صفحه اصلی | anis | گزارش | کنفرانسی تحت عنوان «کابل دور از خشونت ها» برگزار شد

کنفرانسی تحت عنوان «کابل دور از خشونت ها» برگزار شد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
کنفرانسی تحت عنوان «کابل دور از خشونت ها» برگزار شد

کنفرانسی تحت عنوان، کابل دور از خشونت ها، تأمین امنیت وحدت، منافع ملی و حمایت از قوت های ملی از طرف شورای سرتاسری مردم کابل با اشتراک جمعی از شهروندان کابل، علما، زنان و جوانان روز یکشنبه 6 حوت در کابل برگزار گردید.

در ابتدای محفل عبدالهادی قریشی رئیس مرکز علمی و فرهنگی مولانا حبیب الرحمن، پیام آن مرکز را به خوانش گرفت که در بخشی از پیام از شهروندان وطندوست، نهادهای علمی  فرهنگی، سیاسیون، رهبران حکومتی و غیر حکومتی، صاحب نظران و فعالان جامعه مدنی در مرکز و ولایات تقاضا به عمل آمده تا در پرتو قانون اساسی و ارزش های والای افغانی و اسلامی، منافع ملی وحدت ملی و صلح خواهی را به خواست های شخصی شان ترجیح نداده از پروژه های ملی حمایت و از شجاعت و قهرمانی نیروهای امنیتی قدردانی نمایند.

محمد یعقوب احمدزی معین وزارت سرحدات اقوام و قبایل طی صحبتی گفت: ما می خواهیم از طریق ایجاد شوراها و جرگه ها مشکلات موجودرا در کابل و تمام شهرهای افغانستان حل نماییم. صلح یکی از پدیده ها و نعمات الهی است و باید برای صلح و امنیت کار کرد. باید مردم هم در این زمینه با نیروهای امنیتی همکاری نموده و چالش های موجود را دور نمایند.

چنانکه تقویت وحدت میان اقوام از مسئولیت های ایمانی و انسانی ما است. نیروهای امنیتی شب و روز در سنگرهای داغ از تمامیت ارضی کشور ما حراست می نمایند  برماست که از آنان به احترام یادآوری نماییم.

مولوی سید عبدالهادی هدایت رئیس حرکت اصلاحات افغانستان طی صحبتی گفت: ما به خاطر تغییرات بنیادی در سطح کشور برنامه های رویدست داریم تا مسیر جنگ و بدبختی را به سوی صلح  امنیت
 ثبات و آرامشی روحی تغییر دهیم تا کابل عاری از خشونت  جنگ و انتحاری گردد، زیرا خشونت در دین اسلام وجود ندارد و یک امر منکر است. دین اسلام دین ثبات، برابری برادری  امنیت و عدالت می باشد. کسانیکه که از آدرس دین بعضی حملات را انجام میدهند کاملاً خلاف ارزش های انسانی و اسلامی می باشد..

مردم شریف و نجیب افغانستان از آگاهی کامل برخوردار شده اند و بخاطر حفظ وحدت ملی قربانی های بی‎شماری داده اند. مطمیئناً ایثار و فداکاری برای ثبات و وحدت ملی ایمان صادق میخواهد.

محمد ضیا بومیا رئیس مطابع آزادی (دولتی) گفت: متأسفانه در همه امورات زندگی ما خشونت دیده میشود، پس چگونه می توانیم یک جامعه مرفه و با ثبات داشته باشیم، اگر ما به اشتباهات گذشته خود پی برده و برای اصلاح جامعه و ملت خود اقدام کنیم هنوزهم دیر نیست، باید ارزش های موجود شناسایی و منافع ملت و مردم در نظر گرفته شود. حکومت برای تطبیق حاکمیت قانون باید تلاش کند و از قانون گریزی جلوگیری گردد.

در اخیر، قعطنامه، توسط محمدظاهرحسن به خوانش گرفته شد که در قسمتی از  آن آمده است: شورای سرتاسری مردم کابل یک نهاد کاملاً غیر سیاسی، غیر انتفاعی و همسو با نیازهای مدنی بوده از تمام احزاب و جریان های سیاسی صمیمانه می طلبد که به خاطر حفظ وحدت ملی و صلح سرتاسری در کشور کار نمایند تا از  هر نوع خشونت و تفرقه جلوگیری به عمل آید.

وضعیت جاری کشور و حساسیت های زمانی از دیدما نیازمند آن است که باید با تفاهم در کنارهم زیست نموده از تفرقه و شگاف های قومی جداً پرهیز نماییم. مردم کابل، رنجدیده و عذاب کشیده اند دیگر نمی خواهند  این شهر با فرهنگ و باستانی بار دیگر به دهه 70 برگردد از همه می خواهیم با بردباری و گذشت مشکلات خود را از راه مذاکره و گفتگو حل نمایند.     

  گزاشگر: حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha