صفحه اصلی | anis | گزارش | مجیب خلوتگر: رسانه ها در روحیه دادن به نیروهای امنیتی نقش داشته اند

مجیب خلوتگر: رسانه ها در روحیه دادن به نیروهای امنیتی نقش داشته اند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مجیب خلوتگر: رسانه ها در روحیه دادن به نیروهای امنیتی نقش داشته اند

افغانستان در یک پروسة بزرگ جهانی شدن قرار دارد که در ایجاد کنترول و چگونگی برخورد با این پروسه، رسانه ها نقش محوری را بازی می کنند.

تغییرات که در زندگی اجتماعی آمده است رسانه ها نیز نیاز به این تغییرات داشته اند که فعلاً رسانه ها از لحاظ ابزاری و محتوایی تغییر کرده اند.

بیست سال قبل ما تنها رسانه های چاپی و برقی داشتیم و فعلاً که باعث تحول در دنیا شده است رسانه های اجتماعی می باشد.

در آن زمان رسانه ها بیشتر وابسته به حکومت بوده اند اما فعلاً ما شاهد جاگرفتن مردم و معلومات آن ها در رسانه ها هستیم. به عباره دیگر مدیریت رسانه ها از نظر محتوا به دست شهروندان قرار گرفته است. که این نشان می دهد در کنار پیشرفت جامعه، تکنالوژی و فناوری رسانه ها هم در حال پیشرفت هستند.

 آقای مجیب خلوتگر رئیس اجرائیه نهاد نی ( حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان گفت): رسانه ها در کنار پیشرفت، دچار کندی و معضل هم بوده اند راه پیشرفت یک راه آسان گذر نیست بلکه یک راه دشوار است.

دلایل که سر راه رسانه ها قرار دارد و رسانه ها را به دشواری مواجه می سازد در جوامع پیشرفته افراد صاحب قدرت کار گذاران سیاست و سرمایه دارانی که تکس بیشتر می پردازند استند. اما در جهان سوم و کشور های در حال توسعه افراط گرایان دینی و تروریزم باعث مختل شدن کار رسانه ها می شود.

نهاد هایی که تحت عنوان ملی و مذهبی کار میکنند و باعث اخلال در کار رسانه ها می شوند برداشت اشتباه آنان از رسانه ها، دین و باور های دینی است.هر گاه رسانه ها به این موارد بپردازند خود را و احکام دین را بیشتر به معرفی بگیرند میتوانند با این مشکل مبارزه کنند.مجادله با تروریزم توسط آگهی دهی از طریق رسانه ها به مردم امکان پذیر است و یا به عباره دیگر تروریزم از راه رشد رسانه ها به نحوی دور می باشد.

تروریست ها همیشه میخواهند که ترس و وحشت را میان مردم خلق کنند بهترین راه رسیدن به این هدف آنان ترسانیدن، تهدید و حمله به رسانه ها می‏باشد.این موارد مربوط به رسانه ها است چگونه تدابیر را در زمینه امنیت خود به کار میبرند که کمتر تهدید شوند. وقتی مورد هجوم تروریست ها قرار گرفتندکدام نوع پالیسی را انتخاب کنند که باز تاب خبری آن به نفع تروریست ها تمام نشود.این موارد است که رسانه ها و کارگذاران عالی رسانه ها روی آن ها بحث کنند.

رئیس اجرایئه نهادنی در ارتباط به نقش رسانه ها در انتخابات گذشته و آینده میگوید: در فرایند انتخابات گذشته بیشتر رسانه ها به مواردی پرداخته اند که خلاف قانون بود همچون فساد و تقلب گسترده.در کنار این مردم از لحاظ فکری تغذیه میشدند که چگونه وبه کدام شخص رأی بدهند.

کار رسانه ها است که چگونه و به کدام شکل برای انتخابات آینده که یک فرایند ملی می باشد اعتماد مردم را گره بزنند.

تعدادی از رسانه به شکل جسته و گریخته به روند اعتماد سازی مردم پرداختند ولی بنا بر اینکه نهاد های انتخاباتی تا فعلاً مصروف تشکیلات می‏باشند و از سوی دیگر برملا شدن تقلبات انتخاباتی توجه رسانه ها را بیشتر بطرف خود جلب کرده است به این دلیل رسانه ها بیشتر به روند اعتماد سازی نپرداخته اند.

همچنان برای مشروعیت نظام باید همه مردم به پای صندوق های رأی بروند چی در انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و یا شورای ولایتی و این مربوط به چگونگی پرداختن رسانه ها به این روند ملی میباشد که به نظر من باید رسانه ها به این اصل بپردازند.

حضور مردم بستگی به چگونگی پرداختن رسانه ها به این اصل مهم دارد.مواد مخدر، تروریزم و فساد اداری در افغانستان به حد گسترده است که رسانه ها توان مبارزه با این سه پدیده منفی  را به صورت واضح و تمام عیار ندارند.

در کنار این پروسه مبارزه با فساد اداری که توسط حکومت

با همکاران بین المللی آن صورت می گیرد متأسفانه نتیجه قناعت بخش نمی دهد.

دیدگاه کلی این بوده است شاید کسانی که در راستای گسترش مواد مخدر، تروریزم و فساد اداری قرار دارند برای از بین بردن بدی و زشتی این موارد کوشش کرده اند.

تا جامعه  این موارد را دیگر به عنوان یک مسئله بد نبینند.

اما رسانه ها از این موارد جلوگیری کرده اند و ما شاهد معرفی شدن یک تعداد متهمین به فساد اداری از طریق رسانه ها هم بوده ایم.

رسانه ها نقش عمده را در خلق گفتمان ها و حقایق دارند اما رسانه ها باید متوجه باشند که بی طرفی یک اصل دیگر برای رسانه ها می باشد. رسانه ها میتوانند در روحیه دادن به نیرو های امنیتی نقش داشته باشند اما هیچگاه طرف واقع شده نمی توانند.

: Post on Facebook Facebook Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg StumbleUpon StumbleUpon Twitter Twitter

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha