صفحه اصلی | anis | گزارش | نمایشگاه کار و تحصیل برگزار گردید

نمایشگاه کار و تحصیل برگزار گردید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نمایشگاه کار و تحصیل برگزار گردید

نمایشگاه سه روزه کار وتحصیل از طرف اتاق تجارت و صنایع افغانستان به همکاری وزارت کار اموراجتماعی، شهدا و معلولین نهاد خدماتی پلان فیوچر کمپنی روشن پوهنتون خصوصی کاردان پروژه پروموت و تلویزون های شمشاد و آرزو با حضور نمایندگان سکتورخصوصی و نهادهای دولتی، سفارت خانه ها و تعدادی از بازدیدکنندگان در هوتل کابل سرینا در کابل برگزار گردید.

خان جان الکوزی معاون اول اتاق تجارت وصنایع افغانستان در مورد برگزاری این نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه فراهم سازی زمینه کاریابی و فرصت های تحصیلی با تخفیف مساعد معرفی آنان با شرکت هایی که نیازمندکارمند شده است میباشند در این نمایشگاه بیش از شش هزار بست از طرف شرکت ها به اعلان گذاشته شده جوانان علاقه مند کارمیتوانند اشتغال وظیفه نمایند. الکوزی در ادامه گفت: بدون همکاری و اتحاد ما نمیتوانیم به رشد و شگوفایی دست یابیم. متأسفانه در باره نقش سکتور خصوصی دولت تا هنوز همکاری و کمک مناسب را انجام نداده است. سکتورخصوصی به همکاری همه جابنه نهادهای مسئول و حمایت حکومت وحدت ملی ضرورت دارد. چه در بخش تحصیلات عالی پوهنتون های خصوصی چه در تشویق تولیدات داخلی، چراکه سکتورخصوصی با مشکلات متعدد مواجه است. حالانکه سکتورخصوصی در کشورهای همسایه از نقش خاص برخوردار اند حتی اینکه مدرک تحصیلی پوهنتون های خصوصی بالاتر از مدرک دانشگاه های دولتی میباشد. لیکن در افغانستان چنین ارزش ها نادیده گرفته میشود و مؤثریت پوهنتون های خصوصی دست کم گرفته میشود در حالی که سرمایه سکتورخصوصی سرمایه ملی مردم و وطن ما میباشد. باید حکومت وحدت ملی سکتورخصوصی را تشویق و ترغیب نمایند و فرق بین پوهنتون های دولتی وخصوصی قایل نشوند. چرا که مراکز تحصیلی دولتی جذب تمام فارغان صنف دوازدهم را ندارد. بیشترین زمنیه تحصیل برای جوانان ازسوی  پوهنتون های خصوصی مهیاگردیده است. هم چنان دولت مکلف است که زمینه کار واشتغال را برای نسل جوان فراهم نماید. و آموزش های نیاز بازار کار را در نظر بگیرد.

محمد ذاکر ایوبی رئیس برنامه های پوهنتون خصوصی کاردان نیزطی صحبتی گفت: پوهنتون کاردان نخستین پوهنتون خصوصی افغانستان میباشد که فعلاً حدود ۵ هزار محصل دارد و بیش از ۱۵ هزار دیگر را فارغ داده است و همچنان در بخش های لیسانس و ماستری با معیارهای بین المللی تدریس میشود، پوهنتون کاردان اعتبار بین المللی را در رشته اقتصاد بدست آورده است. و عضویت شبکه اقتصادی و پوهنتون های جهانی را دارا میباشد. تا کادر های متخصص مورد نیاز بازار آموزش دهد ما از دولت خواهان کمک و همکاری همه جانبه در حمایت پوهنتون های خصوصی هستیم.

صفیه صدیقی مشارو وزارت کار اموراجتماعی شهدا ومعلولین در مورد این نمایشگاه گفت: چیزی که بسیار مهم است در شرایط کنونی و مردم ما نیاز جدی دارند زمینه ایجاد شغل و کار است که خوشبختانه امروز در این نمایشگاه بیش از شش هزار بست اعلان شد جوانان از نقاط مختلف شهر به اینجا آمده اند و با شرکت های مورد علاقه خود مستقیم روی شرایط استخدام صحبت میکنند و  خلص سوانح خویش را برایشان تسلیم مینمایند تا استخدام گردند.هم چنان کنفرانس ملی کار به ابتکار وزارت کار، امور،اجتماعی، شهدا ومعلولین به همکاری دفترمشارو ارشد رئیس جمهور درامور مالی و اقتصادی در آینده نزدیک راه اندازی میشود که هدف از این کنفرانس ملی کار شامل ساختن آجندای اشتغال زایی و کاریابی در پالیسی ملی اقتصادی و اجتماعی افغانستان است که میتواند یک میلیون شغل را  سالانه ایحاد نماید. در حالی حاضر ۱.۹ میلیون افغان واجد شرایط بیکارهست.

شفیع شفیعی رئیس روابط عامه  شرکت روشن چنین گفت: شرکت روشن در سال ۲۰۰۳ آغازبه فعالیت نمود و یک پروگرام آموزشی  را به راه انداختیم و کسانیکه در شرکت روشن دوسال کار میکرد تمام مصارف تحصیلی شان را پرداخت نمودیم تا درجه سویه تحصیلی خویش را بلند ببرد. شرکت روشن اولین کمپنی است که با ایجاد زمینه کار برای زنان مطابق پالیسی خویش  یک محیط کاری امن و سالم طراحی نمود. شرکت روشن در افغانستان ۷۰۰ میلیون دالر سرمایه گذاری و بیش از ۳۵ هزار شغل بطور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد نموده است. ۲۰ فیصد کارمندان شرکت روشن را زنان تشکیل میدهد ما معتهد به بهبود زندگی مردم، ترقی و پیشرفت افغانستان هستیم و همچنان خدمات ۳ جی ما در ۳۴ ولایت کشور فعال است و به زودی بسته ۴ جی را به راه می اندازیم که از سرعت واقعی انترنت برخوردارمیباشد.  

گزارشگر: حبیب الله ایماننظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha