صفحه اصلی | anis | گزارش | مردم: از حکومت می خواهیم امنیت ما را تأمین نماید

مردم: از حکومت می خواهیم امنیت ما را تأمین نماید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مردم:  از حکومت می خواهیم امنیت ما را تأمین نماید

حملات انتحاری و انفجاری پی در پی گروه های مخالف در مرکز و ولایات کشور سبب مشکلات متعدد و نا به سامانی ها گردیده اکثر شهروندان را شوک زده ساخته و تأثیرات منفی بالای روان مردم گذاشته است. خبرنگار روزنامه ملی انیس گزارشی تهیه نموده که توجه خوانندگان را به خوانش آن معطوف میداریم.

نورعلم یک تن از دکانداران مندوی کابل دیدگاه اش را چنین بیان کرد: حملات انتحاری و انفجاری در این اواخر خیلی تأثیر بدی بالای نرخ ونوا گذاشته، هر حمله یی که از طرف تروریستان صورت میگیرد سبب بلند رفتن قیمت ها در بازارمیشود بخصوص موادخوراکی، مثلاً یک بوری برنج ۲ هزار افغانی بود حالا به ۲۴۰۰ افغانی رسیده  و یک بوری آرد ۱۱۵۰ افغانی بود که اکنون ۱۲۰۰ افغانی شده هم چنان یک بوشکه روغن به ۱۱۰۰ افغانی رسیده است که این نشان دهنده ناامنی در کشور است  تمام دکانداران پریشان آینده شان اند از صبح تا بیگاه کسی نمیتواند نفقه خانواده را بدست بیاورد و از سوی دیگر بلند رفتن نرخ دالر که داد وستدد ما به آن انجام میشود مشکل دیگری برای ما خلق نموده است همین حالا هیچ خرید و فروش نیست و ما حیران مانده ایم چه کنیم و کجا برویم؟

 از حکومت میخواهیم که بالای ملت رنج دیده توجه نماید.

نثار احمد شریفی شهروند کابل در مورد وضعیت کشور چنین اظهار نظر کرد: در کشوری زندگی میکنیم که هر روز نا به سامانی بدبختی، بحران، مشکلات و ناامنی افزایش می یابد. هر روز مادر در سوگ فرزند خود می نشیند، پدری در غم اولاد خود نوحه سرمی دهد و هم چنان خواهر از شهادت برادر و پدر خود اشک می ریزد. خلاصه اینکه این کشور به ماتم سرای  مبدل شده است در هرگوشه و کنار این کشور جای برای زندگی کردن و زنده ماندن باقی نمانده است. ما هرروز ده ها و صدها جنازه؛ جوانان، نوجوانان، مادران، پدران و طفلان خود را به دوش می کشیم و دفن می کنیم. به هر طرف که نگاه می کنی جوی خون جاریست. اما مسئولان جز تقبیح کردن دیگر کار را بلد نیستند.

 به بیان یکی از دانشمندان: کشوری که نتواند استقلال و آزادی خود را خودش بدست بگیرد محال است که کشوری دیگری استقلال اش را هدیه کند پس کسی برای ما امنیت و آزادی نمیاورد. جنجال ها در این اواخر نگرانی های جدی را در میان شهروندان بوجود آورده است . دولت مردان اگر جنجال های داخلی و کشیدگی ها را از بین نبرند و متوجه اوضاع داخلی نشوند کشور به سوی یک بحران خواهد رفت. وظیفه حکومت داران و اربابان قدرت  آوردن امنیت و ثبات برای مردم و جامعه است و باید امنیت تامین شود مردم تشنه، تشنه صلح و آرامش هستند.

حاجی توریالی یک تن از خوراکه فروشان مندوی کابل چنین گفت:  از وقتی که مشکلات امنیتی دامنگیر دکاندار، تجار، کسبه کار ودهقان شده است کاروبار روز به روز کاهش یافته و ما را به صد ها چالش و مشکلات مواجه ساخته است. حملات انتحاری ترس و هراس را میان شهروندان بوجود آورده و کسی جرأت بیرون شدن بخاطر کارو بار و خرید مواد ضرورت شان را ندارد  این خود سبب کساد بازار گردیده است و همچنان  قیمت ها هم روزبه روز در حال افزایش است چرا که امنیت نسبی وجود ندارد چون اقتصاد و امنیت دوروی یک سکه اند. ملت حیران مانده که به کجا بروند و چه کنند مردم وقتی از خانه بیرون می‏شوند هراسان اند که چه وقت صدای دل خراش انفجاری بلند میشود و ما طعمه آن میشویم. صداها هر روز بلند میشود ولی کسی توجه بالای این مشکلات ندارد و هیچ قضیه تا هنوز درست دنبال نشده که قناعت مردم را حاصل کرده باشد.

محمد اکبر آصف افضلیار فعال مدنی و کارمند دولت نظراش را چنین بیان کرد: به همه واضح و روشن است که ناامنی، جنگ انتحار و انفجار در کشور عزیزمان زیاد شده است و بسیاری از باشندگان و شهروندان این سرزمین به مشکلات گونه‏گون مواجه گشته از آینده خود نگران اند.  ناامنی در نفس و خود سبب بیکاری و امراض مختلف روانی میگردد انتحار،‌ انفجار ناامنی روان مردم را صدمه زده، اقتصاد مردم را ضعیف ساخته و اعتماد را از بین برده  در هر انتحاری که صورت میگیرد ده ها تن شهید و ده ها تن دیگر زخمی می گردد و میلیون ها افغانی خساره مالی برجا میگذارد حتا محیط زیست را تخریب و کشور را به حالت اضطراری میکشاند. امید واریم که رهبران حکومت و مسئولین آگاه شده باشند و واقعات را قبل از وقوع خنثی نمایند. 

حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha