صفحه اصلی | anis | اجتماع | داکتر عبدالله عبدالله: بازگشت با عزت مهاجرین افغان از اهداف‌ اصلی دولت است

داکتر عبدالله عبدالله: بازگشت با عزت مهاجرین افغان از اهداف‌ اصلی دولت است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر عبدالله عبدالله: بازگشت با عزت مهاجرین افغان از اهداف‌ اصلی دولت است

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه ، پیش از چاشت دیروز با نمایندگان مهاجرین افغان مقیم پاکستان،گفت که حکومت در بهبود شرایط زندگی تلاش نموده و مینماید

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست اجرائیه  به آژانس باختر، در این دیدار، مهاجرین افغانستان مقیم پاکستان چالش‌ها و مشکلات خویش را با رئیس اجراییه کشور در میان گذاشتند.

نمایندگان مهاجرین، خواستار تأمین صلح دایمی و سرتاسری در افغانستان شده و از حکومت خواستند که در صحبت با مقامات پاکستانی تلاش نمایند که کارت‌های شناسایی برای مهاجرین توزیع گردد.

آنان، از علاقمندی شمار زیادی از مهاجرین برای برگشت به کشور سخن زدند و از رهبری حکومت خواستند که برای مهاجرین عودت‌کننده شغل ایجاد نمایند.

این نمایندگان همچنان به بیان مشکلات مهاجرین در عرصۀ معارف پرداخته و گفتند که پاکستانی‌ها به شاگردان افغان که قصد بازگشت به کشور دارند، سه‌پارچه نمی‌دهند و همچنان آن‌عده از جوانان افغان که از مکاتب پاکستان سند فراغت می‌گیرند، در افغانستان مورد بی‌مهری و کم‌توجهی قرار می‌گیرند.

مهاجرین اشتراک‌کننده در این ملاقات، خواستار ایجاد مکتبی در اسلام آباد برای شاگردان افغان گردیده و در عین‌حال از دولت افغانستان خواستند تا به آموزگاران افغان در پاکستان، معاش بدهند.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین وعودت کنندگان، با تأیید مشکلات مهاجرین افغان مقیم پاکستان، از تمام شدن زمان کارت‌های شناسایی یک میلیون و سه‌صدهزار مهاجر مقیم پاکستان در پایان سال روان میلادی خبر داد.

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان گفت که به زودی تاریخ دقیق نشست سه‌جانبۀ افغانستان، پاکستان و و کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان  مشخص می‌گردد و دربارۀ تمدید جواز این کارت‌ها و دوام حضور مهاجرین در پاکستان مذاکره خواهد شد.

بلخی، شمار مهاجرینی را که فاقد کارت هستند، هفت‌صد هزار تن اعلام نمود و گفت که یک تیم کاری برای توزیع کارت به این مهاجرین پاکستان می‌رود.

تعیین سهمیه حج برای مهاجرین افغان در سال روان، ایجاد کمیته اجرایی عودت کنندگان و موجودیت زمین برای توزیع به بازگشت کنندگان در شماری از ولایت‌ها، مشمول کارهایی بود که به گفته وزیر مهاجرین و عودت کنندگان، توسط دولت افغانستان صورت گرفته است.داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه پس از استماع سخنان مهاجرین و وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان به ایراد سخن پرداخت و تاکید نمود که رهبری حکومت وحدت ملی با نظرداشت امکانات، در بهبود شرایط زندگی به مهاجرین تلاش نموده و می‌نمایند.

رییس اجراییه کشور، تامین صلح و ثبات سرتاسری و دایمی در افغانستان و بازگشت با عزت مهاجرین به وطن را یکی از هدف‌های اصلی دولت عنوان نمود و تاکید کرد که آنان را در حل مشکلات در عرصه‌های مختلف و به ویژه در بخش معارف یاری میرساند و تشکیل کمیته اجرایی عودت کنندگان را بخشی از این تلاش‌ها برای رهایی مهاجرین از سرگردانی‌های مداوم عنوان نمود.

داکتر عبدالله عبدالله از حضور مهاجرین افغان در سهمیه حج به عنوان گام نخست یاد نمود و تصریح کرد که دولت افغانستان به بازگشت کنندگان، جای و سرپناه فراهم خواهد ساخت.

رئیس اجراییه کشور ابراز امیدواری کرد که کشورهای همسایه با درک شرایط افغانستان، شیوه و روشی را با مهاجرین در کشورهای شان در پیش گیرند که منجر به ایجاد دوستی جاودانه میان مردم این کشورها گردد.

فرجامین سخن رییس اجراییه کشور را توجه به آموزش و پرورش کودکان تشکیل می‌داد که به انجام آن در افغانستان و پاکستان توجه جدی و همه‌جانبه صورت خواهد گرفت.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha