صفحه اصلی | anis | اجتماع | تأیید هفتاد سنتدرد ارائه شده از جانب شورای عالی اداره ملی ستندرد

تأیید هفتاد سنتدرد ارائه شده از جانب شورای عالی اداره ملی ستندرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تأیید هفتاد سنتدرد ارائه شده از جانب شورای عالی اداره ملی ستندرد

جلسه شورای عالی استندرد به ریاست قانونپوه سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس این شورا برگزار شد و در این جلسه، هفتاد استندرد ارائه شده از جانب اداره ملی ستندرد مورد تأیید قرار گرفت.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، شورای عالی ستندرد براساس حکم قانون ستندرد سازی تأسیس شده است و هدف از تأسیس این شورا انسجام امور مربوط به ستندرد سازی و زیربنای ملی کیفیت می باشد که با عضویت 19 اداره دولتی به ریاست معاونیت دوم ریاست جمهوری به پیش برده می شود.

تصویب ستراتژی و پالیسی های عمومی اداره ملی ستندرد  تصویب ستندرد های ملی، تأیید طرح مقررات تخنیکی و ارائه آن به خاطر تصویب به کابینه و تصویب لوایح و طرزالعمل های مربوطه از جمله صلاحیت های شورای عالی ستندرد است.

در جلسه امروز شورای عالی ستندرد، ابتدا داکتر نقیب الله فایق رئیس عمومی اداره ملی ستندرد از فعالیت های این اداره به جلسه گزارش داد. به گفته رئیس اداره ملی ستندرد
 تا هنوز يكصد ستندرد در این اداره مورد بررسی قرار گرفته که هفتاد عدد از این ستندرد های بررسی شده در جلسه دیروز ارائه گردید
.

فایق افزود که تا هنوز جواز شصت شرکت از طرف این اداره لغو شده است و این اداره همچنان بر تطبیق ستندرد های پذیرفته شده مصمم می باشد.

رئیس عمومی ستندرد ملی همچنین از تداخل وظیفه یی میان ادارات افغانستان در زمینه استندرد سازی، اظهار  نا رضایتی کرد.  در همین زمینه عبدالله حبیب زی شاروال کابل نیز گفت که هر اداره در افغانستان بر اساس نیاز های کاری شان، ستندرد های مربوط را در نظر گرفته و آن را تا کنون تطبیق کرده است. وی پیشنهاد کرد که بهتر است تهیه و تنظیم استندردها به هر اداره مربوطه سپرده شود و اداره ملی ستندرد  تنها صلاحیت تأیید و نظارت بر تطبیق ستندرد ها را داشته باشد.

 

در این جلسه همچنین در مورد طرزالعمل کمیته های تخنیکی اداره ملی ستندرد، از جانب معاون تخنیکی این اداره، معلومات تصویری ارائه گردید.

در بخش سوم از اجندای جلسه شورای عالی ستندرد، هفتاد ستندرد تهیه شده از جانب کمیته های تخنیکی اداره ملی ستندرد در جلسه ارائه شد که سرانجام تمام این ستندرد های ارائه شده در پرنسیب مورد تأیید اعضای جلسه قرار گرفت.

سرانجام در این جلسه فیصله به عمل آمد که در مورد چگونگی رابطه سایر ادارات به اداره ملی ستندرد و نقش آن ها و نحوه همكارى بين ادارات مربوطه یک طرزالعمل تهیه و به شورای عالی ستندرد ارائه شود. همچنین اداره ملی ستندرد موظف شد که اولویت های ادارات را در زمینه تهیه و تنظیم ستندرد در خواست و بررسی نماید. همینگونه در این جلسه همچنین فیصله شد که نمایندگان ادارات در کمیته های تخنیکی اداره ملی ستندرد، باید از جانب هیئت رهبری هر اداره تأیید و تعیین شود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha