صفحه اصلی | anis | گزارش | عتیق الله امرخیل: تظاهرات پشتون ها، قلب پاکستان را به لرزه در آورده است

عتیق الله امرخیل: تظاهرات پشتون ها، قلب پاکستان را به لرزه در آورده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
عتیق الله امرخیل:  تظاهرات پشتون ها، قلب پاکستان را به لرزه در آورده است

تحصن و اعتراضات مدنی پشتون های ساکن پاکستان وارد دهمین روز شده است در این تحصن گروه ها و نمایندگان اقوام ساکن دیگر پاکستان نیز جهت داد خواهی برای رفع تبعیض، سهم گیری در نظام دولتی و اعتراض علیه سیاست تروریزم پروری دولت پاکستان همآهنگ گردیده اند. در همین حال رئیس جمهور غنی طی اعلامیه یی تظاهرات اخیر در پاکستان را یک حرکت مدنی علیه افراطیت و تروریزم خوانده و حمایت خویشرا از حرکت های مدنی گسترده و صلح آمیز در پاکستان که در واقع هدف اصلی آن را حرکت تاریخی صف بندی علیه افراطیت و به اساس ارزش پیش آهنگ عدم تشدد فلسفة فخر افغان، خان عبدالغفار خان تشکیل می دهد اعلام نموده است. خبرنگار روزنامه ملی انیس به ارتباط این تظاهرات و تأثیرات آن برروند قطع حمایت از گروههای افراطی و کمک به تأمین صلح و ثبات در کشور ما با چند تن آگاهان سیاسی صحبت های انجام داده که نشر می گردد.

در ابتدا عتیق الله امر خیل آگاه امور سیاسی و نظامی در رابطه به موضوع گفت:

در این اواخر با اعلام ستراتیژی جدید رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در جنوب آسیا دولت پاکستان کماکان در انزوا قرار گرفته است به شمول ایالات متحده امریکا کشور های غربی از حمایت شان تا اندازة کاسته اند، و از سوی دیگر اقتصاد پاکستان تا اندازه یی به رکود مواجه است همه بیاد داریم که سال قبل در لاهور وکراچی تعدادی از پشتون های پاکستانی تبار به شکل زنجیره یی کشته شدند و تعدادی از تاجران پنجابی اسباب رکود تاجران پشتون تبار را فراهم کردند. دولت پاکستان بخصوص نظامیان و سازمان استخبارات پاکستان با اعمال تبعیض آمیز کوشش کردند تا پشتون‎ها‎را تحت تأثیر خود داشته باشند و قوانین شانرا که آزاد و توسط ملوک ها اداره می شد تحت کنترول خود قرار دهند. گاه‎گاهی به بهانة پاکسازی تروریستان عملیات های بزرگ نظامی‎را در آنسوی خط در مناطق قبایلی وزیرستان سازمان دادند و همچنان با حصار کشی خواستند ارتباط شانرا با خانواده های پشتون در این سوی خط فرضی قطع بسازند.

اکثراً انفجارات، ماین گذاری ها و حملات تروریستی در اماکن، پوهنتونها و دیگر مراکز اجتماعی پشتون نشین سازمان دهی گردید که تلفات زیادی را در پی داشت. چنین اعتراضات از سوی پشتون ها برای احقاق حقوق این گروه قومی در پاکستان نشانگر شگاف های عمیق اجتماعی میان ارتش پاکستان سازمان اطلاعاتی پاکستان که به مثابه حربه و یک هویت ایدیالوژیک و افراطی اسلامی در برابر همسایگان پاکستان مثل هند و افغانستان سود جسته اند می باشد طی سالیان متمادی از زمان تأسیس کشور پاکستان در 1947 تا حال همواره تلاش صورت گرفته تا نقش و اعتبار و سهم پشتون ها و بلوچهای پاکستانی را تحت نام مذهب، دین و ناسونالیزم قومی ضعیف جلوه دهند. در اعتراضات و حرکت های مدنی کنونی پشتونهای ساکن پاکستان خواست های برحق دارند.

نخست دولت پاکستان باید از پشتیبانی تروریستان افراطی طالب، داعش وسایر گروه های تندرو دست بکشند زیرا سرزمین آنانرا را پامال کرده است. و دیگر خود ارادت ونافذ شدن قوانین موجود خود شان می باشد همچنان یکی از هدف های اصلی حرکت مدنی مجازات قاتل نقیب الله محسود 27 ساله می باشد. یک گلایه از امریکا به عنوان شهروندان افغان دارم. اینکه چرا از اعتراضات پشتون ها در پاکستان یک حرکت عدالت طلبانه است تاهنوز حمایت نکرده است حال آنکه از اعتراضات چندی پیش در ایران قویاً حمایت کرده است که باید یک چنین حمایت از اعتراضات پشتون ها هم صورت میگرفت.

جنرال امرخیل در ادامه افزود:

به باورمن حرکت مدنی موجود یقیناً نتیجه خواهد داد. زیرا یک هدف در آن نهفته است و بدون شک حرکت موجود قلب پاکستان را خواهد لرزانید. خاموش کردن آن در حال حاضر ناممکن به نظر میرسد. برای افغانستان نیز مفید واقع می شود زیرا پشتون های آنسوی خط زمانیکه از داعیه پشتون های اینسوی خط فرضی دیورند دفاع نمودند و برعلیه تروریزم  بنیاد گرایی قد علم کردند موج تظاهرات حمایتی در پکتیا وخوست کنر و ننگرهار خواهد رسید. ممکن این حرکت سرآغاز تجزیه پاکستان وخود ارادیت مناطق پشتون نشین بلوچ نشین خواهد بود. این آگاه نظامی باورمند است که با متحد شدن سرتاسری پشتون ها پناه‎گاه های تروریستان از بین خواهد رفت و از دولت افغانستان می خواهد تا از این داعیه قویاً پشتیبانی کرده جامعه جهانی را متوجه سازد تا در حل مساله خط دیورند و مبارزه با افراطیت و تروریزم پشتونها را کمک نماید.

فیض الله جلال استاد پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل در مورد چنین گفت: بدون شک از سالیان درازی پنجابی ها و سندی های پاکستان برقبایل پشتون و بلوچ ظلم وستم روا داشته  و در عقب ماندگی آنان تلاش نموده اند زیرا باور شان به این بود هر اندازه که مردمان این مناطق را در عقب ماندگی نگهدارند زمانی بدرد بخور خواهند بود. چنانچه در زمان تجاوز ارتش سرخ برافغانستان و موجودیت نیروهای بین المللی در امر مبارزه با تروریزم در شرایط فعلی از آنان استفاده شده است باید عدالت در حق شان صورت گیرد و مانند سایر ملل جهان زندگی کنند. ولی به باور من پشتونهای ساکن پاکستان در طی سالیان درازی منفعت های شان را در برابر افغانستان به طور مقطع ترجیح داده اند و از هردو طرف سود برده اند. رهبران شان متأسفانه طوریکه ما فکر میکنیم که مخالف طلب و تروریستان هستند بعضاً همکاری میزبانی دارند. ولی اینکه مردم عام ناراض اند حرف جدای است. زیرا همواره مردم عام و بیچاره متضرر می شوند.

اینکه پس از اعلام ستراتیژی جدید، دولت ترامپ به پاکستان گفته که باید موضعگیری خود را در قطع حمایت تروریستان روشن نماید ممکن عمداً ارتش و سازمان اطلاعاتی پاکستان با قتل جوان 27 ساله بنام نقیب الله و ادریس وزیری خواسته جهت کاهش فشار های امریکا حساسیت هایی را دامن بزنند و از احساسات و حرکت مدنی موجود سود ببرد. زیرا با حمایت آی اس آی گروه های تندرو مذهبی در مناطق قبایل نشین نفوذ زیاد دارند.

با همه خوشبینهای که ما افغانها در حمایت از پشتون های پاکستانی داریم ممکن دست های پنهان آی اس آی با استفاده از احساسات پاک مردم عام پشتون به عنوان «جنگ زرگری» دخیل باشد اما اخلاقاً از آن باید حمایت نمود ممکن این نارضایتی مردم، ضعف انسانیت را از صف تروریزم پروری و وحشت جدا سازد.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha