صفحه اصلی | anis | گزارش | پوهندوی احمد ضیا نیکبین: قانون مجموعه قواعد الزام آور است که به منظور تحقق نظم و عدالت در جامعه نافذ می گردد

پوهندوی احمد ضیا نیکبین: قانون مجموعه قواعد الزام آور است که به منظور تحقق نظم و عدالت در جامعه نافذ می گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پوهندوی احمد ضیا نیکبین:  قانون مجموعه قواعد الزام آور است که به منظور تحقق نظم و عدالت در جامعه نافذ می گردد

قانون اساسی معتبر ترین سند تقنینی در جامعه است. که به عنوان وثیقه ملی به نظام سیاسی مشروعیت می بخشد. قانون اساسی شکل نظام و حدود و صلاحیت های دولت و اتباع آنرا تعیین می کند. روابط فرد و دولت در پرتو قانون اساسی تنظیم می شود قانون اساسی به اصطلاح قانون مادر برای سایر قوانین می باشد نه به گونه ای که هیچ قانون و مقرره ای خلاف قانون اساسی دریک کشور تصویب و اجرایی شده نمی تواند. با آنکه قانون اساسی در افغانستان تصویب و تعدیل های زیادی داشته است. ولی دریک و نیم دهه اخیر قانون اساسی کنونی کشور که در سال 1384 هـ.ش تصویب شده 162 ماده و 12 فصل دارد. از ارزشمندی خاص برخور دار است. چهار شنبه 12 جدی مصادف است به هفته تجلیل از قانون اساسی که همه ساله در کشور از آن بزرگداشت می شود. به همین مناسبت دیدگاه چند تن از استادان پوهنتون کابل را جویا شدم که تقدیم خوانند گان میگردد.

پوهندوی میر عزیز احمد فانوس استاد پوهنحی ژورنالیزم و ارتباطات گفت: قانون اساسی بنیاد تمام قوانین که در جامعه طرح می شود. از جمله قانون مدنی و قانون مطبوعات می باشد. و قانون اساسی نظر به نوعیت نظام قابل تغییر است. ولی تنفیذ قانون تغییر ناپذیر است این امر شامل همه رده های عالیرتبه تا پایین رتبه و عوام می شود.

وی افزود: قانون اساسی در کشور های دیگر در ذهن شهروندان حک شده است. و رفتار خود را طبق آن تنظیم می کنند.

آقای فانوس در باره نقض قانون گفت هرگاه فهم عمومی و برداشت درست از قانون به ویژه قانون اساسی وجود نداشته باشد بنابر این رفتار و تصمیم گیری به اساس قانون کمتر صورت می گیرد.

وی در ادامه گفت که رفتار و تصمیم گیری به مبنای شهود؛ الهام تقیلد و عادت تقریباً شیوه های پیش از علم اند. از نگاه علمی هرنظر یا رفتار باید جنبه تطبیقی داشته باشد و جنبه تطبیقی رفتار طبق قانون سنجیده می شود.

آقای فانوس در ادامه گفت: قانون اساسی مجازات و مکافات دارد دولت و حکومت حامی و تطبیق کننده درجه یک قانون بالای خود و تعمیم کننده آن بالای مردم است که این «تعمیم دهی جلو قانون گریزی» را می گیرد.

در همین حال پوهندوی احمد ضیا نیکبین رئیس دیپارتمنت فلسفه و جامعه شناسی پوهنتون کابل چنین نظر داردکه اساس و جایب و مکلفیت های جامعه را قانون اساسی تشکیل می دهد. قانون مجموعه قواعد الزام آور است که به منظور تحقق نظم و عدالت در جامعه تصویب و نافذ می گردد.

وی در ادامه افزود: در خلای قانون در جامعه انارشی (بی نظمی) بوجود می آید. و جامعه کمون اولیه را به این سبب مدنی نمی دانیم و تقریباً و حشی بود که در آن قانون وجود نداشت.  اولین چیزی که جامعه مدنی را از خود سری بیرون می کند قانون است.

آقای نیکبین درباره مزیت قانون اساسی افغانستان گفت: قانون اساسی کشور از جمله بهترین قانون های اساسی در سطح کشور های منطقه است. و اما جامعه بی قانون و خود سر است. چون کسانی که در راس قانون اند بیشتر قانون را رعایت نکرده و به آن احترام نمی گذارند. وعدم اطاعت امر بسیار مهم از رعایت نکردن قانون است.

وی در ادامه گفت که قانون از بی عدالتی بی نظمی و خو دسری جلوگیری می کند. در خلای قانون بی نظمی، بی عدالتی و یک نوع انارشی بوجود می آید. و در عدم رعایت قانون کار به اهل کار سپرده نمی شود.

در همین حال متین خیر زاد دانش آموخته حقوق و علوم سیاسی در رابطه امور در نقض قانون گفت: بیشتر طبقه بالایی جامعه قانون را آگاهانه نقض می کنند و در کنار این بعضی مشکلات از نبود آگاهی مردم از قانون بوجود می آید.

وی در ادامه گفت:

قانون گریزی، فرهنگ معافیت از قانون، زورگویی ها رعایت نکردن قانون از سوی مراجع قانون گذار بعضاً سبب شده تا عامه مردم نیز به رعایت قانون پابندی نداشته باشند اکثریت مشکلات دست به دست هم داده سبب گردیده تا برای فرار از مسئولیت به موارد غیر قانونی متوصل شده نوع انارشی را به میان آورد که یک پاره از این مشکل سبب فرار جوانان از کشور نیز گردیده است.

سلیمان عتیار

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha