صفحه اصلی | anis | اجتماع | داکتر عبدالله عبدالله: خبرنگاری که از میدان جنگ گزارش می دهد باید مورد حمایت قرار گیرد

داکتر عبدالله عبدالله: خبرنگاری که از میدان جنگ گزارش می دهد باید مورد حمایت قرار گیرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر عبدالله عبدالله: خبرنگاری که از میدان جنگ گزارش می دهد باید مورد حمایت قرار گیرد

به منظور تجلیل از سوم می روز جهانی مطبوعات دیروز کنفرانس زیرنام «امنیت و مصونیت ژورنالیستان» به اهتمام وزارت اطلاعات وفرهنگ ، فدراسیون ژورنالیستان افغانستان وسایر نهاد های حامی ژورنالیستان در مرکز رسانه های حکومت برگزارشد.

به گزارش آژانس باختر ، درآغاز کنفرانس فهیم دشتی عضو فدراسیون ژورنالیستان افغانستان دررابطه به کارکرد های نهاد مربوط به اشتراک کنندگان معلومات ارائه نموده گفت که خبرنگاران در وضعیت بدی قراردارند، با وجودی که در شرایط بد امنیتی فعالیت می کنند اما ازهیچ لحاظ مورد حمایت قرار نگرفته اند. به گونه مثال خبرنگاران بیمه ، تقاعد ، امتیازات خطرجنگی درجریان تهیه گزارش ازمیدان های نبرد را ندارند .

او تاکید کرد که بررسی های این نهاد نشان می دهد که ارقام خشونت علیه خبرنگاران افزایش یافته و به قضایای خشونت علیه خبرنگاران تاهنوز رسیدگی صورت نگرفته است.

سید آقا حسین فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ با ابراز تبریکی روز بین المللی مطبوعات به اهل رسانه ها گفت که روز بین المللی مطبوعات به منظور ارتقای مطبوعات آزاد نامگذاری شده و هرسال به بهانه این روز فعالیت رسانه ها  به بررسی و ارزیابی گرفته می شود.

 

وی اضافه کرد که وزارت اطلاعات وفرهنگ نیز به این بهانه ای کارهای خود را در عرصه رسانه ها به بررسی می گیرد تا کمی ها و کاستی های کار در عرصه رسانه ها مشخص شود.

سانچارکی دستاورد های وزارت را در راستای حمایت وتقویت ازآزادی بیان برشمرد وگفت سعی می شود که فعالیت رسانه ها هرچه بیشتر قانونمند و مسلکی تر گردد.

وی از روند مذاکره  و پیوستن ها برای حمایت از صلح خورسندی نمود وگفت که هیچ گاهی آزادی های مدنی و حقوق مدنی که شهروندان افغانستان به آن دسترسی پیدا کرده اند ، محدود نمی شود.

رحیم الله سمندر عضو فدراسیون رسانه های افغانستان با ارائه ارقام درشت رقم خشونت ها علیه ژورنالیستان را روبه افزایش خوانده گفت مایه نگرانی است که حضور زنان در رسانه ها با گذشت زمان کمرنگ تر شده و در بیست ولایت افغانستان دررسانه ها، زنان حضور ندارند ، در ولایت های درجه دوم خبرنگاران به قریه ها وقصبات وولسوالی ها رفته نمی توانند.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی با ابراز خورسندی ازکارکرد رسانه ها درکشور ، روز بین المللی مطبوعات را به خبرنگاران تبریک عرض نموده گفت که دستاورد های مطبوعات درکشور بی نظیر بوده و نمونه خوبی در منطقه به شمار می رود.

وی افزود که این دستاوردها به ساده گی به دست نیامده بلکه با قربانی های بیشمار اهل رسانه ها ،  امروز این جایگاه را دربین مطبوعات حصول نموده ایم. به گفته وی، خبرنگار زمانی که قلم به دست می گیرد و ازمیدان جنگ گزارش می دهد ضرورت است تا ازوی حمایت صورت گیرد.همچنان داکتر عبدالله دررابطه به آزار و اذیت جنسی که دریک تعداد از رسانه ها با کارمندان اناث صورت می گیرد گفت که آزار و اذیت جنسی یک لحظه هم درمحل کار چه دولتی و چه غیردولتی قابل تحمل نیست.

همچنان دراین کنفرانس تادامیچی یاماموتر نماینده یوناما درافغانستان صحبت نمود وگفت: ارقام ارائه شده خشونت علیه خبرنگاران را تایید و می پذیرم که در کشوری که رسانه ها به گونه بی سابقه درحالت رشد و نمو اند ، چالش هایی هم وجود دارد که به مرور زمان به آن پرداخته می شود

پاتریشا مک فلیپس نماینده یونسکو درافغانستان صحبت کرد وگفت اکنون رسانه ها با توفان های بزرگی که جهان را تهدید می کنند،غلبه نموده و درتلاش اند تا این توفان ها را به گونه ای به آرامش سمت وسو بدهند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha