صفحه اصلی | anis | گزارش | دهلیز هوایی کابل- استانبول تا یک ماه دیگر

دهلیز هوایی کابل- استانبول تا یک ماه دیگر

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دهلیز هوایی کابل- استانبول تا یک ماه دیگر

مقام های افغانستان به تازگی اعلام کردند، قرار است تا یک ماه دیگر؛ یک دهلیز هوایی میان کابل و استانبول ترکیه ایجاد گردد. اتاق تجارت و صنایع افغانستان با انتشار خبرنامه ای نوشت، این موضوع در نشست مشترک سرمایه گذاری میان تجار افغان – ترکی در کابل مطرح شد. نشست مشترک سرمایه گذاری برای رشد معاملات تجاری میان افغانستان و ترکیه روز یکشنبه 12 حمل در شهر کابل برگزار شد و ده ها تاجر از هر دو کشور در این نشست حضور داشتند.

عتیق الله نصرت، رئیس هیئت عامل اتاق‌ های تجارت و صنایع افغانستان در این نشست گفت، قرار است تا یک ماه دیگر، دهلیز هوایی بمنظور صادرات و واردات کالاهای تجاری میان کابل- استانبول ایجاد گردد و این کالای ها توسط هواپیمای "ترکیش ایرلاین" انتقال داده خواهند شد.

نصرت افزود، با ایجاد این دهلیز هوایی؛ کالای های تجاری افغانستان به استانبول ترکیه و بعداً به بازار کشورهای اروپا صادر خواهند شد.

براساس خبرنامه ذکر شده عتیق‏الله نصرت، رئیس هیأت عامل اتاق‌ های تجارت و صنایع افغانستان در این نشست از حکومت ترکیه خواست، تعرفۀ گمرکی را بر کالاهای صادراتی افغانستان به آن کشور کاهش دهد و یک مرکز خدمات تجارتی را برای تاجران افغان نیز در آن کشور ایجاد کنند، تا کالاهای تجاری افغانستان از طریق استانبول به بازار کشورهای اروپایی نیز انتقال داده شوند.

در همین حال، فاتح متین، معاون وزیر اقتصاد ترکیه در این نشست گفت:" موقعیت افغانستان در میان کشور های آسیای مرکزی و موقعیت ترکیه در کنار کشورهای اروپایی طوری است که می تواند حجم تجارت میان دو کشور را بلند ببرد که با سرمایه گذاری مشترک می تواند دو کشور را به بازارهای بیشتر وصل کند."

فاتح متین افزود، تاجران ترکی آماده اند تا بصورت مشترک با تاجران افغان در بخش های معادن و انرژی سرمایه گذاری کنند.

فاتح متین معاون وزیر افتصاد ترکیه با 25 تاجر ترکی به کابل آمده تا شرایط سرمایه گذاری را در افغانستان بررسی کنند.

براساس معلومات اتاق تجارت و صنایع افغانستان؛ سالانه میزان معاملات تجارت میان کابل و آنکارا نزدیک به 110 میلیون دالر می باشد که از این مبلغ 33 میلیون دالر مربوط به کالاهای صادراتی افغانستان می باشد. اما مقام های هر دو کشور تلاش دارند تا حجم معاملات تجاری را افزایش دهند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha