صفحه اصلی | anis | گزارش | بی بی حاجی حمیرا: بیسوادی عامل خشونت است

بی بی حاجی حمیرا: بیسوادی عامل خشونت است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
بی بی حاجی حمیرا: بیسوادی عامل خشونت است

کمپاین 16 روزة مبارزه با خشونت علیه زنان در حالی در سراسر جهان آغاز گردیده که از این پدیدة شوم جامعه انسانی به خصوص کشور سنتی ما (افغانستان) بیشتر از همه آسیب های فراوان دیده و رنج می برد. چند تن از هموطنان دیدگاه شان را در زمینه به خبرنگار روزنامة ملی انیس بیان نموده که با هم می خوانیم.

سپوژمی وردک معین مسلکی و پالیسی وزارت امور زنان:

هدف از آغاز کمپاین 16 روزه منع خشونت علیه زن آگاه ساختن و تشویق مردم در مبارزه با این پدیده زشت و منفی در جامعه است.

از فرد فرد کشور میطلبیم که تغییر را از خود و خانواده خود آغاز کنند تا بتوانیم یک جامعه سالم و عاری از خشونت داشته باشیم و هیچگاهی در برابر همنوع خود مرتکب جفایی نشویم که حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی وی را سلب سازد. با تأسف خشونت های موجود اعمال شده در برابر زنان کشور که شامل خشونت های فزیکی و روانی است روح و روان زنان و دختران را صدمه زده است. در کل رسم و رواج های ناپسنده حاکم در جامعه و دید منفی و تبعیض آمیز نسبت به زن در مسأله ازدواج و تشکیل خانواده، قربانی فراوان گرفته است.

معین وزارت امور زنان با تأکید به اقدامات و راهکار های اساسی در محو خشونت های موجود در برابر زنان در کشور گفت:

وزارت امور زنان میکانیزم های عملی ستراتیژی های دقیق را تهیه و ترتیب کرده است که در همه موارد در څارنوالی ها و محاکم و مراجع تطبیق قوانین باید به آن احترام گذاشته شود اگر به سطح ولایات است والیان و رؤسا متعهد باشند و دست به هم دهند و کار نمایند. ان شأالله به جامعه عاری از خشونت دست خواهیم یافت.

ماستر پراشوتیت جنرال خاتوال احمدزی:

خواست من منحیث یک فعال در عرصه نظامی اینست که مبارزه با خشونت در شعارنه، بلکه جنبه عملی جدی وقاطع داشته به زن احترام شود خواهش من از خواهران و زنان کشور اینست که تلاش به خود آگاهی از حقوق دینی و اسلامی نماید. زیرا در دین برحق اسلام حقوق همه افراد محفوظ است. و خواست من از برادران عزیز و هموطن اینست که کرامت انسانی زن احترام نموده از خشونت و تعدی دست بردارند تا فلاح دنیا و آخرت شامل حال ما گردد و در جهان به عنوان زوج و خانواده مسلمان و با ایمان زبانزد عام و خاص باشیم نه در ظلم و خشونت.

همچنان یک توصیه دیگر به خواهران خود دارم که از خشونت زن در برابر زن پرهیز نمایند تا سرآغاز برای خشونت مرد در مقابل زن نباشد.

شمس الرحمن فروتن مفتی و عالم جید کشور میگوید:

یگانه راه بیرون رفتن از معضل خشونت در برابر زن تمسک به دین اسلام به عنوان کشور اسلامی است که دین مقدس اسلام کوچکترین واندک ترین چیزی را که حتا بوی خشونت برغیر انسانی باشد سراغ نخواهد کرد. البته سبحانة و تعالی سورة را زیر عنوان زن (نساء) نازل کرده است که قدر، عزت و قار و جایگاه زن را میرساند و امر شده برمردان که معاشرت حسنه و خوب با زنان داشته باشید. ولواینکه مادر باشد. خواهر  دختر و بالآخره عمه و خاله و... با جنس زنان معاشره خوب کنید خشونت کاملاً مردود است نه تنها در برابر زنان در برابر مردان حتا حیوانات و جمادات. بناءً با پیروی از هدایات گرانبار قرآنی و احادیث نبوی از خشونت دست برداشته تا به عنوان خانواده و فرد مسلمان نمونه برای بشر باشیم.

بی بی حاجی حمیرا امین نوابی مادر قلمداران افغانستان:

بیسوادی کل عامل خشونت است چه زن باشد چه مرد، زیرا نمی تواند از حقوق و وجایب اساسی خود که در دستورات الهی احادیث نبوی و همچنان قوانین موضعه تسجیل یافته آگاه گردد. امروزه خشونت صرف در برابر زن نه بلکه در برابر مردان نیز اعمال می شود. بناءً با آغاز کمپاین ها آنچه که لازم است باید بیشتر در ولایات دور دست ولسوالی ها، قرأ و قصبات کار کرد تا در مراکز شهر ها، و این زمانی مؤثر خواهد بود که در نصاب تعلیمی شامل و برای اطفال دوره مکتب آ»وزش داده شود که نباید در بزرگسالی به خشونت متوصل شوند که یک عمل مردود و خلاف آموزه های دینی ماست. بخصوص برای دختران و تولد شان چرا گفته نشود به دختران پیام بدهیم کلمه دختر دال آن دل، خ، خانه، ت، تنها و ر، روشن که اگر چشم نابینا هم داشته باشیم ولی دل روشن داریم او زن و دختر است که اگر خانه روشن می باشد از فیض تولدی و حضور دختر و زن است. که یار و مشفق مرد می باشد.

در سی و پنج سال کار و تلاشم قلم است. هدفم بسیج ساختن مردان و زنان و دختران افغان در ترویج قلم و به عنوان سمبول سواد، آگاهی و آگاهی دهی به وسیله قلم و با سواد شدن همه افراد جامعه است تا به تعالی و پیشرفت وحقوق واقعی خویش دست یابیم.

زرقایفتلی رئیس نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و اطفال: جادارد با آغاز کمپاین 16 روزه محو خشونت به کمک آن عده زنان بشتابیم که زندگی شان با محدودیت های دست و پاگیر و رسم و رواج‌های ناپسند عنعنوی با قرائت های غلط دینی و شرعی گره خورده از حقوق و وجایب اساسی شان محروم گردیده اند و خشونت های اعمال شده از آنان قربانی میگیرد. در واقع تجلیل از این روز در افغانستان نشاندهنده رشد و پویایی جامعه است و اینکه کتله های وسیع مردم افغانستان پی برده اند که خشونت در برابر زنان امر ناپسند است و میتوان اضرار زیاد را روی روان خانواده، جامعه و حتا اثرات ناگوار روی ساختار های اجتماعی بجا گذارد. امروز زنان با انوع مختلف خشونت مواجه اند از جمله نبود دسترسی به تعلیم و تربیه خدمات صحی، برابری وعدالت جنسیتی در امور مختلف سیاسی اجتماعی اقتصادی حتا فرهنگی وحقوقی. جادارد تا همه یک دست وهم‌صدا شده به خشونت نه گفته با رعایت حقوق، وجایب و مکلفیت ها چه در سطوح حکومتداری و چه در اجتماع و خانواده بتوانیم شاهد کاهش این پدیده زشت، منفور و ناپسند باشیم از علما وروحانیون در خواست میکنیم تا از منابر، مساجد و تکایا روش پسندیده برخورد با زنان را تبلیغ نموده و به گوش مردان و زنان جامعه برسانند تا بتوانیم فرهنگ تفاهم  صلح اجتماعی را در خانواده ها که اساس جامعه خوشبخت است گسترش دهیم.

 حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha