صفحه اصلی | anis | گزارش | مولوی باز محمد رحیمی: ریختاندن خون یک انسان بدون موجبات شرعی ناروا است

مولوی باز محمد رحیمی: ریختاندن خون یک انسان بدون موجبات شرعی ناروا است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مولوی باز محمد رحیمی:  ریختاندن خون یک انسان بدون موجبات شرعی ناروا است

حملة گروه تروریستی به هوتل کانتیننتال در کابل زمانی رخ میدهد که چندی پیش علمای پاکستانی حملات انتحاری را حرام دانستند، در این حمله بزدلانه تعدادی از شهروندان داخلی و خارجی جان های شان را از دست داده اند و تعدادی هم زخمی شدند، در زمینه با چند تن هموطنان مصاحبه هایی صورت گرفته که نشر می گردد.

مولوی  باز محمد رحیمی معاون بنیاد دعوت اسلامی در مورد حمله بالای هوتل کانتیننتال گفت:

موقف بنیاد دعوت اسلامی در مورد قتل، کشتار، خونریزی، انتحار و انفجار روشن و واضح است. این حمله خلاف تمام ارزش های انسانی و اسلامی می‏باشد و خداوند(ج) در قرآن کریم (کتاب مقدس خود)می فرماید که کشتن یک انسان به هیچ وجهی درست نیست و ریختاندن خون یک انسان بدون موجبات و احکام شرعی حرام و ناروا است، اساسات اسلامی میگوید که تمام انسان ها از قتل و تجاوز مصون میباشند. پس ما این حلمه را با شدید ترین الفاظ محکوم میکنیم، چرا که قتل یک انسان به مثابه نابودی دنیا است و دیگر اینکه مداخله کشورهای بیرونی بخاطرمنافع پلید شان به نمایش گذاشتن تصویر زشتی  از دین اسلام میباشد که انشاالله به این اهداف خود پیروز نمیشوند و روسیاه و ذلیل خواهند گشت.

خلیل الله هوتک معاون انجمن فصل نوین افغانستان در رابطه با حملة مهاجمان چنین گفت: به همه مردم هویدا و معلوم است که این یک حمله ای از قبل طراحی شده بود که با مهارت ها و تکنیک های نظامی صورت گرفت بدون شک در پشت این حمله دست کشورهای بزرگ قرار دارد به نحوة که تا داخل هوتل رهمنائی شده و آنجا رسانده میشود و تمام مواد انفجاری شان رابه آنجا انتقال می دهند ونیز ضعف رهبری قوای امنیتی را نشان می دهد که دلیل روشن و واضح آن استخدام افراد کم تجربه در نهادهای مسئول است و ما این حمله را غیر شرعی و غیر ارزش های بشری میدانیم وبه  این افراد گفتن انسان هم جایزنیست. باید خاطرنشان ساخت که کشور های منطقه در پی بی ثباتی و نا امنی کشورما هستند. پس پیام ما برای مردم ما اینست که بیایید دست به دست هم داده اتحاد و اتفاق داشته و تمثیل کننده واقعی وحدت  ملی در و طن خود باشیم تا از این منجلاب بدبختی نجات پیداکنیم. دیگر راه جز متحد شدن و همصدا شدن ملت وجود ندارد تا مشت کوبنده ای مقابل دشمنان دین و کشور خود باشیم.

سیف الرحمن عیار لمر آگاه مسایل سیاسی گفت: در این تردید نیست که حمله به هوتل کانتیننتال بسیار پیچیده و از قبل برنامه ریزی شده و سوال بر انگیز است. با آنکه اطلاعات استخباراتی در مورد احتمال حمله به هوتل ها وجود داشت، چرا تدابیر جدی برای مقابله با یک چنین حمله ای احتمالی در نظر گرفته نشد؟ اگر تدابیر شدید امنیتی به اجرا گذاشته میشد و تمام وسایطی که به هوتل رفت و آمد داشتند بازرسی می شدند کسی نمی توانست مواد منفجره و جنگ افزارها را به داخل انتقال دهند.

 به باور من اعلامیه های ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه بخاطر نکوهش چنین حملات، قناعت مردم را حاصل نمی کند چون مردم از رهبران حکومت انتظاردارند که باید برای دشمنان مردم مجال فعالیت داده نشود، گمان میرود در این حمله افرادی از داخل هوتل با گروه طالبان همدست بوده که باید مورد بررسی دقیق قرارگیرد نهادهای امنیتی ۱۴ سال میشود تجربه کسب نموده و با تروریستان در جنگ هستند باید از تجارب خود در زمینه کشف و خنثی سازی این  گونه حملات استفاده نمایند و فرصت برای شان داده نشود تا حملات شان را اجرا نمایند. شاید این حمله در واکنش به اقدامات امریکا و شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفته باشد تا اجماع بین المللی در مورد افغانستان را کم رنگ جلوه دهند و از سوی دیگر به جامعه جهانی و کشور افغانستان هشدار دهند که این فشار ها سبب کاهش جنگ، خشونت و حملات انتحاری نخواهد شد. و نیز بیانگر آنست که گروه طالبان ارداه یی برای صلح و آغاز گفتگو با دولت افغانستان ندارد.

نورالحق عادلی رئیس شورای جوانان کارته آریانا طی صحبتی گفت: حمله یی که در هوتل کانتیننتال صورت گرفت  یک حمله وحشیانه ضد ارزش های بشری، بوده که بیانگر عمق نادانی و جهالت این کوردلان بی فرهنگ و حامیان جنایت کاران شان می باشد اما به نظر من در قسمت کمپنی کابل- بلخ که مسئولیت امنیت این هوتل را به عهده گرفته بود تحقیقات صورت نگرفته و مسئولین امنیتی از توانایی این کمپنی بی خبر بودند قبل از قرار داد باید نهادهای مسئول تحققیاتی در مورد فعالیت و کارکرد آن انجام میداند تا چنین واقعه رخ نمیداد. ولی بعد از این باید نهاد های مسئول روش خود را تغییر دهند چرا که از یک آستین چند بار گزیده شدند باید آگانه تر عمل نمایند. گروه های تروریستی بخاطر منافع بیگانگان و تحقق اهداف شوم شان کار می کنند  وبه اختلافات دینی و لسانی بین مردم ما می پردازند که از همین نقطه ما را همیشه هدف قرار میدهد. خواست ما از رهبران حکومت اینست که دیگر ازاین بیش برای دشمنان قسم خورده افغانستان مجال فعالیت را ندهند.

همایون ظریفی محصل دانشگاه، پیرامون وضعیت فعلی گفت: کشور ما فعلاً در یک شرایط حساس قراردارد اما متأسفانه بزرگان بیشترمصروف زدو بندهای سیاسی اند در حالی که این فصل بهترین زمان برای سرکوب دشمنان و گروه های تروریستی است.

 با آنکه حمله بر هوتل کانتیننتال ضعف و ناتوانایی گروه های هراس افگن را نشان میدهد. اما خود تاثیرات منفی بالای روح  و روان مردم، ونیز اقتصاد ما دارد  چون اهداف این گروه ها تضعیف پایه های اقتصادی ما است.

 خواست ما از حکومت وحدت ملی اینست که بخاطر بهبود وضعیت جاری کشور یک ستراتیژی و پالیسی مناسب و فراگیر ترسیم نمایند تا جلو همچو حملات در آینده ها گرفته شود.

                گزارشگر حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha