صفحه اصلی | anis | اجتماع | داکتر عبدالله عبدالله: به خواست‌‎ های مردم غور اولویت می دهیم

داکتر عبدالله عبدالله: به خواست‌‎ های مردم غور اولویت می دهیم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر عبدالله عبدالله: به خواست‌‎ های مردم غور اولویت می دهیم

رئیس اجرائیه در جریان سفر به غور مشکلات باشند‌گان این ولایت را در عرصه‌های مختلف با حضور شماری از وزاری کابینه، مقام‌های محلی و قوماندان قول اردوی 207 ظفر به بحث و بررسی گرفت.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجرائیه به آژانس باختر داکتر عبدالله عبدالله که در جمع صدها تن از باشندگان ولایت غور در تالار کنفرانس این ولایت صحبت می کرد گفت که طالبان می‌خواستند با سقوط دادن ولسوالی تیوره یک دهلیز امن برای خودشان در شمال و غرب کشور بسازد؛ اما با شکست مواجه گردیدند.

رئیس اجرائیه کشور تصریح کرد که بدون همکاری مردم بازپس‌گیری ولسوالی تیوره امکان نداشت. به همین دلیل از بزرگان، وکلای پارلمان و مردم با عزت و با ایمان این ولایت به خاطر سهمی که در تامین امنیت ولایت‌شان گرفتند تشکری می‌کنیم.

داکترعبدالله عبدالله تاکید کرد که هدف از آمدن ما به غور شنیدن و بررسی مشکلات شما است تا ببینیم که در عمل چه شده است و چه کارهایی باید صورت گیرد.

در آغاز برنامه، غلام ناصر خاضع والی ولایت غور دربارۀ حوادث اخیر امنیتی گزارش داد و گفت که طالبان از چندین ولایت هم‌جوار بالای ولسوالی تیوره حمله کرده بودند؛ اما به کمک مردم و قهرمانی نیروهای امنیتی شکست خوردند.

در این نشست سخنرانان در یک بسته پیشنهادی مشکلات و خواسته‌های باشندگان ولایت غور را در عرصه‌های مختلف به ویژه انرژی برق، صحت، سرک، توسعه وبازسازی، آب آشامیدنی، معارف تقویت نقش زنان، مشارکت سیاسی وکاریابی مطرح کردند. در این بسته پیشنهادی، اعمار سرک گردن دوال، بند برق پوژه لیچ و تامین امنیت شاه راه‌ها از مهمترین خواسته‌های باشندگان این ولایت عنوان شده است. سخنرانان گفتند که مردم این ولایت به دلیل محرومیت، توسعه نیافتگی و تحقق نیافتن تعهدات قبلی حکومت و انکشاف نامتوان از رهبری حکومت وحدت ملی انتقاد دارند.

داکتر اسدالله بلخی وزیر معارف کشور دربارة برنامه‌های این وزارت در ولایت غور گفت که در سال جاری مبلغ 36 میلیون افغانی برای رفع نیازمندی‌های معارف به خصوص تأمین تجهیزات و امکانات لازم برای مکاتب در نظر گرفته شده است.

او گفت که در پلان امسال 8 تعمیر مکاتب و 777 صنف درسی در ولایت غور اعمار می‌گردد و برای حل مشکلات برخی از ولایات برای رفع کمبود معلمان مسلکی در مکاتب به تعداد 8000 بست رسمی نیز افزوده می‌شود که ولایت غور نیز شامل این فهرست می‌باشد.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور با برشمردن برنامه‌های این وزارت اظهار داشت که برای تامین امکانات و منابع با کیفیت صحی در ولایت غور این وزارت 3 میلیون دالر را اختصاص داده است.

به گفتۀ او، اعمار شفاخانه 30 بستر در ولسوالی لعل و سرجنگل به هزینه یک میلیون دالر، آموزش کارمندان صحی اناث، ایجاد شش مرکز صحی اساسی در ولسوالی‌ها و اعمار ساختمان چهار شفاخانه نیز در برنامه‌های سال 1396 این وزارت می باشد.

انجنیر نصیر احمد درانی وزیر انکشاف دهات کشور اظهار داشت که در سال 1395 هزینه تمام پروژه‌های توسعه‌یی این ولایت مبلغ 5.5 میلیون دالر بود، اما امسال این مبلغ به 12 میلیون دالر افزایش یافته است. او گفت برعلاوۀ این وزارت انکشاف دهات در برنامه میثاق شهروندی مبلغ یک میلیارد دالر را برای ولایت غور در نظر گرفته است.

همچنان، معین مالی و اداری وزارت انرژی و آب درباره مشکل برق این ولایت گفت که این وزارت برای تامین برق ولایت غور سه برنامه را « اعمار بند برق پوژه لیچ، تامین 5 میگاوات انرژی برق آفتابی در سال جاری و انتقال یک خط لین از بند سلما در سال آینده» روی دست دارد. او تاکید کرد که وزارت انرژی و آب برعلاوه تطبیق این پروژه ها بندهای آب گردان را نیز در این ولایت اعمار می کند.

ویس برمک وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث خاطر نشان کرد که براساس هدایت رئیس اجرائیه کشور مبلغ 15 میلیون افغانی به خاطر پاسخگویی به حالات اضطرار و رسیدگی به مشکلات آسیب دید‌گان به ولایت غور آورده است و همچنان 5 میلیون افغانی دیگر را نیز انتقال می‌دهد.

عبدالمالک صدیقی معین اداره ارگان‌های محلی گفت که براساس هدایت رئیس اجرائیه کشور برای منظور شدن یک واحد اداری در منطقه مرغاب این ولایت تمام اسناد را در جلسه شورای امنیت ارائه می کند.

سپس، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور در سخنانش یادآور شد که تمام درد دل‌های شما برحق است زیرا آن چیزی که حق شما بود عملی نشده است؛ ولی از زمان ایجاد حکومت وحدت ملی تاکنون شاید کم کاری صورت گرفته باشد، اما بیشترین تلاش ما این بود که هیچ شهروندی احساس نکند که محروم و فراموش شده است.

رئیس اجرائیه کشور گفت که حکومت وحدت ملی در زمینۀ تقویت تجهیزات و امکانات نیروهای امنیتی، افزایش پولیس محلی و منظورشدن یک واحد اداری در منطقه بالامرغاب توجه لازم صورت می‌گیرد.

داکتر عبدالله عبدالله علاوه کرد که تمام مسایل مطرح شده را در ارتباط به امنیت در جلسة شورای امنیت به بحث می‌گیرد تا تصمیم قاطع اتخاذ کردد. رئیس اجرائیه کشور گفت که برای اعمار سرک گردن‌دیوال از وزارت گرفته تا سطح رهبری با تمام توان تلاش می‌ورزد.

رئیس اجرائیه وعده داد که تولید پنج میگاوات برق آفتابی در بودجه وسط سال گرفته می‌شود و پنج میگاوات دیگر در سال آینده. همچنان، دربارة مشارکت سیاسی مردم غور قدم‌هایی برداشته شده ولی هرگز کافی نیست برای جبران آن تلاش می کنیم.

در اخیر رئیس اجرائیه کشور با اطمینان به مردم ولایت غور گفت که حرف‌های اصلی تان را شنیدیم و وعده ما این است که در تاق نسیان گذاشته نخواهد شد. در این برنامه، سید نادرشاه بحر و محمد داود غفاری نمایندگان مردم در شورای ملی، رئیس شورای ولایتی رئیس شورای عالی صلح، رئیس شورای علما، نمایندة جامعه مدنی و نمایندة زنان سخنرانی کردند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha