صفحه اصلی | anis | گزارش | رویا حافظی مسئول شرکت تولیدی ثنا آفرین: حکومت از زنان تجارت پیشه حمایت مادی و معنوی نماید

رویا حافظی مسئول شرکت تولیدی ثنا آفرین: حکومت از زنان تجارت پیشه حمایت مادی و معنوی نماید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رویا حافظی مسئول شرکت تولیدی ثنا آفرین: حکومت از زنان تجارت پیشه حمایت مادی و معنوی نماید

نمایشگاه ملی کار از طرف وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین و دفتر مشاوریت ارشد اقتصادی ریاست جمهوری به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی افغانستان تحت چتر شورای عالی کاهش فقر، عرضه خدمات و مشارکت شهروندی، اتاق تجارت و صنایع افغانستان و سازمان جهانی کار، که در این مطقع زمانی از اهمیت بسزایی برخوردار است برگزارگردید. خبرنگار روزنامه ملی انیس در زمینه گزارشی را تهیه نموده که نشر می گردد.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع طی صحبتی گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه تحکیم ارتباط مستقیم میان کارفرما وکارکن، مهیا نمودن زمینه انتخاب کارفرما توسط کارکن میباشد سکتورهای تولیدی دراین نمایشگاه در بیش از ۸۰ غرفه اجناس خود را به نمایش گذاشته اند که از ولایات مزارشریف  هرات، ننگرهار قندهار، غزنی  بامیان، بدخشان وکابل میباشد. متقاضیان کار با نهاد های عرضه کننده خدمات کار و تولیدات در زیر یک سقف و در زمان معین  فاصله را کوتاه و زمینه را برای افهام و تفهیم متقابل مهیا می سازد. سکتور های تولیدی موجود در کشور نوشابه های غیرالکولی، جوس، آب معدنی زعفران ومحصولات زراعتی
 قالین، سیخ گول، میوه تازه پروسس کشمش، آیسکریم، وسایل برقی، هنگر سازی و تولید آکسیجن، را به نمایش گذاشته اند ادارت دولتی، موسسات ملی
و بین المللی، سکتور خصوصی نیازمند به کار کن، فارغان جدید پوهنتون ها، شاگردان وآنعده اشخاصی که خواهان کاربودند دراین نمایشگاه شرکت کرده اند. این نمایشگاه فرصت خوب برای همآهنگی اطراف ذیدخل شرکای اجتماعی و پیوند دهی مناسب برای شریک سازی معلومات خواهد بود. کارفرما با استخدام کارکن مورد نظر به طور مستقیم میتواند ظرفیت های موجود بازارکار را تحلیل و ارزیابی نموده و فعالیت های خود را پلانیزه سازد. بیکاری نه تنها در افغانستان بلکه در کشور های دیگر جهان نیز از جمله چالش های عمده به شمار میرود. دولت ها برای کاهش سطح بیکاری طرح ها و برنامه های مختلف و بدیل را روی دست گرفته اند. تا فرصت های کاری را با سهم گیری فعال جوانب ذیدخل اعم از سکتور خصوصی و سایر نهادها فراهم سازند. ناامنی، عدم موجودیت فرصت های سرمایه گذاری و مشوق های انکشافی برای سکتور خصوصی دال بر افزایش سطح بیکاری در کشور اند، سکتور خصوصی منحیث مرجع بزرگ برای اشتغال نیازمند کارکن مسلکی و ماهر است، از سوی دیگر هزاران بست در ارگان های دولتی و خصوصی خالی بوده و با وجود آنکه سالانه صدها هزار تن از پوهنتون ها فارغ و به بازار کار مراجعه می نمایند،اما بنابرموجودیت بعضی از چالش ها و نسبت عدم مراجع ارتباطی میان کارکن و کارفرما عدم آگاهی کامل و پایین بودن ظرفیت و نداشتن معلومات کافی از بازار کار و نیروی کار، نتوانسته اند جذب این نهاد ها و موسسات گردند.

در حال حاضر سرمایه گذارن بیش از ۵ میلیون در بخش تولیدات، ۳ میلیارد در ساختمان
 ۲ میلیارد در بخش ترانسپورت سرمایه گذاری کرده اند اما مشکلات نبود برق، زیربناها، نبود امنیت، چالش های عمده فراروی سکتوری خصوصی میباشد.

عبدالفتاح احمدزی سخنگوی وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا ومعلولین در رابطه به این نمایشگاه گفت: هدف عمده این نمایشگاه پایین آوردن گراف بیکاری در کشور میباشد. هم چنان این نمایشگاه بخاطر جلب آسان هموطنانی که بیکارهستند می باشد تا بیایند با شرکت ها و ادارات دولتی رو در رو صحبت نموده و اسناد خویش را برای شان تسلیم نمایند و صاحب کار شوند و همزمان سکتورخصوصی که به نیروی کارگر ضرورت دارند مستقیماً با افراد واجد شرایط مصاحبه میکنند و این افراد را استخدام می نمایند. در حالی که ما بیش از ۱.۹ میلیون افراد واجد شرایط کار بیکار داریم. هم چنان دراین نمایشگاه تمام غرفه ها رایگان داده شده تا تولیدکنندگان تشویق به سرمایه گذاری در بخش های مختلف شوند و زمینه های فرصت یابی برای شهروندان فراهم گردد.

رویا حافظی مسئول شرکت تولیدی ثنا آفرین و مؤسسه حقوقی بشری ثنا در مورد فعالیت های شان چنین گفت: مدت سه سال از فعالیت های ما در بخش تولیدات داخلی میباشد و نظر به علاقه خاص که به تولیدات داخلی داشتم از وظیفه یی که در یک موسسه خارجی داشتم استعفا  دادم و به تولیدات داخلی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور خود روی آوردم و هم چنان مورد تشویق هموطنان قرار گرفتم، ما ۱۱ نوع تولید داریم که شامل ۴ نوع مربای سیب، آلبالو، زردک آلوبخارا و ۳ نوع چتنی و... می باشد که به بازار عرضه میکنیم هدف اساسی ایجاد شرکت تولیدی ثنا الگوقرار گرفتن برای خانم های بی بضاعت است که آنان میتوانند کار وفعالیت نموده و نفقه خانواده خود را از راه درست بدست بیاورند. خوشبختانه ما در ده ناحیه شهرکابل مارکیت برای فروش تولیدات خود ایجاد کرده ایم. ما کسانی هستیم که با مشکلات متعدد مواجه بوده ایم اما آرزو داریم که به رویاهای واقعی خود دست یابیم. خواست ما از حکومت حمایت معنوی از خانم ها است باید خانم ها مورد حمایت همه جانبه دولت قرار گیرد.

فتانه بیات رئیس شرکت تولیدی و صنایع دستی زنان افغان که در این نمایشگاه شرکت کرده بود چنین گفت: قسمیکه دیده میشود نمایشگاه امروزی تحت عنوان نمایشگاه ملی کار میباشد و افرادی که بیکار اند امید زمینه کار برای شان فراهم گردد.  مدت یکسال از فعالیت شرکت ما میشود در این شرکت هشت تن کارمند رسمی و ۷۰ تن دختر خانم ها غیر رسمی همرای ما اجوره ای کار میکنند در بخش سوزن دوزی و ... چون کار ما خانه به خانه است ما برای شان زمینه کار را ایجاد نموده ایم که میتوانند در خانه خویش کارکنند تا استقلالیت اقتصادی برای خانواده های شان داشته باشند. امروزهم یک تعداد سوانح افراد واجد شرایط را جمع آوری کردیم تا برای شان فرصت داده شود که نفقه خانواده خود را تأمین نمایند. خواست ما از حکومت ایجاد یک بازار اختصاصی برای خانم ها است که بتوانیم در یک مکان مناسب و زیر یک چتر محصولات واجناس خود را به فروش برسانیم. خانم های تجارت پیشه یک آدرس دقیق ندارند این یک مشکل بزرگی فراروی ما است.

 حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha