صفحه اصلی | anis | اجتماع | معاون دوم رئیس جمهور: به زودی نهادهای حکومتی گزارش کامل خود را در باره قضایای خشونت علیه خبرنگاران ارائه خواهند کرد

معاون دوم رئیس جمهور: به زودی نهادهای حکومتی گزارش کامل خود را در باره قضایای خشونت علیه خبرنگاران ارائه خواهند کرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معاون دوم رئیس جمهور: به زودی نهادهای حکومتی گزارش کامل خود را در باره قضایای خشونت علیه خبرنگاران ارائه خواهند کرد

معاون دوم رئیس جمهور ، تلاش های مشترک جامعه رسانه ای و دولت افغانستان در راستای بهبودی وضعیت خبرنگاران در افغانستان، نتیجه بررسی قضایای خشونت علیه خبرنگاران را قناعت بخش ندانست و از کندی روند پیگیری قضایای خشونت علیه خبرنگاران اظهار نارضایتی کرد و تأکید نمود که نهاد های مرتبط باید طوری عمل کنند که کار کرد شان برای افکار عمومی و جامعه رسانه ای مؤثر و کارآمد باشد.

سرور دانش بعد از ظهر دیروز 24 ثور 1396 در جلسه کمتیه مشترک حکومت و رسانه ها دو موضوع تأمین امنیت خبرنگاران و رسانه ها و تعقیب قضایای خشونت علیه خبرنگاران را از مسؤلیت های اصلی دولت و از اولویت های اساسی جامعه خبرنگاری عنوان کرد و گفت که نهاد های امنیتی و عدلی افغانستان باید نتیجه کار کرد و بررسی های شان را به صورت موثق و مدون در اختیار  این کمیته  و خبرنگاران قرار بدهند.

در این جلسه تاج محمد جاهد وزیر امور داخله نیز گفت که کمیته مراکز هماهنگی در  تمام ولایات به جز ولایت هلمند و سرپل ایجاد شده است  و عملاً به مکلفیت های خود عمل می‎کنند. وی گفت که بررسی قضایای بد رفتاری  و خشونت علیه خبرنگاران نیازمند اطلاع رسانی دقیق از یک مرجع واحد می باشد که می بایست در این زمینه فدراسیون نهاد های ژورنالیستان و رسانه های افغانستان یک میکانیزم مشخص را در نظر بگیرد.

 

فرید حمیدی لوی څارنوال نیز گفت که به زودی فهرست دقیق از چگونگی قضایای خشونت علیه خبرنگاران و مراحل بررسی آن به کمیته و نهاد های رسانه ای ارائه خواهد شد. لوی څارنوال کشور برای تسریع در روند بررسی قضایای خشونت علیه خبرنگاران پیشنهاد کرد که قضایای خشونت علیه خبرنگاران ابتدا پس از جمع آوری،  به وزارت اطلاعات و فرهنگ داده شود تا پس از بررسی اگر ماهیت جرمی بودن مسئله واضح شد جهت بررسی جرمی قضیه به څارنوالی واگذار شود.

اجمل عابدی از ریاست امنیت ملی نیز که مطابق طرزالعمل کمیته مشترک مصونیت خبرنگاران وظیفه ایجاد و رهبری مرکز حمایت خبرنگاران در مرکز و ولایات را به عهده دارد از کار کرد های این مرکز به جلسه گزارش داد و گفت که تا کنون 50 قضیه از طرف این نهاد مورد بررسی قرار گرفته است.

تیمور شاران معاون ارگان های محل نیز از کارکرد کمیته مشترک مصونیت خبرنگاران زیر نظر معاون والی در ولایات به جلسه گزارش داد و گفت که در زابل از طرف والی این ولایت با این کمیته اصلاً همکاری صورت نمی گیرد و به همین سبب این کمیته در این ولایت عملاً ایجاد نشده است. وی گفت که در ولایت نورستان نیز به علت نبود خبرنگار این کمیته تا هنوز ایجاد نگردیده است.

به گفته معاون ارگان های محل،  مشکلات موجود در هلمند، ارزگان، قندهار و تخار از طریق پیگیری های این اداره برطرف شده است.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز گفت که برخی خشونت ها علیه خبرنگاران بزرگ نمایی شده است و باید درمورد ثبت قضایای خشونت  علیه خبرنگاران یک میکانیزمی مشخص در نظر گرفته شود تا ماهیت خشونت و مورد خشونت از همدیگر تفکیک گردد.

صدیق الله توحیدی رئیس نهاد نی و نماینده فدراسیون ژورنالیستان در این جلسه گفت که تا هنوز در مورد دوسیه های خشونت علیه خبرنگاران در سال جاری هیچ محکمة صورت نگرفته است.  توحیدی همچنین گفت که در ارائه آمار خشونت ها شفافیت و دقت وجود ندارد که می بایست در این مورد یک میکانیزم واحددر نظر گرفته شود

وی گفت که خبرنگاران  در زمینه دسترسی به اطلاعات تا هنوز مشکلات متعدد دارد و انتظار داریم که دولت در این قسمت با جامعه خبرنگاری تعامل بیشتر نماید تا با ارائه اطلاع رسانی دقیق جلو شایعات گرفته شود.

در این جلسه همچنین روی طرزالعمل ایجاد و مدیریت صندوق حمایت از خبرنگاران بحث و بررسی صورت گرفت.

در این جلسه فیصله شد که لوی څارنوالی و وزارت امور داخله در جلسه بعدی از دوسیه های خشونت علیه خبرنگاران و مراحل پیشرفت آن به کمیته آمار شفاف و مدون ارائه کند تا از طریق رسانه ها نشر گردد. وزارت داخله و ریاست امنیت ملی مکلف شد که از نحوه کار و فعالیت کمیته های هماهنگی در مرکز وولایات گزارش مدون تهیه و به کمیته ارائه کنند.

اداره مستقل ارگان های محل نیز موظف گردید که در جلسه بعدی از میزان فعالیت و کارکرد کمیته مشترک در  سطح ولایات گزارش مدون ارائه کند تا به دسترس رسانه ها قرار بگیرد.

در این جلسه همچنین فیصله به عمل آمد که درسیستم مدیریت قضایا، بخش خشونت علیه خبرنگاران براساس موضوع و ماهیت خشونت به صورت جداگانه تنظیم  و ترتیب شود و در اختیار نهاد های ذی ربط قرار بگیرد.

اعضای جلسه فیصله کردند که برای تسریع در روند کار کمیته مشترک مصونیت خبرنگاران، آخرین شنبه هر ماه، جلسه کاری این کمیته با حضور تمام اعضا بدون وقفه برگزار گردد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha