صفحه اصلی | anis | گزارش | ورکشاپ معلوماتی برگزار شد

ورکشاپ معلوماتی برگزار شد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ورکشاپ معلوماتی برگزار شد

ورکشاپ معلوماتی یک روزه ازطرف ابتکار شفافیت سکتور زیربنایی افغانستان برای نهادهای جامعه مدنی و رسانه ها به تاریخ 17 دلو در تالار کنفرانس وزارت اقتصاد برگزار شد.

صبغت الله کریمی همآهنگ کنندة ملی این ابتکار چنین گفت: هدف اصلی و کلی این ورکشاپ معلوماتی، آشنایی نهادهای جامعه مدنی و رسانه های کشور با اهداف و فعالیت های عمومی ابتکار شفافیت سکتور زیربنایی افغانستان و اهمیت نشر اطلاعات پروژه های زیربنایی عام المنفعه در تقویت شفافیت و حسابدهی و فرهنگ اطلاع رسان برای عام مردم می باشد.به همین منظور مقامات وزارت اقتصاد و بیش از 30 نماینده ارشد نهادهای جامعه مدنی و رسانه ها در این ورکشاپ معلوماتی حضور داشتند. نهادهای جامعه مدنی و رسانه های کشور در امر اطلاع رسانی آگاهی عامه، مبارزه با فساد، تأمین عدالت اجتماعی افزایش شفافیت و حسابدهی و پاسخگو سازی نهادهای دولتی سهم ارزنده ای را در 16 سال گذشته ایفا نموده و یا به تعبیر دیگر حنجره گویای تمامی شهروندان بوده‏اند. سکتور زیربنایی افغانستان به عنوان یک سکتور کلیدی در رشد و توسعه اقتصادی کشور و رفاه مردم از اهمیت بالای برخوردار است. نقش نهادهای جامعه مدنی و رسانه های کشور در امر افزایش شفافیت در این سکتور حیاتی شمرده شده و باعث بهبود وضعیت می شود.

محمد اسماعیل رحیمی معین مسلکی وزارت اقتصاد و سرپرست گروه نهادهای ذیدخل این ابتکار گفت: وزارت اقتصاد به عنوان میزبان این ابتکار در افغانستان و رئیس گروه نهادهای ذیدخل COST از روند شفافیت در سکتور زیربنایی حمایت قاطع نموده و از سایر نهادهای تدارکاتی به خصوص وزارت های کلیدی می خواهد تا با این ابتکار همگام باشند.

اما برای تحقق این هدف نقش جامعه مدنی و رسانه های کشور بسیار مهمتر و بنیادیست، جامعه مدنی و رسانه‏ها به عنوان نماینده های مردم حق دارند در مورد پروسه شفاف پروژه های زیربنایی افغانستان تحقیق و بررسی نموده خواستار معلومات بیشتر شوند.

وی افزود: در این برنامه هم چنین ابتکار شفافیت سکتور زیربنایی یک ابتکار جهانی غیر انتفاعی و غیر وابسته است که همگام با حکومت، سکتور خصوصی وجامعه مدنی در سرتاسر جهان کار می کنند تا ارزش بهتری را از سرمایه گذاری پروژه های زیربنایی با افزایش شفافیت و حسابدهی در این سکتور بدست بیاورد. دولت افغانستان بر اساس پیشنهاد کمیته نظارت و ارزیابی MEC در فیصله شورای وزیران، در ماه میزان 1392 از طرف وزارت اقتصاد به این ابتکار پیوست و رسماً کار خود را در اواسط سال 1395 شروع کرد.

در این برنامه همچنین اشتراک کنندگان در مورد مشکلات سکتور زیربنایی و راه حل ها روند نشر اطلاعات پروژه های زیربنایی و نحوه دریافت اطلاعات این پروژه ها اهمیت گزارش اطمینان دهی و شیوه های دادخواهی معلومات دریافت کردند. این نهاد 12 عضو دارد، 4 عضو از سکتور خصوصی، 4 عضو از جامعه مدنی ، 4 عضو از حکومت و 3 ناظر که یکی دیدبان شفافیت و دیگری کمیته تدارکات ملی می باشد.

 حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha