صفحه اصلی | anis | گزارش | مردم: تاجران و فروشندگان مواد غذایی انصاف را در نظر بگیرند

مردم: تاجران و فروشندگان مواد غذایی انصاف را در نظر بگیرند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مردم: تاجران و فروشندگان مواد غذایی انصاف را در نظر بگیرند

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان مواد غذایی درشهرهای افغانستان خصوصاَ شهر کابل افزایش یافته درحالی که باید در این ماه سهولت ها برای مردم و شهروندان با ویژگی خاص رمضانی آن در نظر گرفته شود. خبرنگار روزنامة ملی انیس در زمینه گزارشی تهیه نموده که نشر میگردد.

حاجی توریالی یک تن از خوراکه فروشان مندوی کابل گفت:  همه ساله با فرارسیدن ماه پرفیض رمضان، نرخ مواد غذایی در شهر کابل افزایش میابد و دلیل اصلی آن بلند بودن نرخ اسعار خارجی و عدم کنترول بازاراست از همین خاطر تمام اجناس قیمت های شان بلند میرود. بخصوص موادخوراکی. مثلاً یک بوری برنج ۲۳۵۰ افغانی، یک بوری آرد ۱۱۲۰ افغانی، و هم چنان یک بوشکه روغن به ۱۰۵۰ افغانی رسیده است که این نشان دهنده افزایش قیمت ها است. همشهریان ما اکثراً نظر به مشکلات اقتصادی توان خرید مواد مورد ضرورت خویش را ندارند هم چنان یک سیر بوره ۲۳۰افغانی  لوبیا ۵۴۰ افغانی، نخود ۷۷۰ افغانی  یک سیر کچالو و پیاز ۱۲۰ افغانی، یک کیلو چای سیز ۲۸۰ افغانی یک کیلو گاز مایع به ۶۰ افغانی و یک کیلو گوشت گوساله به ۳۸۰ افغانی رسیده قیمت ها روزبه روز در حال بلند رفتن است از سوی دیگربا بلند رفتن دالر اکثراً داد وستد به دالر انجام میشود چندی قبل ۱۰۰ دالر امریکایی۶۵۰۰ افغانی بود ولی فعلاً 71.20 افغانی رسیده است پس چگونه ارزانی باشد اقتصاد مردم خیلی ضعیف است و ما حیران مانده ایم چه کنیم از حکومت میخواهیم که توجه نمایند.

مولوی خلیل الله نوری یک تن از عالمان دین در مورد فضیلت ماه رمضان بیان داشت: همین که ماه رمضان داخل شود، دروازه های بهشت باز میشود و دروازه های جهنم بسته و شیاطین به زنجیرها کشانده میشوند. پس براداران و خواهران ارجمند؛ اگر شیطان درین ماه دربند میشوند و اللهمتعال به تو فرصت میدهد که به صورت درست عبادت او تعالی را انجام دهی؛ اما نفس، عادات بد و شیطان با تمام قوت می کوشند تا انسان را بسوی بیراهه بکشانند. لذا باید متوجه این قوت های گمراه کن باشیم تا از خیر و برکات این ماه مبارک محروم نشویم. حضرت محمد (ص) می فرماید: سوگند به ذاتی که نفس محمد بدست او است که بوی دهن روزه دار نزد الله متعال بهتر از بوی مشک میباشد. برای روزه دار دو خوشی می رسد. یکی زمانی که روزه اش را افطار می کند و دیگر زمانی که با پروردگارش ملاقات میکند. برداران و خواهران عالی مقام بیاًیید تا این فرصت خیلی با عظمت را غنیمت شمرده و از ماه رمضان به صورت درست استفاده کنیم. درگفتار و کردار خود تغییر مثبت ایجاد کنیم. با مساکین،محتاجان، بیوه و ایتام همکاری نموده و آنها را در افطاری و خوشی های روز عید شریک سازیم. از تمام تاجران میخواهم  که به احترام این ماه قیمت ها را افزایش ندهند و سبب مشکلات مردم نشوند. هم چنان از حکومت تأمین عدالت اجتماعی و امنیت سراسری در کشور را خواهانیم.

سید اکبر احمدی فعال مدنی و یکتن از کارمندان دولت در مورد مشکلات و نبود امکانات رمضانی شهروندان گفت: رمضان ماه رحمت، مغفرت، نجات، سعادت، و صلت و ماه مهمانی خداوند(ج) است برای همه مسلمانان دنیا خجسته باد. حضرت محمد (ص) فرموده است که روزه سپری است دربرابر آتش دوزخ، خداوند(ج) می فرماید که روزه دار خوردن آشامیدن و تمایلات جنسی را بخاظر من ترک میکند روزه از آن  من است وخود پاداش آن را می دهیم. اما مسلمان افغانستان در حالی از ماه مبارک رمضان استقبال می کنند که با فقر، ناداری و تنگدستی دست و پنجه نرم می کنند و با آمدن این ماه پرفیض گراف قیمت های مواد غذایی و اجناس در بازار های افغانستان چندین برابر بلند رفته و عده ای از هموطنان ما توانایی خرید آن را ندارند در عین زمان بالاتر از 74 درصد شهروندان فقیر ویا هیچ گونه عاید درآمد شغلی ندارند.

 کسانی هم که مصروف کار یا کارمند دولت وسکتور خصوصی هستند توانایی تأمین مواد اولیه را برای یک هفته ندارند چرا که بیعدالتی اجتماعی در بعضی ادارات دولتی و خصوصی بیداد میکند یک مامور جزمعاش بابت دیگر هیچ نوع امتیاز ندارد اما افرادی هستند که از معاش های دالری و امتیازات عالی برخوردار اند این نشان دهنده کم توجه یی دولت به ملت است هم چنان در دیگر کشور ها به استقبال ماه رمضان در بازار ها قیمت ها کاهش میابد تا مردم فقیر و کم درآمد توانایی تأمین ضروریات خود را داشته باشد اما در کشور ما برعکس است. حکومت هیچ نوع عکس العمل نشان نمی دهید نمیدانیم دلیل اش چیست؟ به نمایندگی ازکارمندان دولت از رهبری حکومت وحدت ملی می خواهم تا بی عدالتی در پرداخت و چند دستگی درامتیازات را در ادارت از بین ببرند تا این نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی برچیده شود اگر به همین منوال ادامه داشته باشد اعتماد ملت را از دست خواهند داد چون اکثریت کارمندان دولت قشر فقیر و آسیب پذیر جامعه اند. ادامه نا امنی دلیل اصلی فقر است از رهبران حکومت میخواهیم که به احترام این ماه اولاً در تأمین امنیت مردم توجه جدی کرده ثایناً در رفع مشکلات اقتصادی مردم توجه نمایند.

امید رسولی یک تن از دست فروشان چنین گفت: با اینکه ماه زمضان ماه اخوت  دستگیری از مستمندان نیازمندان و قبولی طاعات و عبادت است. اما مردم از مشکلات اقتصادی  و از نبود امکانات برای تهیه  ضروریات خویش رنج میبرند. زیرا نرخ ها بالا رفته . کنترول بازار وجود ندارد هرکس هرچه دل اش خواست همان قسم عمل میکند. خواست ما در قدم نخست تأمین امنیت است در قدم دوم امیدواریم این وضعیت تغییر کند مردم در فضای خوب زندگی نمایند.

 گزارشگر: حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha