صفحه اصلی | anis | گزارش | روسیه برای همکاری با بازیگران منطقه ای و بین المللی در حل بحران افغانستان، اعلام همکاری کرد

روسیه برای همکاری با بازیگران منطقه ای و بین المللی در حل بحران افغانستان، اعلام همکاری کرد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
روسیه برای همکاری با بازیگران منطقه ای  و بین المللی در حل بحران افغانستان، اعلام همکاری کرد

ضمیر کابلوف نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان و مدیر اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده که روسیه آماده است تا صادقانه با بازیگران منطقه ای و بین المللی درزمینۀ حل بحران افغانستان همکاری کند. نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان و دیپلمات ارشد روسی در مصاحبه با گروه چشم انداز جهانی ستراتژیک اسلامی روسی گفت: روسیه صادقانه علاقه مند به عادی سازی زندگی مردم در افغانستان است.

 کابلوف افزود: ما معتقدیم که آشتی ملی یگانه راه رسیدن به صلح در این کشور است و به همین منظور، روسیه رایزنی‌ها در مورد افغانستان را در چارچوب فرمت مسکو راه اندازی کرد. نماینده پوتین در ادامه گفت: ما از رویکرد های که منافع تمام کشورها در آنها در حل بحران افغانستان درنظر گرفته شود حمایت می کنیم و آماده ایم تا با بازیگران منطقه ای و بین المللی که واقعاً به ایجاد صلح و ثبات در افغانستان علاقه مند باشند و در تلاش عملی کردن رویکردهای مورد نظر خود نباشند، همکاری کنیم.

 ضمیر کابلوف در حالی از آمادگی روسیه در زمینه حل بحران افغانستان خبر می دهد که نیکلای پتروشف مشاور شورای امنیت روسیه با محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان در مسکو دیدار و به لزوم همکاری مشترک برای مبارزه با گروه های تروریستی منجمله داعش تأکید کرده اند.گفتنیست پنجمین نشست مشاوران شورای امنیت کشورهای مستقل المنافع، هفته گذشته در مسکو برگزار شد که در این نشست نمایندگان کشورهای، روسیه، افغانستان تاجکستان، اوبکستان، قزاقستان، بلاروس و قرغزستان هم حضور داشتند که تمامی شرکت کنندگان این نشست به گسترش همکاری های منطقوی، برای مقابله با تهدیدات مشترک و تأمین امنیت در افغانستان و کشورهای منطقه تأکید کردند.

سفر حنیف اتمر به روسیه پس از سفر پتروشف به کابل انجام می گیرد. مشاور امنیت ملی روسیه ماه قبل در رأس یک هیئت به افغانستان سفر کرد و با مقامات بلند پایه افغانستان گفتگو کرد که منجر به توافقاتی شد.

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان، روز پنجشنبه گذشته در مسکو به خبرنگاران گفت که روسیه "یک نقش قابل ملاحظه یی" در آوردن طالبان بر میز مذاکره دارد.

اتمر به نیکلای پتروشیف، همتای روسی اش گفت که اگر روسیه با طالبان ارتباط دارد، لطفاً از این ارتباط در ترویج مذاکرات صلح استفاده کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت "طالبان نباید قادر گردند از این ارتباط در جنگ استفاده کنند."

روزنامۀ بلومبرگ امریکایی گزارش می‏دهد که حنیف اتمر گفته است باوجودیکه مقامات افغان تاهنوز هیچ شواهدی از ارتباط روسیه با طالبان در دست ندارد اما این موضوع "یک مسئله بسیار حساس" می باشد.

آقای اتمر تاکید کرد که حکومت افغانستان به روسیه، کشور های آسیای مرکزی و متحدین غربی خود پیشنهاد کرده تا یک ماموریت مشترک حقیقت یاب، در مورد صحت ادعای ارتباط روسیه با طالبان تحقیق کند.

این در حالیست که جان نیکلسن، قوماندان عمومی نیرو های حمایت قاطع در افغانستان ماه گذشته گفت که روسیه با طالبان ارتباط قایم کرده، اما از آن گروه حمایت نکرده است.

در این میان قصر سفید هفته گذشته با نشر خبرنامه‌ای گفته بود که دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در یک مکالمه تلیفونی بر اهمیت مبارزۀ مشترک بر ضد دهشت افگنی در شرق میانه و آسیای مرکزی صحبت کرده و نیز توافق کردند تا راه‌های همکاری بیشتر در مبارزه بر ضد گروه داعش، القاعده، طالبان و دیگر گروه‌های دهشت افگن کاوش شود.

حالا که با گذشت زمان این مسئله هویدا می گردد که تروریزم تهدید مشترک علیه تمام بشریت به ویژه کشورهای منطقه است، بهتر است تا در امر مبارزه با گروه های تروریستی دهشت افکن و تأمین امنیت در افغانستان تمام کشور های منطقه و جهان صادقانه تلاش کنند، زیرا تأمین امنیت منطقه و جهان بستگی به تأمین امنیت و ثبات افغانستان دارد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha