صفحه اصلی | anis | گزارش | بهره برداری بخش اول پروژۀ بازسازی دو توربین بند نغلو

بهره برداری بخش اول پروژۀ بازسازی دو توربین بند نغلو

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
بهره برداری بخش اول پروژۀ بازسازی دو توربین بند نغلو

مسئولان شرکت برشنا می گویند که بخش نخست پروژۀ بازسازی دو توربین بند نغلو که از سوی یک شرکت روسی به پیش برده می‌شود، به بهره برداری سپرده شد.

امان الله غالب، رییس شرکت برشنا گفت: “ما توانستیم که پروژه های خودکفایی را مانند پروژه های انرژی خورشیدی، پروژه های انرژی بادی، پروژه های کوچک انرژی آبی و بندهای بزرگ را روی شان کار کنیم. انشاالله بسیار زود به خودکفایی می رسیم. برق وارداتی به برق ترانزیتی تبدیل شود و از ترانزیت برق پولی که بدست می آید در پروژه های تولیدی خودما هزینه کنیم و بهره بهتر ببریم.”

پروژۀ بازسازی دو توربین بند نغلو با کمک ۶.۶ میلیون دالر بانک جهانی، از سوی یک شرکت روسی به پیش برده می‌شود و تا شش ماه دیگر کار بازسازی توربین شمارۀ سه آن نیز به پایان می‌رسد.

بند برق نغلو با ظرفیت تولید صد میگاوات برق در چهار توربین در دهۀ ۱۹۶۰از سوی یک شرکت روسی ساخته شد، اما از هشت سال بدینسو دو توربین آن از کار بازمانده بودند.

در این حال، مسئولان شرکت برشنا می‌گویند که در حال حاضر به علت کمی آب تنها از حدود پنجاه درصد این ظرفیت استفاده می‌شود.

قابل یاد آوریست که به گفته مسئولان شرکت برشنا، هم اکنون در سه توربین بند برق نغلو ۷۵میگاوات برق تولید شده می‌تواند.

مسئولان شرکت برشنا در حالی از کار روی پروژه های خود کفایی سخن می زنند که جمعه شب گذشته طالبان لین برق وارداتی به کابل را در ساحه کیله گی ولسوالی دوشی ولایت بغلان قطع کردند.

مقام‌های محلی در ولایت بغلان می‌گویند که جمعه شب گذشته، طالبان یک پایه برق وارداتی ازبکستان را در ولسوالی "دوشی" این ولایت انفجار دادند که در نتیجه آن برق بخش‌های از کابل و برخی ولایات دیگر قطع گردیده است.

ذبیح‌الله شجاع، سخنگوی پولیس بغلان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که حوالی ساعت ۲:۴۵ شب گذشته طالبان پایۀ برق وارداتی ازبکستان را در ساحه "تگگ" ولسوالی دوشی، با استفاده از مواد انفجاری، تخریب کردند.

آقای شجاع افزود "تلاش ها برای وصل دوباره آن جریان دارد".

به گفته مقام‌های شرکت برشنا، با تخریب این پایۀ برق، در بخش‌های از کابل، پروان، میدان وردگ و غزنی برق قطع گردیده است.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در حال حاضر در ساحه درگیری جریان دارد و تا هنوز برای ترمیم این پایه اقدام نشده است.

او افزود"تا اکنون مشکلات امنیتی وجود دارد، همکاران ما به منطقه فرستاده شده اند، آنجا جنگ است، و منتظراند که برای شان اجازه داده شود و داخل ساحه شوند، پس از آن ما می‌توانیم که به زودی پایه برق را ترمیم کنیم".

آقای توحیدی گفت که در حال حاضر برق کابل، با استفاده از برق حرارتی و تولیدی تأمین می‌شود.

در همین حال سخنگوی پولیس بغلان نیز درگیری را در ساحه تائید کرد و گفت که همزمان با تخریب این پایه برق وارداتی، گروه طالبان در روستای کیله‌گی ولسوالی دوشی در شاهراه کابل – بغلان به نیروهای امنیتی حمله کردند.

آقای شجاع افزود، در این درگیری یک قوماندان پولیس ملی که با خانواده‌ش از کابل به سوی پلخمری در حرکت بود، کشته شد.

سخنگوی پولیس بغلان گفت که حمله طالبان به عقب زده شد و در حال حاضر شاهرا کابل - بغلان به روی ترافیک باز گردیده است.

افغانستان از ازبکستان و تاجکستان برق وارد می‌کند که از مسیر ولایت بغلان به پایتخت و بخش‌های دیگر این کشور می‌رسد.

گزارش ها حاکی از آنست که پنجشنبه شب گذشته نیز طالبان تلاش کردند تا پایه برق وارداتی را در ساحه کیله گی انفجار دهند، موفق نشدند، اما مسئولان محلی ولایت بغلان با وجود این که از اقدام تخریبی طالبان آگاه بودند، مگر به شب بعدی تدابیر پیش گیرانه را اتخاذ نکرده بودند.                     احمد نوید

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha