صفحه اصلی | anis | گزارش | شهرانی: مطالعة سبب پیشرفت جامعه

شهرانی: مطالعة سبب پیشرفت جامعه

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
شهرانی: مطالعة سبب  پیشرفت جامعه

مطالعه و کتاب خوانی سبب رشد فکری انسان و بلند رفتن سطح آگاهی افراد جامعه می شود ازاین لحاظ همه ساله هفته کتاب به خاطر ترویج فرهنگ کتاب خوانی در کشور تجلیل می شود، خبرنگار روزنامه ملی انیس روی این موضوع گزارشی را تهیه نموده که نشر می گردد.

زلگی باشنده کارته نو شهر کابل در ارتباط به کمرنگ بودن فرهنگ کتاب خوانی چنین گفت: فرهنگ کتاب خوانی با گذشت هر روز کم رنگ می شود و برای نهادینه ساختن این فرهنگ هیچ اداره کاری نکرده است.

از سویی هم مردم عام به دلیل مشکلات فراوانی که در بخش های مختلف زندگی دارند، فرصت برای مطالعه ندارند .

خواست ما از حکومت و نهاد های ذیربط این است تسهیلات را در ترویج فرهنگ کتاب خوانی در جامعه نهادینه بسازد.زیرا مطالعه و کتاب خوانی سبب رشد فکری انسان و توسعه و انکشاف در جوامع می شود.

 اما بدبختانه در چند دهه گذشته برای نهادینه سازی این فرهنگ هیچ کاری نشده است.از طرف دیگر،بلند بودن نرخ کتاب باعث شده تا علاقمندی مردم به کتاب خوانی کمتر شود از سوی دیگر بیکاری در میان مردم به ویژه جوانان به اوج خود رسیده است و جوانان نمی توانند کتاب بخرند.

شمس الله فرهمند باشنده دیگر شهرکابل از عدم علاقمندی جوانان به کتاب خوانی نگرانی کرده گفت:علاقه جوانان به کتاب خوانی کاهش پیدا کرده با توجه به این مسئله آینده جوانان خوب به نظر نمی رسد.وی علت کمرنگ بودن  فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی در کشور را افزایش علاقمندی به رسانه های اجتماعی، فیسبوک  واتساپ و ... نشر فلم و سریال های مبتذل در تلویزیون ها و مصروفیت جوانان و خانواده ها برای تماشای آن می داند.فرهمند از شهروندان به خصوص جوانان کشور می خواهد که از دیدن فلم ها و سریال های مبتذل که در کشور رایج است دوری کنند باید بیشتر وقت خود را صرف کتاب خوانی نمایند و به داشته فکری و علمی خود بیفزایند.

فیروزه محصل در یکی از پوهنتون های خصوصی در مورد اهمیت مطالعه چنین گفت:کتاب خوانی باعث افزایش سطح آگاهی افراد جامعه می شود ولی با تأسف اکثراً جوانان کشور توجه به شبکه های انترنتی از جمله (فیسبوک) و گیم ها ی انترنتی دارند.

وی از مردم به خصوص جوانان خواست که باید کتاب بخوانند به کتابخانه ها مراجعه و به خاطر آینده خود و کشور شان بیشتر وقت شان را صرف مطالعه و کتاب خوانی نموده برداشته های علمی و معلوماتی شان بیفزایند زیرا هر ورق کتاب اندوخته علمی و معلوماتی است می تواند انسان را به مدارج عالی دانش و ترقی سوق دهد.

ذبیح الله موسوی یک تن از کتاب فروشان پل باغ عمومی شهرکابل گفت:بیشتر مردم علاقمندی به خرید و خواندن کتاب دارند اما متأسفانه مطابع کتاب ها را به قیمت خیلی بلند میفروشند و مردم نمی‏توانند کتاب بخرند.

تقاضای من از دولت اینست مطابعی که کتاب چاپ می کنند و آنرا خودسرانه به هر قیمتی که دل شان خواست میفروشند باید کنترول نماید اگر نرخ کتاب بلند باشد مردم نمیخرند از این لحاظ کار و بار کتاب فروش ها هم خراب می شود.مشکل دیگر اینست که مردم بیشتر دسترسی به انترنت دارند و آنها به وعوض این که کتاب را از بازار خریداری کند مواد مورد نیاز شان را از سایت های انترنتی به دست می آورند که این کار فروش کتاب و علاقمندی مردم را به خواندن کتاب کمرنگ ساخته است.وی از مردم به خصوص جوانان خواست که باید وقت خود را بیهوده ضایع نکنند  و علاقمندی به کتاب خوانی داشته باشند زیرا کتاب بهترین دوست انسان می باشد و سطح علم و دانش را بلند میبرد.

بیشتر مراجعین ما را محصلین پوهنتون ها تشکیل می دهند که  کتاب های حقوق،اقتصاد و مدیریت را میخرند.در گذشته علاقمندی زیاد به کتاب های انگلیسی و دیکشنری ها بود اما حالا علاقمندی به دلیل دسترسی آسان به انترنت کم شده است.

وی در مورد مشکلات کتاب فروشان در شهر کابل گفت: باید مسئولان یک جای مناسب را برای کتاب فروشان مشخص سازند زیرا در گذشته برای کتاب فروشان وعده داده شد بود که برای شان جای مناسب فراهم می شود اما تاکنون دراین قسمت کدام اقدام صورت نگرفته است.

ایمل فیضی کتاب فروش دیگر در شهر کابل گفت: به دلیل بلند بودن نرخ کتاب مردم کمتر کتاب می خرند از سویی هم مشکلات اقتصادی و بیکاری در کشور سبب گردیده که جوانان نتوانند کتاب بخرند این کار فرهنگ کتاب خوانی و مطالعه را صدمه زده است.وی از حکومت و ارگان های ذیربط خواست که باید نرخ کتاب ها را در مطابع کنترول و نظارت نمایند.

مهر الله خالقی کتاب فروش دیگر در شهر کابل می گوید: با توجه به مشکلات جنگ،ناامنی،بیکاری و اقتصاد ضعیف مردم در نتاسب به کشور های همسایه نسبتاً خوب است بیشتر محصلان جوان به خاطر تهیه رساله های دفاع از دیپلوم تحصیلی کتاب میخرند و تعداد بیشتر مردم کتاب های روانشناسی و سیاسی را خریداری می کند.

روزانه بالاتر از پنجاه جلد کتاب های مختلف النوع را بفروش می رسانیم واز مسئولین می خواهم تا محل مناسب برای فروش کتاب را مشخص نمایند.

درهمین حال حمید الله شهرانی رئیس کتاب خانه های عامه کشور گفت: فرهنگ تحقیق و پژوهش با گسترش نهاد ها ، موسسات تحصیلات عالی خصوصی، مکاتب خصوصی و سطح مطالعه در رابطه به کتاب های علمی در حال افزایش است.

آقای شهرانی افزود: وضعیت کتاب خوانی نیز نسبت به گذشته در حالت خوب و بهتری قرار دارد و یک تعداد جوانان به صورت خود جوش از طریق سایت های اجتماعی با درک ارزش فرهنگ مطالعه پیام هایی را به نشر رسانیده اند.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha