صفحه اصلی | anis | گزارش | ترشتوال: شخصيت هاي مسلکي و متعهد در بخش هاي امنيتي گماشته شوند

ترشتوال: شخصيت هاي مسلکي و متعهد در بخش هاي امنيتي گماشته شوند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ترشتوال: شخصيت هاي مسلکي و متعهد در بخش هاي امنيتي گماشته شوند

افغانستان کشوريست که حدود چهار دهه مي شود از جنگ و بدامني تحميلي رنج مي برد و شهروندانش از امنيت نسبي برخوردار نيستند، شماري زيادي از مردم به دليل جنگ و بدامني راه فرار را در پيش گرفته اند.

  به اساس آمار هاي سازمان ملل طي يک سال گذشته هر روز به طوري متوسط 10 غیر نظامي کشته مي شود، اما چندي بيش در حملات انتحاري دست کم 160 تن شهید و صدها تن ديگر زخمي شده اند. با اين حال چه عوامل سبب شده، تا حکومت نتواند امنيت شهروندانش را به طور کامل تأمين کند.

مسعود ترشتوال رئيس موسسه مطالعات حقوقي و سياسي افغانستان، ضعيف بودن نهاد هاي کشفي و استخباراتي و ادامه تنش هاي داخلي وسياسي شدن نهاد هاي امنيتي را از جمله عواملي مي داند که حکومت نتوانسته در تامين امنيت شهروندان موفق باشد.

وي مي گويد: کارگزاران دولت همچنان درباره قضاياي امنيتي وحدت نظر ندارند. و به يک گفتمان ملي تمکين نکرده اند.  

ترشتوال با تأکيد به اين نکته گويا جنگ افغانستان جنگ داخلي است اين نظريه بي اساس است، ولي از سياسي شدن نهاد هاي امنيتي به شدت انتقاد مي کند. در همين حال شهروندان کشور از ناکارايي مسؤلين و نه سپردن کاربه اهل کار در نهاد هاي امنيتي ابراز ناخرسندي مي کنند.

اينکه چه راهکار هاي براي تأمين بهتر امنيت شهروندان وجود دارد. مسعود ترشتوال مي گويد: بايد شخصيت هاي مسلکي و متعهد در لايه هاي مختلف بخش امنيتي و دفاعي گماشته شوند و از سياسي شدن نهاد هاي امنيتي، دفاعي جلوگيري شود همچنان دولت بايد با جاسوس ها و نفوذيان کشورهاي بيگانه که در داخل نظام اند تصفيه حساب کند وهم چنان تکليف خود را با جامعه جهاني روشن کند که اگر در تأمين امنيت همکاري مي کنند. هراس افگنان را در هر جايي که اند سرکوب کنند همچنان از نظر اعتماد سازي اگر جلو چنين حملات گرفته نشود بدون شک بقا و سلامت نظام به مخاطره مي افتد.

عبدالرشيد، دگروال بازنشسته: فساد موجود در نهاد هاي امنيتي را عاملی مي داند که حکومت نتوانسته از حمله هاي خونين جلوگيري کند. در کنار اين عده اي از شهروندان از همکاري نکردن مردم با دولت و نهادهاي امنيتي انتقاد کرده و آن را يکي از عوامل مؤثر درناامني مي دانند.

نذير الله از باشندگان کابل
 مي گويد:
جنگ ونا امني مشکلي است که به شهروندان برمي گردد بايد افراط گرایي را محکوم کنند و با حمايت از نهاد هاي امنيتي در تأمين امنيت سهم بگيرند. با اين حال مقامات بخش امنيتي، از جمله وزيران دفاع، داخله و رئيس امنيت ملي جنگ افغانستان را جنگي پيچيده مي دانند. آنها مي گويند که جنگ کنوني کشور ابعاد منطقوي جهاني دارد آنان تأکيد مي کنند که نهاد هاي امنيتي در تأمين امنيت شهروندان کوتاهي نکرده اند.

نذيرالله مي گويد: که دولت بايد امنيت مرزهاي کشور را تقويت کند تا تروريستان بيرون مرزي وارد کشور شده نتوانند. در کنار اين ها مبارزه با فساد در نهاد هاي حکومتي از جمله امنيتي راهکار مهم در تأمين امنيت به شمار مي رود. در صورتيکه دولت قادر به تأمين امنيت شهروندان نشود. رضايت مردم را که منبع مشروعيت دولت هاست از دست داده و دورنماي سياسي کشور تاريک خواهد شد.

سليمان عيار

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha