صفحه اصلی | anis | گزارش | انجام اعمال تروریستی و انتحاری خلاف موازین حقوق بشر و انسانیت است

انجام اعمال تروریستی و انتحاری خلاف موازین حقوق بشر و انسانیت است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
انجام اعمال تروریستی و انتحاری خلاف موازین حقوق بشر و انسانیت است

در طی یک ماه گذشته تنها در شهر کابل شش حمله خونین تروریستی اتفاق افتاده که بیشترین قربانیان آن افراد ملکی بودند و از حملة موتر بم روز شنبه که بار دیگر شهروندان کابل شاهد انفجار خونین و تکان دهنده بودند بر بنیاد گزارشات نشر شده اضافه از 90 تن جان باخته و 151 تن دیگر زخمی شده اند.خبرنگار روزنامة ملی انیس جهت تهیه گزارش به شفاخانه وزیر محمد اکبر خان رفته جویای وضعیت و چگونگی مداوای زخمیان حادثه شد. داکتر گل احمد ایوبی رئیس شفاخانه وزیر محمد اکبرخان در رابطه به رقم انتقال زخمیان و قربانیان حمله تروریستی مقابل ریاست پیژنتون وزارت امور داخله سابق چنین گفت:

از حادثه انفجاری روز شنبه تعداد 38 زخمی به این شفاخانه انتقال یافت الحمدالله وضعیت زخمیان خوب است تیم های جراحی و داکتران شفاخانه در آن واحد خدمات صحی را انجام دادند که تقریباً 27 زخمی بعد از اخذ خدمات صحی مرخص و 10 زخمی دیگر داخل بستر و عملیات جراحی انجام شد که یکتن شان وضعیت وخیم داشت خوشبختانه به حالت عادی برگشته است.

14 جسد نیز به شفاخانه انتقال دادند که دو تن بعد از شناسایی به خانواده های شان تسلیم و تصمیم اتخاذ شد تا همه یی جسدها در یک محل یعنی در شفاخانه چهارصد بستر قرار داده شود. انتقال گردیدند.

داکتر ایوبی با تقبیح عمل تروریستی روز شنبه که بیشترین قربانیان آن افراد بی دفاع و ملکی بود گفت:

با نکوهش این عمل تروریستی وضعیتی که در شفاخانه ایجاد شده بود هیچ کسی نبود که بتواند اشک خود را نگهدارد همه گریه می کردند. یک شب و روز پرکار داشتیم. دو تن از زخمیان کودکان بودند که به شفاخانه صحت طفل انتقال یافت.

 تکاندهنده ترین حالت پارچه های سوخته جسد قربانیان بود. سال 1396 واقعاً  یک سال فاجعه بار بود. بارها شاهد مراجعه زخمیان گروهی به این شفاخانه بودیم. خواست ما از حکومت تأمین امنیت و از مخالفین رحم بر مردم بی گناه است.

در همین حال یک تن از زخمیان حادثه تروریستی که خود را محمد زبیر باشندة  ولسوالی اندراب ولایت بغلان و افسر پولیس معرفی کرد گفت:در پیژنتون وزارت امور داخله جهت طی مراحل تبدیلی خود آمده بودم منتظر بودیم که رسمیات ریاست پیژنتون بعد از وقفه نان آغاز شد.

10 دقیقه به یک مانده بود که حادثه رخ داد. همه جا تاریک شد. بی هوش شده در داخل جویچه افتاده بودم از ناحیه سر پشت و کمر زخم برداشتم با انتقال به شفاخانه وزیر اکبرخان کمک های لازم صورت گرفته که از داکتران و پرسونل شفاخانه تشکر می کنم.

گفتنی ام منحیث یک نظامی به تروریستان اینست شما نمی‏توانید با یک چنین اعمال تروریستی و جنایتکارانه تان از عزم و اراده در دفاع از خاک و کشورما را برگردانید. تا یک قطره خون در بدن به وظیفه خود ادامه داده حاضر به قربانی هستیم.

داکتر عبدالحامد بنوال متخصص جراحی در شفاخانه وزیر محمد اکبرخان نیز طی صحبتی گفت:

با واقعاتی که از اثر حملات تروریستی و انفجاری به شفاخانه انتقال میابد متأثر شده دیگر قابل قبول نیست از دولت و حکومت می خواهیم مشکل جنگ از راه صلح حل گردد. با وجودیکه طبیب هستیم مداوا گر زخم ها و دردها ولی آنقدر تحت فشار و بی حوصله شدیم که چرا هر روز هموطنان ما شهید و زخمی شده باید راه حل پیدا شود.

زیرا بیش از 40 سال است که قربانی میدهیم. روحاً ناراحت هستیم که چه زمانی این وضعیت خاتمه خواهد یافت. نباید دیگر شاهد کشته و زخمی شدن اطفال، زنان، جوانان و محاسن سفیدان بود. به خصوص جوانان ما که بیشتر نیروی مادی و معنوی کشور اند. کشته و زخمی گردند جنگ بس است.

محمد اسماعیل کاووسی رئیس نشرات وزارت صحت عامه طی مصاحبة در رابطه به آخرین رقم زخمی ها و قربانیان رویداد تروریستی مقابل شفاخانه جمهوریت گفت:در حادثة تروریستی روز شنبه با تأسف بیش از 100 تن از افراد بی گناه و ملکی ما شهید اضافه از 235 تن زخم برداشتند به شفاخانه های مختلف انتقال یافتند وضعیت شماری خوب نبود آنعده که نیازمند خدمات سراپا بودند رخصت و یک عدة دیگر شامل بستر شدند.

در بین قربانیان و زخمیان زنان و کودکان نیز شامل است. در قسمت عرضه خدمات صحی آمادگی لازم وجود دارد. در قسمت تهیه خون در بانک مرکزی به قدر کافی خون موجود بود.

ولی هموطنان با احساس ما به شفاخانه ها مراجعه و خون اهدا کردند. امروز هم که از حادثه یک روز سپری شده تعداد دیگر نیز جهت اهدای خون مراجعه می نمایند. زیرا  نسبت وضعیت موجود که وقوع حملات گروهی و تهدید موجود است وزارت صحت عامه امکانات لازم را در اختیار شفاخانه های مرکزی قرارداده است.

کاووسی در ادامه افزود:

انجام اعمال تروریستی و انتحاری خلاف موازین حقوق بشری و در کل انسانیت است چنانچه تروریستان به شکل فجیع هر روز شمار زیاد از مردم بی‎گناه ما را قربانی می سازند تقبیح کرده به خصوص انجام اعمال ضد انسانی را در مکان های مقدس، مساجد و در نزدیک مراکز صحی از جمله در مقابل شفاخانه جمهوریت انجام دادند. برای بررسی حادثة روز شنبه در مقابل شفاخانه جمهوریت تیم های بررسی وزارت صحت عامه اعزام گردیده است.

تا میزان خسارات را بررسی نمایند. بخش ایمرجنسی شفاخانه جمهوریت که دو سال قبل به شکل عصری آن تجهیز شده بود کاملاً تخریب گردید، ولی پرسونل طبی و صحی شفاخانه با وجود خسارات وارده به مداوای زخمیان پرداختند.

از نظر قوانین بین المللی  حقوق بشری و مصونیت عام و تام مراکز صحی انجام یک چنین حملات جنایتکارانه مردود و قابل بخشش نیست.

حامدصدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha