صفحه اصلی | anis | گزارش | سخنگوی وزارت کار، امور اجتماعی شهدا و معلولین: افتتاح پروژة تاپی گام مهم در رشد و انکشاف اقتصاد کشور می باشد

سخنگوی وزارت کار، امور اجتماعی شهدا و معلولین: افتتاح پروژة تاپی گام مهم در رشد و انکشاف اقتصاد کشور می باشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت کار، امور اجتماعی شهدا و معلولین:  افتتاح پروژة تاپی گام مهم در رشد و انکشاف اقتصاد کشور می باشد

به تاریخ 3 حوت مردم ما شاهد آغاز کار عملی پروژة تاپی، که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان منتقل می سازد. بود. آنچه که با افتتاح این پروژة بزرگ ترانزیتی و انرژی میتوان انتظار داشت منفعت های بزرگ عوایدی، فراهم شدن تسهیلات ترانزیتی، انرژی، ایجاد اشتغال و تقویت منابع عایداتی کشور است. در رابطه به مدیریت بهتر امنیتی، ایجاد کار بهبود عواید کشور توقعات از این پروژه، خبرنگار روزنامة ملی انیس دیدگاه شماری از سخنگویان وزارت های سکتوری را جویا شده که تقدیم خوانندگان میگردد.

عبدالفتاح عشرت احمدزی سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین با استقبال از آغاز کار عملی پروژة تاپی و ایجاد اشتغال در کشور گفت:

افتتاح پروژة تاپی گام مهم در راستای رشد و انکشاف اقتصادی کشور ما می باشد زیرا طی سالیان درازی برعلاوه اینکه هموطنان ما از نبود امنیت رنج می برند با چالشهای فراوان اقتصادی که سبب گسترش بیکاری فقر و ناداری شده نیز دست و گریبان اند این ساله هرچند برای دولت و حکومت افغانستان خیلی حاد بود، تلاشهای را بخرج داده ولی به پیمانة که افتتاح این پروژه میتواند امیدواری ها را تقویت نماید نبوده است، بناءً آغاز کار عملی پروژة تاپی پس از انتظار زیاد میتواند تعداد زیادی از هموطنان بیکار ما را صاحب کار دایمی ساخته کشور را به سوی ثبات اقتصادی و سیاسی که به صلح وثبات نیز کمک نماید سوق دهد. از سوی دیگر در تأمین چشمه های عایداتی کشور نقش بسزایی خواهد داشت.

احمدزی افزود:

وزارت کار و امور اجتماعی در قسمت آموزش کار گران ماهر وفنی در تطبیق پروژه، آمادگی های خود را دارد بخصوص کسانیکه به حیث متخصص از سوی وزارت های سکتوری شامل دو پروژه، معرفی می شوند یاکارگرانی که به طور مستقیم استخدام می گردند ما به آنان آموزش های فنی لازم را میدهیم.

همینگونه برای کاهش میزان بیکاری موجود در سال پیش روبرنامه هایی را رویدست داریم چنانچه وزیر کار و امور اجتماعی فعلاً دریک نشست وزرای کار کشور های اسلامی در عربستان سعودی اشتراک نموده است که یک نشست پردستاورد در قسمت اعزام کار گران افغان به کشور های اسلامی خواهد بود وزارت کار امور اجتماعی طرح ملی
 کار را آماده ساخته که در هفته های آینده کنفرانس بزرگی در زمینه دایر خواهیم نمود.

تورن جنرال دولت وزیر سخنگوی وزارت دفاع ملی نیز با استقبال از آغا کار عملی پروژة تاپی پس از تاخیر چندین سال گفت:

پروژة تاپی یک پروژة ملی بوده مربوط به تمام مردم افغانستان است. همه باید یکصدا از این پروژه حمایت کرده نگذاریم شکار دسیسه های دشمنان خاک و مردم افغانستان گردد. وزارت دفاع ملی و ارتش ملی افغانستان آمادگی های خاص خود را در تأمین امنیت این پروژه دارد. خوشبختانه در هرات قول اردوی 207 ظفر و لوای کوماندو در شینداندرا داریم.

احیاناً اگر به سایر قوت ها در تأمین امنیت کلی پروزه نیاز احساس شود در خدمت خواهیم بود.

در همین حال نجیب الله دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله نیز از آمادگی های لازم در تأمین امنیت پروژة بزرگ تاپی خبر داده گفت:

پلان تدابیری خاص برای تأمین امنیت پروژة تاپی از سوی این وزارت ساخته شده همین حال معین ارشد امنیتی این وزارت عملاً در هرات حضور دارد. آنچه که در توان ما است در تأمین امنیت این پروژه دریغ نخواهیم کرد.

همه نهاد های امنیتی مشترکاً در تأمین امنیت آن آمادگی لازم را دارند بعد از آن که در رابطه به چالشها، ساحه، وضعیت و ولایات که خط لوله از آن عبور می کند نیاز سنجی ها تکمیل شد بعداً مطابق آن نیروها تعبیه می شوند.

صیام الدین پسرلی مسئول روابط عامه و سخنگوی اتاقهای تجارت و صنایع آغاز کار عملی پروژة تاپی را یک اقدام فوق العاده خوبی برای رشد و بهبود وضعیت اقتصادی کشور و تبدیل شدن افغانستان به نقطه وصل آسیای میانه با آسیای جنوبی خوانده گفت: آهسته آهسته افغانستان با ایجاد این دهلیز میتواند به سایر شاهراه های ترانزیتی جهانی نیز وصل شود پروژة تاپی نقطه آغاز است.

حکومت اراده جدی برای تطبیق هرچه زودتر پروژه های بزرگ اقتصادی و ترانزیتی دارد در این پروژه همانگونه که 4 کشور شریک است هریک خواهان تطبیق هرچه زودتر برای دستیابی انرژی اند. توقع داریم با دقت کامل فعالیت های خود را انجام بدهند اتاقهای تجارت و صنایع افغانستان سه هدف کلی تا سال 2022 رویدست دارد.

اولا اینکه برای مردم جای کار ایجاد کنیم همچنان صنعت ما باید رشد کرده مناسبات ترانزیتی و تجارتی با کشور های منطقه داشته باشیم و دیگر اینکه افغانستان باید از حق تزانزیت خود عواید بدست آورد که پروژة تاپی میتواند در این راستا کمک بیشتر نماید.

با تماس های مکرر نتوانستیم دیدگاه های سایر مسئولان را در رابطه به چگونگی کارهای عملی در طی یکسال برای تکمیل پروژه بدست آوریم.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha