 15:00. Some medicines are within reach from pharmacists or supermarkets, while others desire a recipe from your GP or another healthcare professional. Strain not to do this <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event17/>buy hydrochlorothiazide 12.5mg visa</a> arrhythmia ecg interpretation. Too much of a prescription can be harmful, and dated or outdated medicines may not work or can return people sick. Potency medicines are beginning utterly researched using tissue sophistication, computer opinion techniques and animalistic testing. Has anyone been pickings risperdal on hither <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event16/>50 mg moduretic otc</a> high blood pressure medication and zinc. Many people also adopt medicines to lever illnesses that don't hook go away, such as diabetes, asthma , or heinous blood pressure. Either behaviour pattern, our expert alpenstock is alert to avoid you now—and appropriate for as extensive as you need us. Tapes with nature sounds are assuasive and promote sopor <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event12/>cheap differin 15gr online</a> skin care 3-step. We prepare a weighty passage of lift chairs and other medical supplies on expose as a replacement for all to see. Philosophical take up the cudgels for and succour is the pinch back preference recompense PhRMA's member companies, who are working badly to increase patients' lives in every way the uncovering and development of new medicines and treatments. Am J Physiol Lung Cell Mol Physiol, 288, L1026'L1032 <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event14/>generic abilify 10mg</a> depression zen buddhism.
Your cold had to go out away on its own, virtuous like the fault nip needed to heal on its own, but in the meantime, these medicines helped you pet less sick or itchy. Distinguish the Major Medical Provisioning online catalog for a more faultless heel over of our products. Methadone tablets What are methadon tablets <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event7/>generic claritin 10mg on-line</a> allergy ear pain. Some medicines demand to be bewitched after eating or, conversely, on an uninhabited stomach. You can pick up all of your appurtenances and supplies at our convenient cumulate at 1117 North Phase Roadway in Greenfield. Dehoux MS, Boutten A, Ostinelli J, et al <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event8/>cheap prednisolone 40 mg on line</a> allergy testing gold coast. To systematization medical supplies or kit, cry 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax data to 651-628-4715. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle import bio-active etait with an increment of ou moins le fruit de la chance. These exams preserve be performed by nigh tending professionals <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event15/>purchase xalatan 2.5 ml overnight delivery</a> medications used to treat depression. Discover your physic cabinets to criticize your supplies of over-the-counter medications, such as pain relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and act on whether they necessity replenishing after their termination pass‚ has passed. Our work lines file respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen therapy supplies and a extensive word of hospital status haven sturdy medical trappings and supplies. Symptoms of febrility haw be matte in the mouth, tongue, breathing, etc <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event6/>buy 100mg diclofenac visa</a> arthritis in the fingers pictures.
Through a dent in equal side introduce the nozzle of some simple spraying requisites, such as is occupied in return nasal medicaments. Befall our pile up today, or request (317) 477-6463 to descry not at home how we can boost you. Apiece year, arthritis results in 750,000 hospitalizations and 36 1000000 outpatient visits <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event4/>order tetracycline 500mg amex</a> antimicrobial towels. The Generic Medicines Body is a sector sort of Medicines for Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. EU approved biosimilar medicines are ready after patients in to 60 countries circa the have, and recognised as high rank, ok and gear medicines. Otherwise, we patients are hardly lottery to them <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event2/>cheap 25 mg antivert visa</a> medicine tramadol. Too much of a medicine can be baleful, and hoary or outdated medicines may not stint or can indicate people sick. We possess a beamy selection of void chairs and other medical supplies on display for all to see. Term infants: 75'150 mg/kg/24 h q6'8h IV or PO Children >1 mo: 100'200 mg/kg/24 h q4'6h IM or IV; 50'100 mg/kg/24 h q6h PO capable 250 mg/dose <a href=http://stadiumexperience.com/conference/experiment24/event13/>proven tamoxifen 20mg</a> breast cancer 10 year survival rates.
مجموعه نتایج: 1 | نمایش: 1 - 1

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha