صفحه اصلی | anis | گزارش | یوناما: گروه های تروریستی از غیر نظامیان به عنوان سپر جنگی استفاده کرده که این عملکرد عامل اصلی در افزایش تلفات غیر نظامیان می باشد

یوناما: گروه های تروریستی از غیر نظامیان به عنوان سپر جنگی استفاده کرده که این عملکرد عامل اصلی در افزایش تلفات غیر نظامیان می باشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
یوناما: گروه های تروریستی از غیر نظامیان به عنوان سپر جنگی استفاده کرده که این عملکرد عامل اصلی در افزایش تلفات غیر نظامیان می باشد

دفتر سازمان ملل متحد در کابل می‌ گوید در سال گذشته میلادی بیشتر از ۱۰ هزار غیر نظامی در افغانستان شهید و زخمی شدند. نماینده‌گی سازمان ملل متحد و بخش حقوق بشر این سازمان در کابل با نشر گزارش سالانه‌اش گفته است که اوضاع امنیتی در افغانستان نگران کننده است.

تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان درین نشست گفت، نسبت به وضعیت امنیتی افغانستان نگران است و آمار تلفات غیر نظامیان در سال گذشته در افغانستان نشان می‌دهد که مردم افغانستان در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند.

آقای یاماموتو در کابل گفت:” ما از اوضاع کنونی افغانستان بسیار نگران هستیم و از محالفان دولت می‌خواهیم که با درک قوانین جنگی از آسیب رساندن به افراد غیر نظامی خود داری کنند.»

گزارش این نهاد نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی ۳۴۳۷ غیر نظامی شهید شده و بیشتر از ۷ هزار غیر نظامی دیگر زخمی شده اند. هر چند این آمار نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی کاهش ۹ درصدی را نشان می‌دهد، اما حضور گسترده زنان و کودکان در میان شهید‌ شده‌گان نگران کننده است.

در این گزارش گفته شده است که در سال گذشته میلادی، ۳۵۹ زن و ۸۶۱ کودک شهید شده و بیشتر از هفت هزار زخمی، ۸۶۵ زن و بیشتر از دو هزار کودک شامل اند.

ولایت‌های کابل، هلمند، ننگرهار قندهار و فاریاب از جمله ولایت
‌های اند که بیشترین تلفات غیر نظامیان به ترتیب در آن اتفاق افتاده است. در این گزارش از استخدام کودکان در صفوف نیروهای امنیتی و استفاده‌های جنسی از کودکان همچنان نگران شده است
.

در این نشست همچنان خانم دانیل بیلی مدیر اداره حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان گفت، در تلفات غیر نظامیان، گروه های مختلف سهم داشته و گروه‌های مخالف دولت به ویژه طالبان بزرگ ترین عامل تلفات غیر نظامیان در افغانستان بوده اند.

گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که ۶۷ درصد از تلفات از سوی مخالفان مسلح دولت صورت گرفته که از این میان، گروه طالبان مسئول ۴۲  درصد تلفات غیر نظامیان
 می باشند
.

در گزارش یوناما آمده است که بزرگ‌ترین حملات در سال ۲۰۱۷ در اماکن دینی در جریان مراسم‌ مذهبی، اماکین عمومی، جاده‌های منتهی به سفارت خانه‌ها و تأسیسات مهم دولتی انجام شده و گروه طالبان معمولاً مسئولیت این حملات را به عهده گرفته اند.

در این گزارش آمده است که یک هزار غیر نظامی در سال ۲۰۱۷ در افغانستان  در حملات گروه داعش شهید و زخمی شده اند که از این میان ۳۹۹ غیر نظامی شهید و ۶۰۱ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

در این گزارش گفته شده است که تنها در ۶ حمله گروه داعش درافغانستان، بیش از ۱۶۰ غیز نظامی شهید و ۲۵۲ تن دیگر نیز زخمی شده اند. بر بناد این گزارش گروه داعش ۱۱۹ غیر نظامی را در جریان سال ۲۰۱۷ ربوده اند که از سرنوشت شان تاهنوز معلوماتی در دست نیست.

دانیل بیلی از شمار تلفات زنان و کودکان در این سال ابراز نگرانی کرده می‌گوید که در این سال میزان تلفات زنان و کودکان پنج درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۶ نشان می دهد. در کل بر اساس گفته‌های خانم بیلی، شمار تلفات زنان و کودکان ۳۰ درصد کل تلفات غیر نظامیان را تشکیل می‌دهد.

در این گزارش، چهل درصد تلفات غیر نظامیان ناشی از حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده عنوان شده است نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد. قتل‌ها هدف مند، عملیات هوایی و مواد منفجر ناشده باقی مانده از جنگ دلیل شهید شدن
 
۳۳ درصد دیگر غیر نظامیان مشخص گردیده است.

بر اساس گزارش یوناما، طالبان مسئول ۴۲ درصد تلفات، گروه داعش مسئول ۱۰ درصد تلفات گروه‌های نامشخص مخالف دولت مسئول ۱۳ درصد تلفات و دولت افغانستان و طرفدار دولت به شمول نیروهای خارجی  مسئول ۲۰ درصد تلفات غیر نظامیان بوده اند.

در این گزارش همچنان گفته شده است که در حملات راکتی پاکستان در شرق افغانستان در سال گذشته، ۲۳ غیر نظامی شهید شده و ۴۳ تن دیگر زخمی گردیده اند. پاکستان همواره مناطق شرقی افغانستان را برای وارد کردن فشار بیشتر بر حکومت افغانستان هدف شلیک راکت و توپ قرار می‌دهد.

در این گزارش، حمله دهم جوزای امسال در چهار راهی زنبق شهر کابل، خونبار ترین حمله تروریستی گفته شده است. در این حمله شمار تلفات متفاوت عنوان شده است. برخی منابع شمار شهید‌های این رویداد را ۹۰ تن و شمار زخمی‌های آن را نزدیک به ۵۰۰ تن عنوان کرده اند. اما برخی منابع دیگر شهید شدن ۱۵۰ تن در این رویداد را تأیید کرده اند.

تادامچی یاماموتو نماینده ویژه سازمان ملل متحد تلفات غیر نظامیان در افغانستان را محکوم کرده و تأکید می‌کند که صلح یگانه راه حل برای کاهش تلفات و خاتمه دادن به جنگ کنونی در افغانستان است. او می‌گوید که یوناما یکجا با حکومت افغانستان در تلاش آوردن صلح در افغانستان است.

با این حال وزارت دفاع افغانستان شمار تلفات غیر نظامیان در سال ۲۰۱۷ را ۹۱۴۳ تن عنوان می‌کند و می‌گوید نیروهای امنیتی افغانستان نهایت تلاش می‌کنند در عملیات شان، به غیر نظامیان آسیب نرسانند.

در کنار این ارگ ریاست جمهوری  گفته است که گروه‌های تروریستی از غیر نظامیان به عنوان سپر جنگی استفاده کرده و عامل اصلی در افزایش تلفات غیر نظامیان می‌باشد. شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخن‌گوی ریاست جمهوری لحظات پس از ارائه این گزارش از سوی دفتر سازمان ملل در کابل در صفحه‌ فیس بوک اش نوشت:«گروه‌هاي تروريستي با هدف قرار دادن افراد ملكي و استفاده از مردم و قريه‌ها به حيث سپر جنگي عامل اصلي در افزايش تلفات ملكي مي‌باشد. آنان با هدف قرار دادن اماكن مزدحم مساجد تكايا در صدد ايجاد فضاي رعب و وحشت اند. نيروهاي امنيتي و دفاعي كشور طي سه سال با مدیريت سالم كوشيده‌اند تا از تلفات افراد ملكي جلوگيري شود.» 

رازق اختیاربیگ

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha