صفحه اصلی | anis | اجتماع | معاون دوم رئیس جمهور: نباید کسب دانش و روند توسعۀ علمی در انحصار دولت ها باشد

معاون دوم رئیس جمهور: نباید کسب دانش و روند توسعۀ علمی در انحصار دولت ها باشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معاون دوم رئیس جمهور: نباید کسب دانش و روند توسعۀ علمی در انحصار دولت ها باشد

رئیس و اعضای اتحادیه پوهنتون های خصوصی دیروز با قانونپوه سرور دانش معاون رئیس جمهور دیدار نموده ومطالبات خویش را با ایشان مطرح کردند.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، دیدار کنندگان ضمن قدر دانی از تلاش های معاون رئیس جمهور درجهت توجه به توسعۀ تحصیلات عالی، مشکلات مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی در راستای تطبیق برخی از مواد مقررۀ فوق لیسانس به خصوص محدودیت جذب دانشجویان درمقطع ماستری، پیچیدگی میکانیزم فعالیت و عدم تدویر جلسات شورای مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی به ریاست وزیر تحصیلات عالی در مقرره تحصیلات عالی و برگزاری آزمون کانکور مطابق به مقرره امتحانات را از چالش های محدودیت کننده فراروی مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی عنوان کردند.

آنان همچنین گفتند که وضع محدودیت بر جذب افراد متخصص خارجی برای تدریس در پوهنتون های خصوصی، تأدیه مالیات از هزینه دانشجویانی که با استفاده از تخفیف تحصیل می کنند و عدم توجه ادارات مسؤل مبنی بر امضای تفاهمنامه های همکاری از سوی پوهنتون های خصوصی با پوهنتون های خارج از کشور به منظور توسعۀ و دست یافتن به ایجابات بروز، از چالش های دیگری است که روند پیشرفت در مؤسسات تحصیلات عالی را صدمه می زند.

در این دیدار قانونپوه دانش معاون رئیس جمهور اظهار داشت که به نظر شخصی وی یکی از تحولات چشم گیر در بیشتر ده سال گذشته پایه گذاری مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی بوده که البته این سهولت توسط قانون اساسی جدید کشور فراهم شده است.

وی با تأکید براینکه نباید کسب دانش و روند توسعۀ علمی در انحصار دولت ها باشد، نقش مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی را در کنار مراکز اکادمیک دولتی برای ارائه خدمات و پیشرفت های علمی سازنده و اثرگذار خواند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در مواردی یک سری دیدگاه های سنتی وجود دارد که مانع پیشرفت در سکتور خصوصی می شود گفت: از نظرسیاست های کلی حکومت هیچگونه مانع در برابر فعالیت سکتور خصوصی در بخش های مختلف از جمله تحصیلات عالی و معارف نه تنها وجود ندارد که حکومت همواره تلاش کرده است تا تسهیلات بیشتری حقوقی و قانونی دراین دوعرصه روی دست گرفته شود.

قانونپوه دانش با تذکر این مطلب که در برخی از پوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی نیز مشکلاتی وجود دارد گفت که در خصوص جذب کادر های متخصص خارجی هیچ محدودیت به لحاظ قانونی وجود ندارد و برای سامان دادن برگزاری آزمون کانکور در پوهنتون های خصوصی نیز یک طرز العمل جداگانه پیش بینی شده است که در آن صورت مشکلات موجود برطرف خواهد شد.

وی همچنین گفت که در راستای امضای تفاهمنامه های همکاری میان پوهنتون های خصوصی و مراکز اکادمیک در خارج از کشور نیز هیچگونه مانع قانونی وجود ندارد. استاد دانش ضمن تأکید به تقویت فعالیت و هماهنگی مؤثر در اتحادیه مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی گفت که مطالبات دیگرِ آنان را از طریق ارگان های مسؤل پی گیری خواهد کرد. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha