صفحه اصلی | anis | گزارش | سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر: جهت محو کشت کوکنار، انسجام میان مردم، نیروهای امنیتی و مسئولین حکومت به وجود آمده است

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر: جهت محو کشت کوکنار، انسجام میان مردم، نیروهای امنیتی و مسئولین حکومت به وجود آمده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر: جهت محو کشت کوکنار، انسجام میان مردم، نیروهای امنیتی و مسئولین حکومت به وجود آمده است

محمد حنیف دانشیار سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر طی مصاحبة به خبرنگار روزنامة ملی انیس گفت: متأسفانه طی سال گذشته کشت کوکنار در کشور افزایش را نشان می دهد که بیشتر کشت کوکنار در ساحات ناامن صورت گرفته است. دلیل افزایش آن ناامنی ، جنگ و تقاضای بیش از حد در بازار های جهان می باشد. طی سال ۱۳۹۶ این وزارت تخریب آن چنانی را در قسمت کوکنار در کشور نداشت تنها حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هکتار زمین مزارع کوکنار پاکسازی شده چون ریسک‏اش بسیار زیاد بود و کشت در ساحات ناامن کشور صورت گرفته‏بود. در مجموع حدود ۳۳۰ هزار هکتار زمین تحت کشت کوکنار در کشور وجود داشت و حدود ۹۰۰ تن تریاک تولید گردیده بود.

وی در ارتباط به سوال خبرنگار روزنامة ملی انیس مبنی بر این که امسال چه وقت کمپاین محو مزارع کوکنار در کشور راه اندازی می شود گفت: تخریب مزارع کوکنار مطابق آب و هوای ولایات صورت می گیرد فعلاً زمان تخریب کشتزار های کوکنار در ولایت هلمند می باشد ولی به دلیل ناامنی در این ولایت تا حال تخریب صورت نگرفته است.

همچنان مزارع کوکنار در ولایت های گرم سیر کشور رشد و نمو کرده است همه روزه تیم های این وزارت از رشد کوکنار گزارش می دهند.

متأسفانه امسال نیز آمادگی کافی به خاطر تخریب مزارع کوکنار در کشور گرفته نشده است به خاطری که خطر آن بیشتر از این بود که ما بتوانیم مشکل را از بین ببریم یعنی هر قدر تلاش شود ما نمی توانیم به اندازه قابل ملاحظه مزارع کوکنار را تخریب کنیم.

این وزارت از سه سال به این سو روی برنامه بسیج عمومی به خاطر محو مزارع کوکنار در کشور کار میکند که تا الحال این برنامه نتیجه‏ای خوبی در قبال داشته است.

در سطح ولایات کشور یک انسجام میان مردم ،نیروهای امنیتی و مسئولین حکومتی بوجود آمده است.

نهادهای امنیتی پلان های منظم را در امر مبارزه با مواد مخدر در کشور روی دست گرفته اند که از شش ماه به این سو تعداد زیادی از مراکز جمع آوری و پروسس مواد مخدر در همکاری با نیروهای( حمایت قاطع) مورد هدف قرار گرفته است.

از سویی هم وزارت مبارزه با مواد مخدر تلاش می کند که به اساس تبادل اطلاعات و  راه اندازی عملیات‏ها در همکاری با همسایه ها جلو ترانزیت مواد مخدر را بگیرد.

وی از کشور های منطقه و جهان خواست که باید در امر مبارزه با مواد مخدر حکومت افغانستان را همکاری کنند.

آقای دانشیار از ایجاد ظرفیت خوب جهت تداوی معتادین طی سال گذشته  در کشور خبر داده می گوید: این وزارت امسال روی برنامه وقایه و بلند بردن ظرفیت و کیفیت تداوی معتادین کار میکند.

وی از کاهش ۵۰ در صد کمک های ایالات متحده امریکا برای مراکز خصوصی تداوی معتادین در کشور خبر داده گفت که متأسفانه این کاهش تأثیرات منفی در بلند بردن ظرفیت تداوی معتادین در کشور گذاشته است.

طی سال ۱۳۹۵ این وزارت ظرفیت تداوی حدود ۳۸ الی
 ۳۹ هزار معتاد را داشت ولی این رقم در سال ۱۳۹۶ اندکی افزایش یافت.

این معتادین در مراکز تداوی در مرکز و ولایات کشور از جمله مرکز ملی یک هزار بستر(احیای امید) در کمب فنکس تحت درمان قرار گرفته‏اند.

هم چنان برای معتادین برنامه کاهش اضرار ، تداوی ، آموزش های فنی و حرفوی و آموزش سواد صورت گرفته است.

به اساس تفاهمنامه میان وزارت مبارزه با مواد مخدر و  سکتور های خصوصی برای معتادین درمان شده زمینه شغل فراهم گردیده که یکی از پیشرفت ها در بخش کاهش تقاضا و تداوی معتادین می باشد.

در حال حاضر کار ساخت شلتر تداوی معتادین در پنج ولایت کشور جریان دارد و امید واریم که این ساختمان ها تا اخیر سال جاری اعمار گردد و وزارت صحت عامه کشور روی تشکیل و امکانات لازم آن آمادگی بگیرد.

خوشبختانه بر علاوه از برنامه های اضرار و آگاهی دهی مواد مخدر در مکاتب مرکز، در ولایات کشور نیز صورت می گیرد مطابق تفاهمنامه بین وزارت های مبارزه با مواد مخدر و معارف برنامه های فرهنگی نیز در مکاتب انجام می شود.

طی سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، آموزش های مسلکی در بخش آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر برای ۱۵۰۰ تن از معلمان صورت گرفته است.

برنامه وقایه اعتیاد مواد مخدر در مساجد، مراکز دینی در همکاری با وزارت ارشاد حج و اوقاف و شورای علمای کشور صورت گرفته است.

 همچنان برنامه وقایه و جلوگیری از استفاده مواد مخدر توسط وزارت احیا و انکشاف دهات از طریق شورا های مردمی در قرا و قصبات  کشور انجام گردیده است.

متأسفانه بعد از سال ۲۰۱۵ میلادی کدام سروی را در راستای آمار معتادین درکشور نداریم اما در سال ۲۰۱۵ ما یک سروی را به همکاری مالی وتخینکی بخش تنفیذ قانون ایالات متحده امریکا به شکل نمونه ای در سطح افغانستان انجام دادیم و یک آمار تخمینی را به دست آوردیم.

که حدود سه اعشاریه شش میلیون تن شامل گته گوری های مختلف در سراسر کشور متأثر از استفاده مواد مخدر مشخص گردیده و حدود یک اعشاریه دو الی یک اعشاریه چهار میلیون آن عملاً معتاد یا استفاده کنندگان دایمی بودند.

آقای دانشیار گفت:  طی سال قبل برنامه های معیشت بدیل به صورت گسترده در همکاری اداره (یو ان او دی سی) و همآهنگی وزارت های احیا و انکشاف دهات و زراعت آبیاری و مالداری صورت گرفته است.

تنها این وزارت برنامه ریزی حدود ۲۲ اعشاره ۵ میلیون دالر را در ولایت ننگرهار داشت که از سوی اداره ایالات متحده امریکا تمویل گردیده بود.

نشستی به هدف همکاری های منطقوی در امر مبارزه با مواد مخدر با اشتراک کارشناسان ارشد در کشور برگزار گردید که در این نشست روی ستراتیژی منطقوی مبارزه با مواد مخدر صحبت گردید که در حال حاضر روی نهایی شدن ستراتیژی کار ادامه دارد زیرا کشور های منطقه می‏توانند نقش خیلی عمده در امر مبارزه با مواد مخدر و قطع راه های ترانزیت مواد مخدر به افغانستان از طریق کشور های  منطقه صورت می گیرد داشته باشند.

موصوف می گوید: در سال ۱۳۹۶ قانون مبارزه با مواد مخدر توسط رئیس جمهور محمد اشرف غنی نافذ و توشیح گردید که حدود ۹۰ فیصد تغییرات در قانون مبارزه با مواد مخدر بوجود آمده و می تواند که روی تطبیق برنامه های مبارزه با مواد مخدر در افغانستان تاثیرات  مثبت داشته باشد.

یکی از عوامل گسترش مواد مخدر در افغانستان انتقال مواد مخدر از طریق کشور های منطقه در مارکیت جهان می باشد چون کشور های جهان متقاضی مواد مخدر افغانستان می باشد.

زمانی که تقاضای مواد مخدر در مارکیت جهان و ترانزیت آن وجود نداشته باشد در این صورت خود به خود کار و بار این پدیده در افغانستان از بین خواهد رفت.

مواد مخدر یک تهدید برای انسانیت است و کشور های جهان توافق کردند که علیه این پدیده شوم مبارزه خواهند کرد.

گسترش چالش مواد مخدر در افغانستان پیوند خیلی عمیق با مسایل منطقوی و جهانی دارد زیرا تولید تریاک در کشور به خاطر تقاضای بیشتر در مارکیت های جهانی صورت می گیرد.

ما در این قسمت به طور جداگانه با کشور های جهان، منطقه و همسایه ها بحث نموده قناعت جهانیان را در این زمینه فراهم کردیم  عین مسئولیتی را که حکومت افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر دارد باید کشور های جهان داشته باشد و جزء اولویت کاری کشور شان
 بسازند.       

  خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha