صفحه اصلی | anis | اجتماع | نمایشگاه خلاقیت های محصلان پوهنتون های کشور افتتاح شد

نمایشگاه خلاقیت های محصلان پوهنتون های کشور افتتاح شد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نمایشگاه خلاقیت های محصلان پوهنتون های کشور افتتاح شد

خانم رولا غنی بانوی نخست کشور و پوهنوال دوکتور فریده مومند وزیر تحصیلات عالی روزپنجشنبه با افتتاح نخستین نمایشگاه خلاقیت های محصلان پوهنځی های کمپیوتر ساینس پوهنتون های کشوردر وزارت تحصیلات عالی، جوایزی را نیز به محصلان برتر در زمینه اهدا نمودند.

دفتر مطبوعاتی وزارت تحصیلات عالی به آژانس باختر خبر داد، در محفل افتتاح این نمایشگاه و توزیع جوایز، رولاغنی بانوی اول کشوراین نمایشگاه را یک گام مثبت به سوی ترقی وتعالی افغانستان خوانده گفت:" جوانان نیروی پرتوان وپرتلاش جامعه هستند که باید از توانایی وخلاقیت های آنان درجهت پیشرفت وترقی کشور استفاده بهینه صورت گیرد". وی از رهبری وزارت تحصیلات عالی و داکتر نذیرپیروز رئیس مرکز خلاقیت ها و نوآوری های تکنالوژی معلوماتی قدردانی نموده جوانان را به تلاش و فعالیت های بیشتر در عرصه علم و دانش تشویق نمود.

همچنان پوهنوال دوکتورفریده مومند، ضمن ارائه برنامه ها و پلان های وزارت تحصیلات عالی در بخش تکنالوژی معلوماتی یاد آوری نموده این عرصه را یکی از اولویت های کاری وزارت تحصیلات عالی خواند. وی گفت تلاش صورت گرفته است تا محصلان در سال اخیر تحصیل شان پروژه های عملی را ارائه نمایند تا نه تنها باعث ایجاد انگیزه کار برای آنان گردد، بلکه با کار بازار آشنا شده و بخاطر خلاقیت ها در رشته های شان تشویق شوند.

داکترنذیر پیروز استاد پوهنتون تخنیکی برلین و مسئول راه اندازی این برنامه درزمینه گفت، افغانستان علی رغم تاریخ کهن که دارد دربخش کمپیوتر ساینس وتکنالوژی معلوماتی جوان است. وی با اشاره به محصلان افغان که درپوهنتون برلین دربخش کمپیوترساینس درس می خوانند گفت، تلاش وزحمت محصلان افغان، مارا به آینده این کشورامیدوارساخته واین قشرنیاز به حمایت وتشویق دارد. به گفته ی وی 75 محصل افغان باوجود مشکلاتی که دربخش زبان ومسایل دیگرداشتند توانستند بابهترین نمرات از بخش کمپیوترساینس وتکنالوژی معلوماتی ازکشور آلمان فارغ التحصیل شده و منحیث استاد در پوهنتون های افغانستان تدریس نمایند.

بعداً چند تن از محصلان، نرم افزار های شان را که مطابق نیازمندی های جامعه در بخش های مختلف ساخته اند به نمایش گذاشته و در مورد توضیحات دادند.

 نرم افزارهای ساخته شده، سیستم های بهتر اداره،  الکترونیکی شدن نظام انتخابات، امنیت، آمادگی کانکور، احصائیة منابع بشری، بانک داری وسایربخش ها را شامل می شود.

در اخیر نمایشگاه برای پنج تن بهترین جوایز درجه اول و برای هفده تن دیگر، جوایز محصل برتر از سوی بانوی نخست کشور، وزیر تحصیلات عالی و مسئول مرکز خلاقیت های تکنالوژی معلوماتی توزیع شد.

قابل ذکر است که پروژه های ارائه شده این محصلان پس از بررسی بُعد های تخنیکی، اجتماعی و اقتصادی، توسط هیئتی از متخصصین امورکتگوری گردید و20 محصلی که در این رقابت شرکت نموده اند باید در نمایشگاه بعدی در این مرکز در رابطه به موارد استفاده شده از این خلاقیت های شان گزارش دهند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha