صفحه اصلی | anis | گزارش | مردم: خواست ما از حکومت تأمین امنیت مراکز ثبت نام رأی دهی و تأمین امنیت شهروندان می باشد

مردم: خواست ما از حکومت تأمین امنیت مراکز ثبت نام رأی دهی و تأمین امنیت شهروندان می باشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مردم: خواست ما از حکومت تأمین امنیت مراکز ثبت نام رأی دهی و تأمین امنیت شهروندان می باشد

با آغاز روند پروسه ثبت نام رأی دهندگان امید برای ایجاد نظام قانونمند که تمثیل کننده اراده مردم باشد مساعد گردیده است. خبرنگار روزنامه ملی انیس گزارشی از یک مرکز ثبت نام رأی دهندگان تهیه نموده که توجه خوانندگان را به آن معطوف میداریم.

سید عارف هاشمی مدیر مرکز رأی دهی لیسه حبیبیه در مورد اهمیت ثبت نام و حضور مردم چنین گفت:  ثبت نام رأی دهندگان در انتخابات پروسه با اهمیتی است جهت شفاف برگزار شدن انتخابات. اما نظر به مشکلات امنیتی حضور شهروندان در این پروسه  کم رنگ است روزانه بیش از ۳۰  تن برای ثبت نام حضور پیدا نمی کنند دلیل اصلی نبود امنیت و برچسپ استکر روی تذکره ها میباشد در حالی که استکر در پشت صفحه تذکره زده میشود و کسانی که ترس دارند میتواند کاپی رنگه در نزد خود داشته باشند. پروسه ثبت نام رأی دهی از ۲۵حمل شروع و ۲۳ ثور ختم خواهد شد. خواست ما از مردم اینست که در این پروسه ملی سهم فعال داشته باشند. التبه استکر های روی تذکره ها موقت است شهروندان میتوانند تا ختم دوره بیایند و ثبت نام نمایند.

سعدیه گلاب زوی ریئسه محل مرکز ثبت نام رأی دهندگان لیسه حبیبیه  در رابطه به سهم گیری شهروندان در این پروسه خصوصا خانم ها چنین گفت: پروسه انتخابات یک روند ملی و قانونی است  و تمام اتباع کشور که  واجد شرایط اند از این حق برخوردار میباشند جهت شفاف برگزار شدن انتخابات پروسه ثبت نام رأی دهندگان راه اندازی گردید اما در این مدت حضور خانم ها نسبت به مردان خیلی کم رنگ شده است روزانه بیش از ۲۰ خانم به سایت ثبت نام مراجعه نمی کنند ما از مردم خود میخواهیم بیایند ثبت نام نمایند و نگذارند دیگران در مورد آنان تصمیم بگیرند چون هر شهروند حق رأی و حق انتخاب را دارد.

محمد داوود همدرد رئیس روند ملی فصل نوین افغانستان که بخاطر ثبت نام آمده بود چنین گفت:  مشروعیت یک نظام همین قوه مقننه، اجرائیه و قضائیه مبیاشد. برای سومین بار بعد از تجربه 16 ساله دیموکراسی و براساس، قانون اساسی جهت تدوام کاری قوه مقننه بصورت قانونمند فرصت دوباره مساعد گردیده که مردم برای آینده بهتر خود تصمیم بگیرند و برای نمایندگان واقعی خویش رأی بدهند امروز با بیش از صد تن اعضای روند آمدیم و ثبت نام کردیم و امیدواریم که یک انتخابات شفاف، قانون مند و عاری از تقلب داشته باشیم و همه مردم خود را در این نظام مسول بدانند. اما با تاسف که نظر به مشکلات امنیتی و فساد چالش های جدی متوجه  ملت بیچاره افغانستان گردیده است گروه های تروریستی هر روز جان ده ها هموطن ما را می گیرد. متاسفانه روند ثبت نام رأی دهی بسیار کمرنگ و تدابیر امنیتی خیلی ضعیف به نظر میرسد. خواست ما از تمام شهروندان واجد شرایط اینست که نباید فریب توطیه ها را بخورند باید ثبت نام کنند و برای بیرون رفت از مشکلات کنونی رأی بدهند.

نیلابه لطفی محصل پوهنتون که برای ثبت نام به این مرکز رأی دهی آمده بود چنین نظر دارد:  امروز ما بخاطر تغییر سرنوشت و آینده درخشان خود اینجا آمده ایم وبرای انتخابات ثبت نام می کنیم اما اینجا حضور خانم ها نظر به مردان خیلی کمرنگ است در حالی که زنان نیم اعضای جامعه را تشکیل میدهند باید زنان افغان با شوق و علاقه بیایند و ثبت نام کنند چون مسئولیت بزرگی در قبال کشور و آینده فرزندان خود دارند باید سهم فعال و نقش گسترده داشته باشند نگذارند افراد استفاده جو به خانه ملت راه یابد با رأی مشروع خود افراد صادق، وطن دوست را به خانه ملت بفرستیم تا منافع علیای کشور را به معامله نگیرند، رأی ما آینده ما است پس برای تحقق عدالت سهم گیری زنان ضروری است. خواست ما از حکومت تامین امنیت پروسه انتخابات و مراکز رأی دهی شهروندان میباشد درنبود امنیت هیچ کس به یک انتخابات شفاف و عاری از تقلب باور نخواهد داشت.

ذبیح الله ایماقپور یک تن از ثبت نام کنندگان در مرکز رأی دهی چنین گفت:  با توجه به وضعیت حاکم در کشور و نقض قانون توسط بعضی از نمایندگان در خانه ملت، ما شهروندان را انگیزه بخشید تا در میان این ناباوری ها برای تعیین نمایندگان واقعی خدمت گذار  ادای رسالت احساس مسئولیت کنیم و با ثبت نام در انتخابات تثبیت حق رأی دهی میتوانیم با کسب تجربه از گذشته تلخ برای ورق زدن یک تاریخ پنج ساله دیگر حداقل در خانه ملت با فرستادن نماینده های چیز فهم، کارکن صادق، که منافع علیای کشور را رقم خواهند زد رنگ قانونی ببخشیم یکی از نیاز های مهم نظام مردمسالار  تلقی میشود خواست ما از رهبران حکومت و حدت ملی اینست که با تامین امنیت و حمایت و تضمین قوی از شفافیت پروسه انتخابات و اعتماد مردم را نسبت به پروسه ملی و اصل دموکراسی تقویت نماید.

زهرا نورزی یک تن از اشتراک کنندگان پروسه ثبت نام چنین گفت: من به عنوان یک زن این حق را دارم که به  مرکز ثبت نام رأی دهی بیایم و تذکره خود را راجستر نمایم بخاطری  که بتوانم در آینده کشور و سرنوشت خود و فرزندان خویش سهم برازنده داشته باشم از تمام خانم ها تقاضا دارم تا فرصت اندک که مانده به مرکز ثبت نام رأی دهی آمده و ثبت نام نمایند از انفجار و انتحار هراس نداشته باشند دشمنان خاک، وطن و آرامی کشور با ایجاد رعب و ترس میخواهند ما را از این حق محروم سازند. خواست ما از مسولان کمیسیون مستقل انتخابات اینست که اینبار به اعتماد و سرنوشت مردم بازی نکنند و یک انتخابات شفاف را رهبری نمایند.  

گزارشگر: ایمان  

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha