صفحه اصلی | anis | گزارش | ادارة مستقل انکشاف زون پایتخت: ۷.۷ کیلومتر مواد زاید دریای کابل پاک سازی شده است

ادارة مستقل انکشاف زون پایتخت: ۷.۷ کیلومتر مواد زاید دریای کابل پاک سازی شده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ادارة مستقل انکشاف زون پایتخت: ۷.۷ کیلومتر مواد زاید دریای کابل پاک سازی شده است

دریای کابل در اکثر فصل‌های سال آبی ندارد که جریان داشته باشد و در همین حالت متاسفاًنه شهروندان زباله‌های‌شان را در آن‌جا خالی می‌کنند بر علاوه، این دریا به محل بود و باش معتادین نیز مبدل گردیده است بدین لحاظ اخیراً اداره مستقل انکشاف زون پایتخت برنامه پاک کاری و احیای مجدد این دریا را روی دست گرفت، خبرنگار روزنامة ملی انیس در این رابطه مصاحبه ای را با محبوب الحق عطا مسئول اطلاعات و روابط عامه ادارة مستقل انکشاف زون پایتخت انجام داده که نشر می گردد.

در نخست محبوب الحق عطا گفت: کار عملی پاک کاری و احیای مجدد دريای كابل به تاریخ ۲۴ جوزای ۱۳۹۶ آغاز گردیده که مرحله نخست آن دو بخش داشت و کار آن پایان یافته است.

در مجموع طی مرحله اول در دوبخش، هفت اعشاریه هفت کیلومتر دریای کابل در مسیر داخل شهر پاک کاری گردید.

در قدم نخست به طول چهار اعشاریه هفت کیلومتر مواد زاید دریای کابل از پل آرتل الی چهار‏راهی عبدالحق با استفاده از ماشین آلات پاک کاری شد.

بعداْ در همین مرحله ، دریای کابل به طول ۳ کیلومتر از ساحه پوهنتون خاتم النبین الی پل سوخته شهر کابل پاکسازی شد، در این مرحله برای ۸۰۰ تن از افراد غیر مسلکی زمنیه کار فراهم گردید.

معاشات کارمندان استخدام شده توسط اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا در افغانستان(USAID ) پرداخت گردیده است.

مواد زاید آن توسط شركت قراردادی به ساحه مناسب و از قبل تعيین شده در منطقه گزک ولایت کابل که در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر کابل موقعيت دارد انتقال داده شد.

آقای عطا افزود در حال حاضر ادارة مستقل انکشاف زون پایتخت اراضی و شاروالی کابل مشترکاً روی یک سروی برای بهسازی اطراف دریای کابل کار می کنند.

کار روی مرحله دوم پاک کاری دریای کابل جریان دارد و قرار است بعد از سروی یاد شده که بمنظور بهسازی اطراف دریا صورت میگیرد طرح های مختلف ساخته شود و کار روی احیای آن از ولسوالی پغمان الی تنگی غاروی پلچرخی کابل صورت گیرد.

موصوف گفت:ادارة‌ مستقل انکشاف زون پایتخت تصمیم دارد که پس از پاک‌کاری دریای کابل، در صورت نیاز، چندین چک دم را در ساحات مختلف این دریا بسازد که هدف اساسی ایجاد این چک دم ها، تداوم جریان آب در طول چهار فصل سال در این رودخانه می باشد.

هم چنان در دو طرف دریای کابل کانال‌های بزرگی برای انتقال فاضلاب در نظر گرفته شده است. کانال‌هایی که آب دریای کابل را از آلوده شدن نجات می‌دهد.

وی گفت: برنامه های بهسازی بیشتری برای احیای مجدد دریای کابل در نظر است تا باشد به گونه درست دریا و اطراف آن احیا گردد.

وی اضافه نمود: با تکمیل کار این پروژه ضمن اینکه در احیای مجدد و بهبود محیط زیست پایدار دست آورد بزرگی را در دل پايتخت شاهد خواهیم بود، تغذیۀ منابع آب های زیرزمینی، تکثیر درختان ارغوان و سرسبزی در مزدحم ترين نقاط شهر از مواردى خواهد بود كه بعد از تكميل شدن اين پروژه، پايتخت نشينان از آن مستفيد خواهند شد.

وی در ارتباط به برنامه بهسازی ساحات غیر پلانی در شهر کابل اشاره نموده گفت : ادارة مستقل انکشاف زون پایتخت برنامه بهسازی ساحات غیر پلانی را در شهر کابل روی دست گرفته که شامل اعمار زیربناها، تسهیلات عامه و سایر خدمات عام المنفعه می باشد.

این اداره طی سال ۱۳۹۵ در کنار پروژه های یاد شده توانسته تا ولایات کمتر انکشاف یافته نزدیک به کابل را شامل محدوده زون پایتخت سازد و انکشاف منطقوی را با ایجاد پلان ستراتیژیک ۱۵ ساله برای اصالت شهر ها و بافت منطقوی طی پروژه های مختلف تطبیق نماید که میتوان از زون اقتصادی باریک آب و زون های زراعتی اقتصادی میدان شهر و ... نام برد.

ادارة مستقل انکشاف زون پایتخت طی سال ۱۳۹۵ پلان ستراتیژیک ۱۵ ساله انکشافی زون پاتیخت را تهیه نموده که بر مبنای آن طی سال مالی ۱۳۹۶ احداث سرکهای پارک صنعتی باریک آب،احداث سیستم فاضلاب و احداث سیستم تهیه آب این پارک را آغاز نموده و فعلاً تحت کار می‏باشد.

پاک کاری دریای کابل به طول ۴.۷ کیلو متر و بخش دوم پاک کاری دریای کابل به طول ۳ کیلو متر که زمینه اشتغال برای ۸۰۰ تن را مساعد ساخت از سوی این اداره تکمیل گردیده است و درمراحل بعدی روی طرح های مختلف توجه صورت خواهد گرفت.

در سال ۱۳۹۷ پروژه های جدید انکشافی را از قبیل احداث کانال های دشت برچی، بازسازی لیسه غازی و کانال اجمیر، احداث سرک قلعه موسی _ بی بی مهرو سرک های مواصلاتی در نواحی ۱۱ و ۱۷، و دشت برچی روی دست گرفته است.

آقای عطا افزود:طی سال روان اعمار دستگاه حرفوی برای زنان، باز سازی مسجد عیدگاه اعمار خانه های مسکونی برای عودت کننده گان در شهرک مهاجرین قروغ، گوسفند دره و باریک آب، اعمار کلینیک در ساحات پکتیاکوت و هودخیل اعمار استحکامات میدان هوائی بین المللی حامد کرزی ساخت پارک صنعتی و تفریحی در ولسوالی سروبی، ساخت پارک صنعتی میدان وردک، طرح استفاده مؤثر از جایداد های دولتی و پروسه توزیع ۱۰۰ نمره تجارتی در پارک صنعتی و زراعتی باریک آب از جمله برنامه های این اداره خواهد بود.  همچنان ادارة مستقل زون پایتخت طرح و دیزاین پروژه های بزرگ را در سال جاری در نظر گرفته تا بستر انکشاف آن را در سال آینده مهیا سازد.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha