صفحه اصلی | anis | گزارش | خلوتگر:حکومت در ایجاد خانه امن برای خبرنگاران فرایند آغاز شده را سرعت بخشد

خلوتگر:حکومت در ایجاد خانه امن برای خبرنگاران فرایند آغاز شده را سرعت بخشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
خلوتگر:حکومت در ایجاد خانه امن برای خبرنگاران فرایند آغاز شده را سرعت بخشد

موصوف در ابتدا گفت:متأسفانه سال 2017 خونبار ترین سال برای خبرنگاران و جامعه رسانه یی در کشور بوده که هم از دید تعداد و هم از کیفیت خشونت ها وضعیت برای رسانه های افغانستان خونین بوده است با کمال تأسف مجموعاً 21 خبرنگار و کارمند رسانه ای به قتل رسیده 41 مورد زخمی 14 تن شامل بازداشت های مؤقت و نیمه طولانی، 21 مورد لت و کوب 69 مورد تهدیدات به مرگ و اهانت های لفظی بوده است. مجموعاً 166 مورد خشونت را شاهد بودیم.

62 مورد عوامل اعمال خشونت ها از سوی دولت در برابر خبرنگاران صورت گرفته است. 67 مورد خشونت از سوی تروریستان داعش و طالبان در برابر خبرنگاران با خشن ترین حملات صورت گرفته است همین گونه 26 مورد خشونت از سوی افراد ناشناس و 11 مورد خشونت های درون سازمانی یعنی از سوی صاحبان رسانه ها علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه یی را نیز شاهد بودیم.

برعلاوه طالبان و داعشیان نیز در پی خشن ترین حملات تروریستی در برابر رسانه ها قرار داشتند در ماه می 9 خبرنگار به قتل رسیده در دسامبر 7 خبرنگار به قتل رسیده که این دوماه خونین ترین ماه ها بوده ولی در ماه سپتامبر صرف شاهد یک واقعه بودیم در 2017  - 4 رسانه مورد حمله قرار گرفت ولی سایر رسانه ها مورد تهدید قرار داشتند. چنانچه در این سال ما شاهد حمله بر تلویزیون ملی در ننگرهار، تلویزیون شمشاد در کابل و حمله بررادیوی محلی سرحد در غور و آژانس خبری آوا در این چند روز اخیر در کابل بودیم. برعلاوه رسانه های بغلان مرکزی که شامل رادیو ها و تلویزیونها بوده همه مورد تهدید قرار گرفتند تعدادی از رسانه های کندز نیز مورد تهدیدات قرار گرفتند.

مجیب خلوتگر افزود:

در حمله بر آژانس خبری افغان 7 خبرنگار آوا پرس به شمول یک خبرنگار جمهور جان باخته و 11 تن دیگر زخم برداشته است. آنچه که در این مرکز فرهنگی و خبرگذاری آوا اتفاق افتاده نشان دهنده عمق دشمنی با جامعه رسانه یی و نهاد های فرهنگی است که آسیب پذیر اند. مسئولیت و الزامیت های حکومت و نهاد های امنیتی است که در چنین موارد ساحه و دایره های سبز را برای رسانه ها تعریف کنند تا بر مبنای آن رسانه ها و کارمندانشان حداقل به خاطر آرام در نهاد های خویش کار بکنند در حال حاضر هیچ نهاد رسانه یی و خبرنگاری احساس مصونیت نمی کنند. حتا خبرنگاران و کارکنان تلویزیون خصوصی شمشاد در یک کیلومتری ارگ ریاست جمهوری فکر می‎کنند مصون نیستند ولی باور نهاد «نی» اینست که تروریستان و دشمنان مردم افغانستان حتا به بی دفاع ترین مردمان که خبرنگاران نیز شامل آن اند رحم ندارند از سوی دیگر حمله بالای مراکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری آوا یا افغان نشان داد که دشمنان مردم افغانستان و تروریستان داعشی اهداف نرم را بیشتر از نظامی انتخاب و سطح آسیب پذیری رسانه ها را بیشتر افزایش دهند.

در کل میتوان گفت این مسئولیت حکومت افغانستان است که رای تأمین امنیت و مصونیت هرچه بیشتر افراد و نهاد های رسانه‎ای و خبرنگاران کار بکند.

خلوتگر در رابطه به نگرانی های موجود مبنی بر تهدیدات مختلف در برابر خبرنگاران زن در رسانه گفت:

برمبنای آمار بدست آمده از سه ماه قبل که تا حال بروز نگردیده است. حدود 2هزار کارمند اناث جمع خبرنگار در رسانه ها فعالیت دارند که 18 درصد را تشکیل میدهد در کنار تهدیدات امنیتی و آسیب پذیر های مصونیتی که جامعه خبرنگاری با آن مواجه اند زنان و بانوان کارکن در رسانه از فرهنگ نابجای رسم و رواج و تفکرات منفی خانواد گی مورد تهدید قرار گرفته مصئون نیستند که به توجه ویژه از سوی نهاد های استخدام کنند و چه از طرف وزارت اطلاعات و فرهنگ و همچنان نهاد های صنفی نیاز مند است. تامیزان آسیب پذیری بانوان را نسبت به قشر ذکور که بیشتر در امور رسانه ای فعال هستند کاهش دهد.

خلوتگر در مورد حمایت های موجود و کمیته مشترک رسانه ها و حکومت که در یک سال اخیر تشکیل گردیده است گفت:

درکنار اینکه شاهد یک سال خونین در صنف رسانه یی و خبرنگاران بودیم کار های مثبتی نیز انجام شده است. در 2017 در همکاری با کمیته مشترک مصونیت برای خبرنگاران و رسانه ها که از سوی حکومت به رهبری معاونیت دوم ریاست جمهوری و نهاد ها و فدراسیون حمایت از رسانه ها تشکیل شده است. در کنار نضج گیری کمیته در سطح مرکز و ولایات در زمینه بررسی قضایای خشونت علیه رسانه ها و خبرنگاران به ایجاد نهاد های خانه امن خبرنگاران، تنظیم و توسعه صندوق حمایت مالی از خبرنگاران کار های انجام شده ولی انچه به نتیجه ملموسی به نمایندگی از نهاد حمایت از رسانه های آزاد نیاز داریم اینست متأسفانه خشونت ها افزایش یافته است. اگر وضعیت به این گونه پیش برود ما شاهد کاهش حضور فعال اهل رسانه و رسانه در عرصه حمایت از آزادی بیان وکثرت رسانه ها خواهیم بود زیرا افراد شاعل در عرصه رسانه ها میتوانند در پایان روز اعتماد مردم را حاصل نمایند.

خلوتگر با ارائه پیشنهادات از حکومت و دولت خواست تا در حمایت و مصونیت بیشتر رسانه ها و خبرنگاران تلاش نماید.

حداقل پیشنهادات ما به دلیل کاهش بد امنی و کاهش خشونت از آدرس نهاد حمایت کننده رسانه ها اینست اگر وضعیت ادامه یابد افغانستان دستاورد محوری اش را که با حمایت جامعه جهانی و قانون اساسی بدست آورده شاهد صدمه دیدن خواهیم بود برهم خوردن این دستاورد حتا میتواند سبب کاهش اعتماد و کمک های جامعه بین المللی برای افغانستان گردد یکی از دلایل عمده کمک های جامعه جهانی حمایت از آزادی بیان و رسانه ها در افغانستان است. اگر وضعیت ادامه یابد سبب متأثر شدن اقتصاد افغانستان نیز خواهد گردید. روند پیگیری دوسیه های خشونت علیه خبرنگاران را سرعت بخشید هرچند در یک سال حداقل اقدامات را در زمینه پیگیری دوسیه آغاز کرده ولی باید این روند تسریع یابد. حکومت باید به صورت ملموس نشان بدهد کسانی که در پی خشنت علیه رسانه ها و کارکنان آن اند حداقل از درون حکومت به محکمه حاضر وجوابگو شوند بخصوص مقامات عالیرتبه و نظامی بتواند اعتماد جامعه رسانه ای را به دولت و حکومت بیشتر بسازد. حکومت در زمینه ایجاد خانه امن برای خبرنگاران، فرایند آغاز شده را سرعت بخشد یک خبرنگار وکارمند رسانه در صورتی که در مکان خشونت موجود است در انتقال شان از مناطق نا امن کمک مبذول گردد خواست ما از وزارت اطلاعات و فرهنگ اینست در زمینه تعمل و عملی شدن فعالیت رسانه های همگانی جدی بوده یازده در صد خشونت که از سوی صاحبان نهاد رسانه ای اعمال می‎شود. کاهش یابد وظیفه وزارت اطلاعات و فرهنگ اینست که جلو خشونت های درون سازمانی را بگیرد. تا صاحب رسانه خبرنگار وسایر کارمندان را استثمار میکنند پایان یابد.    حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha